شماره 22
سال دوم

ماهنامه راه راست

شهريور 1384
سپتامبر 200
5

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


 ماه قبل(مرداد)
 
ماه‌های قبل

پي.اس.پي به شتاب وصل شد؛ ...
پرداخت قبوض به نحوي ديگر

متخصصان رايانه‌هاي بزرگ ...
به دنبال فرزانگي در كاربرد ...
پولشويي و جرايم ديگر(4)
شناسايي و تصديق در وب

متن اين ماه با ورد 2003

شيرين‌كاري مديران عامل

پسر! اين مديران عامل بانك‌ها هم عجب اعجوبه‌هايي هستند. اگه همه كارمندان و مديران ديگه بخوان كاري رو انجام بدن ولي اونا نخوان، نميشه. از قضا برعكسش هم درسته. مدتي از دست بانك مركزي و وزارت بازرگاني و وزارت دارايي براي مقررات و حمايت از پي.اس.پي‌هاي خصوصيِ بدبخت ‌كشيديم و مي‌كشيم، كم نبود؛ خرابكاري شوراي هماهنگي و مديران عامل بانك‌ها هم به اون اضافه شد.
   مدتي نشستند و برخاستند تا اوايل سال 84  تصويب كردندكه يك و نيم در هزار از فروشنده به نفع شركت پي.اس.پي اخذ نمايند! غافل از اينكه اين مقدار يك ونيم درصد است نه يك ونيم در هزار!
   نيز اتخاذ تصميم نمودندكه اقدام به تاسيس شركت‌هاي پي.اس.پي نمايند. غافل از اينكه بانك مركزي مدتي است كه در پي خصوصي سازي است و جامعه و شركت‌هاي خصوصي را تشويق مي‌كند كه اقدام به تاسيس شركت‌هاي پي.اس.پي نمايند. خوب شد نمرديم و معناي خصوصي سازي را هم فهميديم. بيچاره و بدبخت شركت پي.اس.پي كه به چه اميدي نشسته است.
   يكي دو هفته پيش نيز تصميماتي اخذ شد كه از اول مهر ماه 84 اجرا گردد! (ببينيم كه ميشه). يكي از آنها تصحيح آن يك و نيم درهزار بود ولي كار را باز هم خراب كردند. ظاهرا در پشت اين تصميم گيري‌ها، خدمات كارشناسي وجود نداشته و كمكي به شركت‌ها ننموده است! آنچه كه تا اين لحظه بديهي بوده، اين است كه ميزان كارمزد فروش كه از فروشنده كسر مي‌گردد، مربوط به خود شركت پي.اس.پي و فروشنده بوده و ربطي به بانك ندارد كه حدي و مقداري براي آن تعيين نمايد. و اگر هم حدي معين مي كنند، نمي تواند براي تمام مقادير فروش يكسان و يك ونيم درصد باشد. هم فروش 50 توماني داريم و هم فروش 500 هزار توماني.
   آنچه مربوط به بانك است، ميزان كارمزد شتاب و سهم بانك پذيرنده‌ي كارت بانك ديگر است كه متاسفانه در اين مورد نيز مشكل بانك‌هايي را حل كرده‌اند كه به نحو بي‌حساب اقدام به صدور كارت نموده‌اند و حالا زورشان مي‌آيد كه به بانك‌هاي ديگر پول بدهند. روش درست، روش تركيبي و تعيين گام به گام كارمزد است (مانند ماليات حقوق و دستمزد) كه بايد توسط خود پي.اس.پي‌ها يا شوراي هماهنگي آنها تعيين شود كه حيات معتدل و كسب حلال آنها را نيز به دنبال داشته باشد. چيزي كه تا به حال مهجور مانده و هر كس سازي براي خود مي‌زند.
   نكته ديگر اينست كه مي‌خواهند از  دارنده كارتي كه به خودپرداز بانك خود مراجعه مي‌كند، 100 تومان كارمزد در هر برداشت دريافت كنند؛ و اگر دارنده كارتي به خودپرداز بانك ديگر مراجعه كرد، بايد تمام هزينه استفده از خودپرداز را (فعلا 400 تومان) بپردازد. و اين در حالي است كه همگان از نبودن فرهنگ پول الكترونيك در كشور گله‌مند هستيم.
   با هزار زور و زحمت، بازنشسته و حقوق بگير را به پشت خودپرداز فرستاديم و هزار جور فحش و ناسزا و نفرين و ناله او را تحمل كرديم. دوباره مي‌خواهيم كه او را فقط به سمت خودپردازهاي خودمان هدايت كنيم يا اگر شعبه‌اي خودپرداز نداشت، او را به داخل شعبه هدايت كنيم كه از باجه پول بگيرد. در غير اين صورت بايد مقداري از هزينه مصرف خودپرداز را بپردازد. (توجه داشته باشيم كه هزينه كامل يك تراكنش خودپرداز حدود 400 تومان است و بانك از محل سپرده انها كسب سود مي‌كند). يكبار ديگر عرض مي‌كنم كه پشت تمام تصميم گيري‌ها بايد ساعت‌ها خدمات كارشناسي باشد. نياييم كار را آنقدر به تاخير اندازيم تا از سر زور و اجبار و بدون صرف وقت كافي چيزي را تصويب كنيم و بعد از آن، ماه‌ها وسال‌ها به رفع اشكالات توليد كرده خود بپردازيم. اگر فبول كنيم كه همه چيز را همگان دانند، ...

 

پي.اس.پي به شتاب وصل شد؛ مشكل اين بود؟(1)

مدتي است كه وصل شدن بدون واسطه شركت‌هاي پي.اس.پي به شتاب، در دستور كار بانك مركزي قرار گرفته و احتمالا قرار است كم بودن تعداد پوزهايي كه قول داده شده بود كه نصب شوند را توجيه كند. اين كار بدون نگاه به مشكلات ديگر، اگر مفيد نباشد مضر نيست. اما ارباب معرفت، . . .

توضيح اداره كل خدمات كارت بانك صادرات ايران

جناب آقاي محموديان رييس اداره كل خدمات كارت بانك صادرات ايران نسبت به مقاله شماره قبل ماهنامه انتقاد نمودند و گله داشتند كه چرا مطالبي را كه درباره آن خوب تحقيق نكرده‌ايد منتشر مي‌كنيد. ايشان ابراز نمودند كه شركت ايران ارقام اصلا در مناقصه بانك صادرات ايران شركت نكرده . . .

پرداخت قبوض به نحوي ديگر

     پرداخت قبوضِ آب، برق، تلفن و نظاير آن در كشورهاي غربي و آمريكا هم تازه شروع به گسترش نموده و در ابتداي راهِ همگاني شدن است. راه عمده اين كار از طريق وب سايت هر بانك است كه مي‌توان قبوض چند شركت مختلف را به يكباره پرداخت نمود. برآورد شده كه در آمريكا حدود . . .

متخصصان رايانه‌هاي بزرگ، كمياب شدند

     حدود 40 سال است كه رايانه‌هاي بزرگ (مين فريم، MainFrame) به حيات خود ادامه مي‌دهند و مي‌گويندكه در حال حاضر 70 درصد از داده‌ها و اطلاعات دنيا در آنها است. مين فريم‌ها هنوز هم در پاره‌اي از مشاغل از اهميت حياتي برخوردارند. يكي از مشكلات مديران سامانه‌هاي . . .

به دنبال فرزانگي در كاربرد خودپرداز

     چندين بار است كه سوييچ ملي ما (شتاب) يا سوييچ يك يا چند بانك بزرگ، در مواقع پر مصرف روز يا ماه دچار اشكال شده و پاسخ نامناسبي به دارندگان كارت‌هاي بانكي داده‌اند. هنوز دو بانك تجاري از مشكلات نرم افزاري رنج مي‌برند و در بروز آوري سويچ خود دردسر دارند. هر بار كه . . .

پولشويي و جرايم ديگر(4)

     در نظام بانكي جديد بين‌المللي از بانکها انتظار مي‌رود كه قوه قضاييه را ياري دهند، مقداري از کار پليس را انجام دهند، مقداري كار براي وزارت اطلاعات و آژانس‌هاي امنيتي انجام دهند، کار ادارات صادر کننده گذرنامه و صادرکنندگان اوراق شناسايي رسمي را انجام دهند . . .

شناسايي و تصديق در وب

     يكي از امنترين و مطمئن‌ترين روش‌هاي شناسايي و تصديق كاربران و پيام‌هاي مهم مالي در وب و اينترنت، استفاده از امضاي رقمي است. امضاي رقمي و شناسايي متن امضا شده، با استفاده از دو عدد كليد (دو رشته مستقل از بيت‌هاي به هم پيوسته با طولي معمولا بيش از 1024 بيت) كه يكي از آن‌ها . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.