شماره 17
سال دوم

ماهنامه راه راست

فروردين 1384
آوريل 200
5

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


  ماه قبل(اسفند)
 
ماه های قبل

اسم رمز كافي نيست
چگونه يك پروژه به مدير عامل ...
برترين بانك ايران در سال 1382
مبالغ معوقه و سوخت شده در ...
درس‌هاي يك برپا سازي نرم‌افزاري
پاسپورت‌هاي هوشمند
گلوبال پلتفورم، استاندارد جهاني ...

متن اين ماه با ورد 2003

كارمزد، اولويت اول است

براي كم كردن سود تسهيلات، يا اگر بهتر بگوييم، عادلانه نمودن سود تسهيلات، بهترين روش ممكن دريافت كارمزد واقعي عمليات بانكي از مشتريان است. اگر تعداد ميانگين روزانه اسناد، تراكنش يا عمليات بانكي را در هر شعبه بانك به ميزان 1000 عدد فرض نماييم، در 280 روز كاري در سال، حدود چهار ونيم ميليارد تراكنش بانكي در شبكه بانكي خواهيم داشت. و اگر گفته معاونت محترم بانكي وزارت دارايي را بپذيريم كه: "كل هزينه‌هاي اداري نظام بانكي در پايان سال 83 در 16 هزار شعبه، مبلغ 400 ميليارد تومان است"، مي‌توان محاسبه نمود كه هر تراكنش بانكي حدود 90 تومان هزينه اداري در بر دارد. فعلا فرض كنيم كه تمام مخارج همين قدر است.
دريافت نمودن چند برابر اين مقدار هزينه، براي اكثر عمليات بانكي مناسب بوده و به سادگي مي‌توان هزينه تمام شده عمليات و حق‌الوكاله بانك را از آن استخراج نمود.
نكته مهم اين است كه چنين رويه‌ايي مي‌تواند براي شروع فقط از يك سرويس مشخص مانند حساب جاري انجام شود، اما بايد از يك روز در تمام بانك‌هاي كشور اجرا گردد.  يك بانك خاص نمي‌تواند بگويد كه براي انجام كاري كارمزد مي‌خواهد، در حالي كه بانك ديگر براي همان كار، كارمزدي دريافت نمي‌كند. به عنوان مثال مي‌دانيم كه هزينه دريافت قبوض در شعب بانك‌ها حداقل 100 تومان است ولي در حال حاضر فقط 2 تومان دريافت مي‌شود. پرداخت كننده چندان فرقي نكرده و هنوز همان صاحب قبض است، اما محل حساب و نحوه دريافت آن تفاوت نموده است به طوري كه در ظاهر امر، كسي احساس پرداخت كارمزد نمي‌كند.
اگر تعرفه خدمات بانكي از جمله دريافت قبوض را واقعي كنيم، طبيعي است كه مردم به سوي تعرفه‌هاي ارزانتر مانند اينترنت و خودپرداز روي مي آورند كه در نهايت باعث بهره‌وري بالاتر و ثروت‌مندتر شدن جامعه مي‌شود.
كارمزد ثابت فوق، بدون در نظر گرفتن درصدي از مقادير جابجا شده  است. در حالي كه در نظامهاي رايج بانكي دنيا حداقل 1 درصد از مقادير جابجا شده را در اكثر موارد، بانك عامل به عنوان كارمزد برداشت مي‌كند. سود بانك در اين گونه مراحل است نه سيستم بانكداري بدون رباي ما!

اسم رمز کافي نيست

براي دسترسي به يک شي محرمانه، معمولا به يک يا ترکيبي از سه چيز مي‌توان تکيه نمود: 1- چيزي که ميدانيد 2- چيزي که داريد 3- چيزي که هستيد. استفاده از اسم رمز يا گذرواژه، تکيه بر چيزي است که ميدانيد. استفاده از کارت هوشمند، تكيه بر . . .

چگونه يک پروژه به مدير عامل بفروشيم

آيا تا به حال از مدير عامل يا رييس خود، درباره هزينه گزاف پروژه هاي نرم افزاري چيزي نشنيده‌ايد؟ آيا همه مديران شرکت، پروژه‌هاي خود را شماره 1 و مهمترين کار شرکت نمي‌دانند؟ عيبي ندارد، شما تنها نيستيد. تقريبا 50 درصد از مشکلات مديران . . .

برترين بانك ايران در سال 1382

بالاخره وزارت دارايي ايران دست به كار شد و بانك ملت را به عنوان برترين بانك تجاري دولتي ايران در سال 1382 با استناد به ارزيابي صورت‌هاي مالي حسابرسي شده و نظرات نمايندگان دولت در مجمع عمومي عادي ساليانه بانك‌ها و ... انتخاب نمود. اين . . .

مبالغ معوقه و سوخت شده در كارت‌هاي اعتباري

پرداخت‌هاي قسطي در كارت‌هاي اعتباري شخصي و تجاري كه توسط اعضاي ويزا، مستر كارت، امريكن اكسپرس، ديسكاور و داينرز كلاب صادر مي‌شود، به 707 ميليارد دلار در سال 2004 در آمريكا بالغ گرديد كه 9 / 3 درصد بيشتر از سال قبل بود. . .

درس‌هاي يك بر پا سازي نرم افزاري

متن حاضر داستان مختصري از بر پا سازي سامانه نرم افزار ارزي شعب در يك بانك بزرگ تجاري است كه مسؤليت آن بر عهده من بود. توليد پروژه، به صورت برون سپاري به شركتي ديگر محول شده و مديريت آن را شركت من عهده‌دار شده بود. . .

پاسپورت‌های هوشمند

چندين کشور از جمله مالزی، استراليا، کانادا، سنگاپور، ژاپن، زلاندنو، آمريكا و اعضای اتحايه اروپا، يا در حال انجام و پياده سازی پاسپورت هوشمند (با استفاده از چيپ هوشمند راديويي يا بدون تماس) هستند، يا استفاده از آنرا مد نظر دارند. دو سال پيش . . .

گلوبال پلتفورم، استاندارد جهانی کارت هوشمند

از سال 1999 تا کنون، موسسه گلوبال پلتفورم (Global Platform) مشخصات و استانداردهايي را برای کارت هوشمند و دستگاه‌های مربوط به آن تهيه و انتشار داده است. اين موسسه برای استاندارد سازی و تهيه بستر يا شالوده کارت هوشمند ايجاد گرديده. . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.