شماره 23
سال دوم

ماهنامه راه راست

مهر 1384
اكتبر 200
5

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


 ماه قبل(شهريور)
 
ماه‌های قبل

چك‌پول، چك مسافرتي، ...
اسكناس درشت و پول الكترونيك
پوزهاي پارسيان،كميت، ...
پيش بيني مصرف كارت ...
آقاي شيراني، بانك ملي و ...
نگاهي به مستركارت
پي.اس.پي به شتاب وصل شد؛ ...

متن اين ماه با ورد 2003

كارت سهميه سوخت، ساده انگاري دولت و مديران پروژه

سهميه بندي سوخت با كارت هوشمند يا بدون آن، مسئولين دولتي و رييس جمهورهاي پيشين را راست‌گو در نياورده است. انشاءالله اين يكي به خير بگذرد!
رييس جمهور محترم چند روز پيش قول دادند كه تا آخر سال 84 سهميه بندي بنزين را به انجام رسانند؛ كاري كه با احتمال 95 درصد نشدني است. مجلس محترم نيز به قافله راه اندازي كارت هوشمند سوخت تا پايان سال 84 پيوسته است. البته با توجه به چند بار تعويق توسط مجلس شوراي اسلامي و دست اندر كاران آن، بيش از اين نمي‌توان موضوع را به تعويق انداخت و با اين همه تبليغات و غيره كه روي آن انجام شده و ضررهاي هنگفتي كه به مملكت امام زمان(ع) مي‌رسد، كسي جرات ندارد نظري راسته حسيني بيان كند.
عمق كار و پروژه آن چنان بزرگ و حرفه‌اي است كه زمان‌هاي واقعي طرح را بايد با اين لجستيك يا آماد، بيش از 10 سال برآورد كرد؛؛؛ يا بايد مديران و آمادي در خور، برايش جور نمود.
اين پروژه داراي چند وجه و مدعي است و هر كدام داراي توان و قدرتي هستند كه نمي‌توان از پس آن به سادگي برآمد و متاسفانه هر يك نيز آنرا بدون توجه به سمت خود مي‌كشانند. يكي از مشكلات اينست كه سابقه‌اي با تعريف ارايه شده توسط كارفرما در دنيا وجود ندارد و نمي‌توان از آن تقليد يا الگوبرداري نمود. بنابراين اكثر قسمت‌هاي پروژه، ابتكاري مي‌شود و با ميزان زيادي سعي و خطا انجام خواهد گرديد.
منافع اين سهميه بندي و جلوگيري از قاچاق بنزين، آنقدر زياد است كه در چند روز اول پياده سازي كامل (محاسبه نماييد، بزرگ‌نمايي نيست)، تمام هزينه خود را جبران مي‌نمايد. اما مشكلات خود را نيز دارد كه يكي از ساده‌ترين آنها، تاخير ايجاد شده در هنگام تسويه حساب با متصدي پمپ بنزين است. وقتي شما با پول نقد هزينه را مي‌پردازيد، بطور متوسط 10 ثانيه طول مي‌كشد. اما با روش كارتي و سهميه بندي زمان بيشتري صرف خواهد شد كه به شلوغ‌تر شدن جايگاه مي‌انجامد. مي‌دانيم كه اگر همه چيز حاضر بود، فقط دوران آزمايش و پايلوت طرح بيش از 5 ماه طول مي‌كشيد. حال با حاضر نبودن تمام تجهيزات و سرورهاي رايانه‌اي، نرم‌افزارهاي لازم براي مديريت منطقه و مركز، تسويه حساب با بانك‌ها، تدوين نشدن گردش كاري و دستورالعمل‌هاي كار، و آزمايش نشدن هر مرحله به تنهايي و بطور مجموع، چگونه مي‌توان به آينده آن اميدوار يود؟ نمونه پياده شده در زاهدان كه تفاوت زيادي با اين كار دارد، كار دست شركت برنده و ... داده است.

چك پول، چك مسافرتي، شِبه پول، پول واقعي

     كي ميگه ما اسكناس درشت نداريم؟ چند جورشم داريم. 500 هزار توماني، 200 هزار توماني، 100 هزار توماني و 50 هزار توماني. سال‌ها پيش براي رفع پاره‌اي از مشكلات، بانك‌ها اقدام به چاپ چيزي كردند كه در ظاهر شبيه به چك مسافرتي خارجي‌ها است و در واقعيت و عمل، مانند پول نقد عمل مي‌كند. . .

اسكناس درشت و پول الكترونيك

     چاپ و رواج پول درشت داراي مزايا و معايبي است. مزيت عمده‌ي آن كه توسط دارندگان دستگاه خودپرداز بيان مي‌شود، كم كردن استهلاك دستگاه و تسريع در ارايه اسكناس به مشتريان بانك است. متاسفانه از ابتداي اتوماسيون در ايران، دستگاه خودپرداز به علت هيكل بزرگش، بيشتر مورد . . .

پوزهای پارسيان،کميت،کيفيت، مردم آزاري

     خوشحال شده بوديم که طلسم پرداخت‌های الکترونيکی توسط يک بانک خصوصی در حال شکسته شدن است. نصب حدود 30هزار پوز فروشگاهی و صدور انواع کارت‌های مغناطيسی با کاربردهای اعتباری، هديه، خريد، نقدی و ... واقعا خبر خوشحال کننده‌ای است. گفتيم انشاءالله کار کردنِ خصوصي‌ها . . .

پيش بيني مصرف كارت اعتباري و نقدي

     در پايان سال 2004 حدود 7 / 1 ميليارد كارت بانكي از تمام انواع اعتباري، نقدي، ويژه و پيش پرداخت در آمريكا در جريان بود. تعداد كارت هاي اعتباري حدود 42 / 1 ميليارد و نقدي حدود 267 ميليون عدد بود. اين كارت‌ها 2342 ميليارد تراكنش براي خريد در همين سال ايجاد . . .

آقاي شيراني، بانك ملي و كشاورزي را درياب

     همه‌ي كارشناسان، كار ناشناسان و آدم‌هاي معمولي كوچه و بازار هم قبول كرده‌اند كه نصب دستگاه پوز در فروشگاه‌ها، از مهمترين وظايف نظام بانكي در مقطع كنوني است. متاسفانه فقط شركت‌هاي پي.اس.پي هستند (و چند تا خودماني) كه مي‌دانند بانك مركزي فقط به دنبال بالا بردن آمار . . .

نگاهي به مستركارت (Mastercard)

     شركت مستركارت مجموعه‌اي از كارت‌هاي اعتباري، نقدي و اختصاصي را مديريت مي‌كند و به صورت بين‌المللي به موسسات بسياري در بيش از 210 كشور يا منطقه مستقل، خدمات مالي و فني ارايه مي‌نمايد و داراي 37 دفتر مستقل در دنيا با 4000 كارمند است. تبليغات شركت . . .

پي.اس.پي به شتاب وصل شد؛ مشكل اين بود؟ (2)

     در شماره گذشته، مشكلات و بهانه‌هاي عنوان شده توسط مقامات اقتصادي دولت را در حد توان خود نقد كرده و قول داديم كه مشكلات اصلي شركت‌هاي تازه تاسيس پي.اس.پي و راه حل آنها را بيان نماييم. قابل توجه است كه بانك محترم مركزي، خود از جمله كساني است كه اقدام به تاسيس شركت . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.com   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.