شماره 11
سال اول

ماهنامه راه راست

مهر 1383
اكتبر 200
4

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


  ماه قبل(شهريور)
 
ماه های قبل

لينوكس در بانك‌هاي ايران
بازنشستگان، باز نمي‌نشينند
مرجع سوابق اعتباري ...
مقايسه استقبال از كارت‌هاي ...
عكس، اثر انگشت و امضا
ارايه خدمات تحت وب
كارت‌هاي اعتباري، مزايا و ...
شركت داده‌ورزي سداد، ...

متن اين ماه با ورد 2003

رقابت، رقابت، ترقي

اگر انسان رقيبي مانند شيطان نداشت، شايد او هرگز آدم نمي‌شد. هيچ كارشناس دنيا ديده‌ايي نداريم كه عدم رقابت را توصيه نمايد. بلكه بر عكس آنست. پاره‌ايي از مديران عاقل غربي و ايراني، در اوج موفقيت هم سعي مي‌كنند رقيبي براي خود دست و پا كنند تا كارمندان آنها سست نشوند. مردم ايران نيز به اندازه كافي درد كشيده هستند. مثال بارز آن خودرو سازي و خدمات بانكي است.
از ابتداي دهه 1370 بانك مركزي ايران با ايجاد شركت ملي انفورماتيك (اگر چه ملي نه، ولي مركزي شد) و شركت خدمات انفورماتيك، انحصاري مرگ‌بار را بر صنعت بانكداري ايران حاكم نمود. بانك‌ها از اقدام به مكانيزه نمودن عمليات خود باز ماندند و آنها نيز كاري درخور بانكداري ما نكردند. اين داستان تا اواخر دهه 70 ادامه يافته و بعد از تلف كردن 10 سال، سر و ساماني نيم بند گرفت. اكنون نيز هنوز نسخه‌هاي بانك مركزي ايران حاكي از انحصار كارهاي غير لازم، تحت مديريت خود، شركت ملي و خدمات انفورماتيك است.
داستان شتاب، سويچ ملي و منطقه‌ايي، دنبال همان تفكر دولتي و انحصار گرايانه‌ايي است كه در رگ و ريشه ايراني نفوذ كرده و بيرون نمي‌آيد. اگر رقابت در كارهاي غير ضروري حذف شود و بانك مركزي از حالت قانون‌گذار مترقي خارج شود، رشد بانكداري ما بسيار كند شده و در صورت انجام، مانند گذشته خواهد بود.
لطفا از رقابت دولت و بخش دولتي با امكانات و حمايت نامحدود با بخش خصوصي هم پرهيز كنيم.

لينوكس در بانكهاي ايران

مدتي است كه جاي پاي خود را باز كرده و به صورت عملي استفاده ميشود. شايد بتوان محصول نگين از شركت كيش‌وير را سنگين‌ترين، پيچيده‌ترين و كامل‌ترين سامانه‌ايي در ايران دانست كه سرور آن لينوكس بوده و بانك . . .

باز نشستگان، باز نمي‌نشينند

بدون در نظر گرفتن سختي كار و شرايط ويژه اقتصادي و اجتماعي، هر كارمندي بعد از حدود 30 سال كار دولتي بازنشسته مي‌شود. بطور تقريبي مي‌توان گفت كه در 5 سال آخر خدمت، با توجه به جايگاهي كه در سازمان يافته، . . .

مرجع سوابق اعتباري دارندگان كارت

فرض كنيم كه شخصي يك كارت اعتباري از بانك كشاورزي، بانك پارسيان، ثمين كارت، بانك صادرات و ... دريافت كند و سقف متوسط هر يك از آنها بين 300 هزار تا يك ميليون تومان باشد. چون مي‌تواند از همه آنها . . .

مقايسه استقبال از كارت‌هاي اعتباري و دبيت

كارت‌هاي اعتباري در ابتدا از استقبال بيشتري برخودار بودند. با توجه به وجود پول در دست مردم و قابليت بالاي خريد آن، ابتدا استقبال زيادي از كارتهاي دبيت (داراي موجودي در يك حساب) نشد. اما به مرور كه مردم به مزاياي . . .

عكس، اثر انگشت و امضا

شركت فرانسوي اوبرتور كه توليد كننده كارتهاي هوشمند است، به سفارش بزرگترين بانك كشور آفريقايي ايوري (Ivory Coast) با 17 ميليون نفر جمعيت، 500 هزار كارت هوشمند خواهد فروخت كه براي شناسايي عكس و اثر . . .

ارايه خدمات تحت وب

موسسات تحقيقاتي فارستر و گارتنر پيش بيني مي‌كنند كه تا سال 2005 بين 80 تا 90 درصد از 500 شركت برتر (مجله فورچن)، خدمات خود را تحت وب ارايه نمايند. اين خدمات اگر به صورت امن، عاقلانه، و مشتري پسند . . .

کارت‌های اعتباری (Credit)، مزايا و محدوديت‌ها

کارت‌های اعتباری تنها نوع کارت‌های پرداختی هستند که غير از امر تسهيل دريافت، پرداخت و تسريع در گردش پول از طريق پرداخت الکترونيکی، امنيت خريدار را بدليل عدم حمل پول نقد،کاهش ريسک پذيرش پول تقلبی . . .

،شناسايي طرح جامع بانك ملي ايران

شركت سداد را بانك‌ ملي ايران، براي رفع مشكلات حوزه فن‌آوري اطلاعات خود تاسيس كرده است. با مطرح شدن پروژه "شناسايي طرح جامع بانك ملي ايران" با مديريت شركت سداد و همكاري مشاور خارجي بنام دي‌لويت . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 800 در 1024 مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند.

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي گردد، ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود