شماره 18
سال دوم

ماهنامه راه راست

ارديبهشت 1384
مه 200
5

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


  ماه قبل(فروردين)
 
ماه های قبل

تعداد خودپردازهاي فروخته ...
اسم رمز كافي نيست(2)
بررسي ميزان كارمزد دريافتي ...
ساعات حضور در سال 1384 بر ...
شركت‌هاي ارايه دهنده خدمات ...

كارت‌ملي‌جوان، تحليل واقعيت‌ها
قصه قديمي نرم‌افزار ايراني
تعداد خودپردازهاي ايران

متن اين ماه با ورد 2003

ايران، شيپور وارونه

اگر نخبگان، خبرگان و درد آشنايان يك جامعه، در سطوح مختلف مديريت و اجرا قرار گيرند، قطعي نيست، اما مي‌توان اميدوار بود كه آن جامعه در بهترين وضعيت پيشرفت و تعالي قرار گيرد.
در اين صورت، پيشرفت بصورت يك امر مسري در آمده، بر اطراف تاثير مثبت گذارده و باعث مي شود كه ديگران هم به جنب و جوش در آيند.
اگر مدير يك مجموعه بزرگ يا كوچك ازدانش و تعهد ناكافي برخوردار باشد يا اهليت آن كار را نداشته باشد، بديهي است كه مجموعه و افراد آن از كارايي و رشد مناسب برخوردار نمي‌شوند. اين را همه مي‌دانيم. اما اگر دانش وتوان مديريت يك مجموعه از افراد خود پايين‌تر باشد، معمولا چه بر سر آن مجموعه مي‌آيد؟ آيا افراد مجموعه به حداكثر كارايي و بهره‌وري مي‌رسند؟ آيا در دنياي رقابتي امروز عقب نمي‌مانند؟ آيا به نسبت هم قطارهاي خود كه در محيط‌هاي پر تحرك و پويا كار مي‌كنند، در جا نمي‌زنند؟ جواب، قطعا مثبت است.
در مجموعه‌هايي كه كارمندان، با هوش‌تر و عاقل‌تر از مديران خود هستند، هميشه مشگل داريم. اما مشگل اصلي عميق‌تر است و در ايران ناشي از تربيتِ جا بجاي متخصصان براي رشته هاي مديريت و مهندسي است. براي با هوش‌ترين و نخبه‌ترين‌هاي جامعه المپياد برگزار كرده، بهترين‌ها را گزينش كرده و در رشته‌هاي پزشكي، ساختمان، رايانه، الكترونيك و مانند آنها به تحصيل مي‌گماريم، هر چه زياد آمد، به رشته‌هاي علوم انساني كه انواع مديريت را شامل است مي‌فرستيم.
نتيجه اين مي‌شود كه باهوشترين و فعال‌ترين افراد را در سال‌هاي بعد، تحت مديريت افرادي با ضريب هوشي و توانايي كمتر قرار مي‌دهيم.
البته از روي اتفاق و گاهي اجبار، مديران خوبي از كار در مي‌آييم و گاهي نيز افراد فني توانا را به كار مديريتي مي گماريم كه معمولا كارهاي خوب، ناشي از كارهاي اين افراد است.
بهترين راه علاج، بالا بردن ارزش رشته‌هاي مديريتي در جامعه، خانواده و فرهنگ ايراني است. متاسفانه خانواده‌هاي ما بدون تحقيق و فقط از روي سطحي نگري و چشم هم چشمي، رشته‌هاي علوم انساني را كم ارزش و فني مهندسي و پزشگي را با ارزش مي‌دانند. بايد اين فرهنگ عوض شود. بايد نخبگان را به سوي علوم انساني هدايت كنيم. مهمترين سرمايه ما، نيروي انساني و مديريت بهينه آن است.
يك ايراني با يك ژاپني صحبت مي‌كرد. ايراني گفت: ضريب هوشي اكثر ژاپني‌ها كم است. ژاپني گفت: درست است، ما اكثر افرادي را كه ضريب هوشي كمي دارند، تحت مديريت اقليتي قرار مي‌دهيم كه ضريب هوشي بالايي دارند، ولي شما اكثريت افرادي كه ضريب هوشي بالايي دارند را تحت مديريت افرادي كه ضريب هوشي كمي دارند قرار مي‌دهيد. وارونگي كارهاي ايراني‌ها اينچنين است.
اما در انتها توصيه‌اي به كارمندان و مديراني داريم كه براي در سايه زندگي كردن و برقراري يك آب باريكه به سر كار نيامده‌اند. مدير بد را از هر نظر كه خودتان مي‌دانيد براي مدت زياد تحمل نكنيد. سعي كنيد او يا شرايط را با حرف و عمل عوض كنيد. شروع به جنگ و جدال و مبازه‌ي منفي و از اين قبيل نكنيد، عمر خود را تلف ننماييد. با متانت و تعقل، سعي كنيد كه جاي ديگري را براي فعاليت و كار پيدا كنيد. با تامل و دوستانه محيط بد را ترك كنيد. نمي‌گويم كه شما حتما حق داريد، شايد رئيس شما حق داشته باشد، اما مجموعه‌ي شما و او، يك جمع موفق نيستيد. از تغيير كار و محيط كار نترسيد، در تاريخ، بيشتر تمدن‌ها بعد از مهاجرت اقوام شكل گرفته است.

تعداد خودپردازهای فروخته شده شرکت ايران ارقام
تا 31  ارديبهشت 1384

شرکت ايران ارقام بزرگترين فروشنده دستگاه‌های خودپرداز (ATM) در ايران و نماينده شرکت آمريکايی "ان‌.سی.آر" ، بزرگترين شرکت فروشنده دستگاه‌های خودپرداز در دنيا می‌باشد. از نظر کيفيت نيز دستگاه‌های مذبور امتحان خود را پس داده و با توجه به ميزان زياد پرداخت پول، سالها . . .

اسم رمز كافي نيست (2)

خلاف‌كاري‌هاي مالي تحت اينترنت، از لحاظ تعداد و پيچيدگي در حال رشد است. در حالي كه ارايه دهندگان خدمات مالي و بانكي سعي در نوآوري راه‌ها و محصولات امنيتي مي‌كنند، خلاف‌كاران نيز راه‌ها و محصولات مربوطه را دور زده و راه ديگري براي غلبه بر آن پيدا مي‌كنند. اين ماجرا . . .

بررسي ميزان كارمزد دريافتي سامانه بانكي ايران

با نظر به گرايش‌هاي جامعه براي عادلانه نمودن سود تسهيلات، آشفتگي نرخ كارمزد پذيرنده‌هاي پايانه‌هاي فروش كه آنها را با خطر ورشكستگي روبرو مي‌كند، كارمزد نامعلوم خدمات و بانكداري الكترونيك، ايجاد رويه‌ها و الگوهاي جديد و مدرن، هماهنگي و تعامل با نظام بانكداري بين‌المللي . . .

ساعات حضور در سال 1384 بر اساس قانون وزارت کار

برای مديريت بهتر منابع انسانی لازم است بدانيم که يک کارمند معمولی چند ساعت در محل کار حاضر ميشود، چند ساعت کار مفيد انجام ميدهد، چه ميزان هدر ميرود و بهره‌وری او برای کارفرما چقدر است؟ مديران پروژه و افرادی که ميزان نفر ساعت پروژه‌ها و پيشنهادها را محاسبه مينمايند . . .

شركت‌هاي ارايه دهنده خدمات پرداخت، PSP

بر اساس صلاحديد دست اندركاران دولتي و بانك مركزي، مدتي پيش مقرر شد كه نقش و شغل نصب و اداره پايانه‌هاي فروش الكترونيكي را (EFT-POS) به شركت‌هاي خصوصي واگذار نمايند و در اين مورد، بانك‌ها مانند دستگاه‌هاي خودپرداز عمل نكنند. اين تصميم بسيار منطقي است و با توجه . . .

كارت ملي جوان، تحليل واقعيت‌ها

بانك خوب كشاورزي محصولي جديد به نام كارت ملي جوان ارايه نموده است كه به افراد 15 تا 29 ساله كه حدود 25 ميليون نفر از افراد جامعه ما را تشكيل مي‌دهند، عرضه مي‌گردد. اين كارت دورگه بوده و داراي قسمت مغناطيسي و هوشمند است. در ابتداي كار بايد از آن به صورت نقدي . . .

قصه قديمي نرم‌افزار ايراني

مناقصه‌اي برپاست و شركت‌ها و افراد كوچك و بزرگ صنعت نرم‌افزاري كشور همه وسوسه شده و به هيجان آمده‌اند كه بله، بالاخره پروژه‌هاي بزرگِ نرم‌افزاري هم دركشور ما مناقصه مي‌شه( بابا مثل اينكه داره اين صنعت هم جدي ميشه). اسناد خريداري ميشه و همه با شرايط مناقصه آشنا ميشيم.كارِ . . .

تعداد خودپردازهاي ايران

تعداد خودپردازهاي نصب شده ايران تا پايان فروردين 1384 و خريدهاي آتي بانك‌ها در جدول 1 آمده است. با توجه به هدايت شدن بانك‌هاي ايران براي دو برابر كردن تعداد خودپردازهايشان تا پايان سال 1384 و هر چه بيشتر كردن تعداد پوزهاي پذيرنده كارت، توسط وزارت دارايي، وزارت بازرگاني و . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.