شماره 16
سال دوم

ماهنامه راه راست

اسفند 1383
مارس 200
5

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


  ماه قبل(بهمن)
 
ماه های قبل

هزينه پوز بر عهده فروشگاه است
آمارهاي كارت اعتباري و نقدي
شركت هايكارت و تعداد ...
مقايسه كارشناس رسمي ساختمان ...
هند، صادرات نرم‌افزار و ...
نوزادمن، تو يك مدير عاملي
پول خرد اينترنتي

متن اين ماه با ورد 2003

سال 84، سال پايانه‌هاي فروشگاهي است

پيش بيني مي‌شود كه در سال 1384 حداقل 50 هزار و حداكثر 100 هزار پايانه فروشگاهي (EFT-POS) ديگر توسط 5 شركت برتر پي‌اس‌پي در سراسر كشور نصب شود. با اين كار بازار ايران به اشباع نسبي از جهت تعداد پوز ميرسد. اگر چه بعضي از مدعيان جدي و بعضي از مدعيان غير حرفه‌ايي، ادعاي نصب اين مقادير را به تنهايي تموده‌اند، ولي به دلايل زير نمي‌توان از مقدار حداكثر، چندان فراتر رفت:
1- فروشگاه زياد است، اما همه فروشگاه‌ها مناسب نيستند.
2- پذيرش بازار و ساير عوامل پشت صحنه، به صورت انفجاري نيست.
3- شروع كار ساده است، اما رفع مشكلات، مديريت مغايرت و تسويه حساب كارهاي بزرگ، بصورت تصاعدي باعث كند شدن كار مي‌شود.
4- تجربه كارهاي قبلي كه ناموفق بودند.
5- فرهنگ مصرف كارت و پايانه در ابتداي راه است.
6- نسبت خودپرداز به پوز، بيش از اين را اقتضا نمي‌كند. در حال حاضر حدود 40 برابر و در آينده حدود 20 برابر مي‌شود.
7- و ساير موارد ديگر.
دستگاه‌هاي خودپرداز فعلي اگر بدون خرابي و نقص كار كنند، نياز اكثريت دارندگان كارت را برآورده مي‌سازند و اگر مقدار آنها به دو برابر افزايش يابد (كه امر بسيار ساده‌ايي است)، هم دارندگان كارت راضي مي‌شوند و هم فروشندگان دستگاه‌هاي خودپرداز و هم وزير دارايي از مديران عامل بانك‌ها و هم خداوند از همه ما. به عبارت ديگر، با 5000 دستگاه خودپرداز، دارندگان فعلي كارت كه حدود 6 ميليون نفر هستند، بدون دردسر مي‌توانند پول دريافت كنند.
با انتشار اسكناس 5 هزار توماني، ميزان استهلاك دستگاه‌ها نيز كمتر مي‌شود. نكته مهم اينست كه اگر پايانه فروشگاهي مرسوم شود، مقدار زيادي از بار دستگاه‌هاي خودپرداز و مقداري از بار حساب جاري را كم مي‌كند. در حالت تعادل، هر يك از سامانه‌هاي حساب جاري، كارت و پول نقد، حدود يك سوم از بار معاملات را متقبل خواهند شد.
وزارت بازرگاني در اين ميان نقش مهمي بر عهده دارد. اين وزارت خانه در حال حاضر به دنبال ترغيب و اجبار فروشگاه‌ها براي نصب پايانه‌هايي است (POS) كه فيش و ريز خريد را به مشتريان ارايه دهند تا از اجحاف به مصرف كننده از طريق پنهان نگاهداشتن ريز قيمت‌ها جلوگيري كند.
اگر اين نقش به پايانه‌هاي فروشگاهي (EFT-POS) كه كارت را قبول ميكنند نيز تسري يابد، اكثر مشكلات فرهنگي و پذيرش فروشگاه‌ها حل مي‌شود.

هزينه پوز بر عهده فروشگاه است

كلمه "پوز"‌ به دو نوع دستگاه گفته مي‌شود كه با هم كاملا فرق دارند. مشكل هم از مختصر ساختن عبارت ناشي مي‌شود. نوع اول يك صندوق فروشگاهي است كه رايانه‌ايي كامل با يك مونيتور كوچك ولي مناسب دارد كه از ديد مشتري فقط يك فيش . . .

آمارهاي كارت اعتباري و نقدي

كارت‌هاي اعتباري و نقدي ويزا و مستركارت با 6 درصد رشد در سال پيش قسمت بزرگي از سهم بازار را به خود اختصاص دادند. ميزان خريد در سال2004 براي ويزا 7 / 51 درصد، مستر كارت 8 / 28 درصد، امريكن اكسپرس 1 / 16 درصد، ديسكاور . . .

شركت هايكارت و تعداد پوز

چون تعداد پوزهاي نصب شده براي ايران مهم است و شركت‌هاي ايراني انجام دهنده اين كار مهمتر، سري به شركت هايكارت زديم و احوال آنرا از مدير عامل سخت كوشش، آقاي مومني جويا شديم. اين شركت با توجه به برنده شدن در مناقصه كارت‌هاي . . .

مقايسه كارشناس رسمي ساختمان و رايانه

واژه "صنعت ساختمان" مرا به ياد يكي از قوانين حمورابي مي‌اندازد كه مي‌گفت: "اگر معماري، بنايي بسازد و بر سر پسر صاحب خانه خراب شود و پسر بميرد، بايد پسر معمار را كشت". قدمت صنعت ساختمان به قدمت انسان متفكر مي‌رسد و در جايي كه اثري از . . .

هند، صادرات نرم‌افزار و مهندس نرم‌افزار

آيا توليد نرم افزار با كارشناس هندي، براي ايران با صرفه و صلاح است؟ هزينه تمام شده آن چقدر است؟ اگر ما نيروي بيكار داريم، چرا وضع صنعت نرم‌افزاري ما چنين است؟ در اين باره سئوالات بسياري وجود دارد كه با مقدمه‌ايي مفصل به آن اشاره مي‌كنيم. . .

نوزاد من، تو يك مدير عاملي

يكي از شبها در رستوراني مشغول خوردن غذا بودم كه چشمم به ميز بغلي افتاد. يك پدر و مادر جوان از نوزاد پر سر و صداي خود مراقبت ميكردند. اين بچه مانند تمام هم سن و سال‌هاي خود بود. شيرين، دوست داشتني، با لباسهاي گوگولي مگولي، با كفشهاي . . .

پول خرد اينترنتي

تصور كنيد كه در حال شمردن پول‌هاي صندوق كميته امداد هستيد. شما با انبوهي از پول خرد مواجه مي‌شويد كه هريك را شخصي متمايز از ديگري پرداخته است. خريدهاي اينترنتي خرد نيز احتياج به چنين پول‌هايي دارند و معمولا براي واحد پول ما كه ريال باشد، . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 800 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.