شماره 7
سال اول

ماهنامه راه راست

خرداد 1383
جون 200
4

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


  ماه قبل(ارديبهشت)
  ماه های قبل

همايش پول الکترونيک، تهران ...
پست بانک، طرح جامع، 75 ...
خودپرداز و پايانه فروش با ...
درک پيچيدگی پروژه‌های نرم‌افز ...
کارت هوشمند بنزين وسوالهای ...
ساختارهای جديد برای خدمات مالی

ميانگين تراکنش و خريد سالانه ...
عدم پذيرش کارت‌های نقدی ...
کشف پول شويی با داده کاوی
متن اين ماه با وُرد 2003

هزينه ماهانه يک خودپرداز

پنج ميليون تومان در ماه، هزينه متوسط نگهداری يک شعبه بانک توسط دست اندرکاران بانکی در سال 1382 اعلام شد. برای مقايسه کارايی و هزينه نگهداری يک شعبه بانک و يک خودپرداز، لازم است که هزينه نگهداری خودپرداز را در هرماه محاسبه نماييم. موارد زير به طور تقريبی برآورد می‌گردد:
1- 2000000 ريال هزينه نگهداری ماهانه.
2- 2900000 ريال سود 23 درصد برای قيمت هر خودپرداز که حدود 150 ميليون ريال است.
3- 5000000 هزينه پول گذاری، برق، مراقبت در شعبه و مرکزبانک، هزينه متوسط يک آفيس و ادارات خدمات کارت، شبکه و بسياری ديگر.
4- 2500000 هزينه استهلاک 5 ساله.
جمع آن‌ها حدود 12500000 ريال می‌گردد. اگر استهلاک دستگاه‌ها را 10 ساله فرض نماييم، هزينه نگهداری کمتر می‌شود. جهت ساده شدن محاسبات از ذکر هزينه‌های ديگر خودداری می‌گردد. بسياری از اين هزينه‌ها آشکار و بسياری پنهان می‌باشند. در مجموع می‌توان گفت که هزينه ماهانه نگهداری خودپرداز حداقل 10 ميليون ريال در ماه و حداقل يک پنجم هزينه ماهانه نگهداری يک شعبه بانک می‌باشد.
به عبارت ديگر، 5 خودپرداز معادل يک شعبه هزينه دارد. مقايسه کارايی و جواب‌گويی به تعداد مشتريان و غيره نبايد چندان مشکل باشد.

همايش پول الکترونيک، تهران 25 و 26 خرداد 83

سوال: اگر تکفا، وزارت بازرگانی، وزارت دارايی، بانک مرکزی و ديگر دولتيان دست از سر پول و تجارت الکترونيک بردارند، چه می‌شود؟ جواب: 1- وضع بهتر از اين که هست می‌شود. 2- هيچ موسسه اعتباری و بانکی ورشکست و در‌مانده نمی‌شود. 3- . . .

پست بانک، طرح جامع، 75 ميليارد ريال

بعد از ده سال سيطره شرکت ملی انفورماتيک بر بانک‌‌‌‌های ايران وسامانه‌‌‌‌های رايانه‌‌‌‌ايی آن، قراردادی بين بانک "پست بانک " و شرکت داده‌‌‌‌پردازی ايران منعقد گرديد که تمامی عمليات آن مکانيزه گردد. پست بانک را بسياری از دست اندرکاران، به عنوان . . .

خود پرداز و پايانه فروش با شناسايی اثر انگشت در ايران

در حال حاضر پايانه‌‌‌های فروش با شناسايی اثر انگشت مطرح شده است. محصولاتی که توانايی شناسايی و پذيرش اثر انگشت به جای کارت مغناطيسی يا کارت هوشمند را داشته باشند در حال نصب و استفاده در دنيا می‌‌‌باشند. اثر انگشت در اين محصولات . . .

درک پيچيدگی پروژه‌‌های نرم‌‌افزاری

ميزان شکست پروژه‌های نرم‌‌افزاری بسيار بيشتر از موفقيت آنها بوده. در سال 1994 گروه استنديش گزارش داد که شرکت‌‌های آمريکايی بيش از 250 ميليارد دلار در هر سال در اوايل دهه 1990 روی پروژه‌‌های نرم افزاری خرج کرده‌‌اند ولی 2 / 16 درصد از . . .

کارت هوشمند بنزين و سوال‌های يک مدير پروژه

يکی از معاملات بزرگ و پرسود اخير، پروژه توزيع کارت هوشمند بنزين است. معامله آن قدر شيرين و دوست داشتنی است که توجه هر شرکتی را جلب می‌کند. تقريبا هر ماه خبری از توزيع کارت هوشمند بنزين در مهرماه سال 1383 می‌بينيم. اما . . .

ساختارهای جديد برای خدمات مالی

آيا وقت آن نرسيده است که بانکداری(باجه‌داری) سنتی و پوسيده جهان چهارم (سوم + 1) را رها کرده و با موارد جديد جايگزين کنيم؟ تا کی بايد مشتری مظلوم برای انتقال مقداری پول به يک بانک ديگر ساعتها وقت تلف کند و با چک‌پول . . .

ميانگين تراکنش و خريد سالانه کارت نقدی (Debit)

جهت پيش‌بينی الگوی مصرف کارت نقدی (debit) در ايران، مي‌توان نگاهی به ميانگين مصرف آن از نقطه نظرهای متفاوت در آمريکا داشت. با توجه به اينکه بسياری از پرداخت‌ها مانند آب و برق، پرستار بچه، شهريه، خريد لوازم بزرگ، . . .

عدم پذيرش کارت‌های نقدی (Debit) امضادار

علامت و هلوگرام ويزا و مسترکارت روی 78 درصد از کارت‌های نقدی صادر شده در آمريکا وجود دارد. امنيت اين کارت‌ها توسط امضای صاحب کارت تامين گرديده و فروشندگان خارج از آمريکا ميتوانند آن‌ها را بپذيرند. خرده فروشان آمريکايی اکنون ميتوانند . . .

کشف پول شويی و فساد مالی با روش‌های داده کاوی (Data Mining)

حالت اول: فرض کنيد يک بزه‌کار اقتصادی بخواهد يک ميليون دلار را از طريق واردات کالا پول‌شويی کند. ابتدا لازم است که با يک صادرکننده خارجی (شايدخودش) تبانی کند، سپس کارهای زير را انجام دهد: 1- صادرکننده خارجی ده هزار تيغ را بازای . . .


پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي گردد، ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود

روش و قلمرو فعاليت ماهنامه