شماره 42
سال چهارم

ماهنامه راه راست

ارديبهشت 1386
آوريل 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(فروردين)
 
ماه‌هاي قبل

دولتي سازي فن‌آوري ...
پرداختِ مستقيمِ 5 درصد ...
فرمول جديد سود وام‌ها ...
اينترنت ملي كه حل شد،...
صدا و سيما و اكثر رسانه‌ها ...
سهم اتاق پاياپاي خودكار ...
پرداخت مستقيم يارانه سوخت
وضعيت خودپرداز، پوز و ...

بازي با اعداد و كلمات در سود تسهيلات

     با نگاهي مثبت به فرمول جديد سود تسهيلات كه ظاهرا بانك مركزي يا بانك‌هاي خصوصي  پيشنهاد مي‌نمايند، مي‌توان گفت كه فرمولي منطقي است و سودي كه وام گيرنده مي‌پردازد در ازاي پولي است كه در نزد او به مدت يك ماه بوده است.

     اساس اين فرمول به اين صورت است كه از ابتدا بناي محاسبات را بر پولي مي‌گذارند كه مدتي در نزد وام گيرنده بوده و منطقي است كه سود آنرا بپردازد. اقساط را به نحوي حساب مي‌كنند كه از قسط اول مقداري از اصل وام و تمام سود پولي كه در نزد او بوده است وصول شود. در ماه‌ها و اقساط بعدي بديهي است كه مقدار سود تا حدي كم شده و مقداري از اصل وام كه مي‌تواند با اقساط قبلي و بعدي نيز مساوي باشد پرداخت مي‌گردد. در اين روش پرداخت چند قسط بصورت يكجا يا پرداخت زود هنگام مقدار زيادي از اصل وام و محاسبه ميزان سود باقي مانده و ساير اقساط كاري ساده، منطقي و آسان فهم است.

     اما چند مشكل و تا حدي عدم صداقت در اين زمينه وجود دارد كه مختصري از آن چنين است:

1- به هر حال با مردم بايد رو راست بود و اگر از تقليل سود بانكي صحبت مي‌كنيم، از ازدياد آن با فرمول يا هر وسيله ديگر هم بايد سخن گفت و نبايد با عناوين مختلف آنرا پنهان نگاه داشت. رمز ماندگاري در راست گفتن و راه راست رفتن است. حتي غربيان پدر سوخته كه نه ديني دارند و نه ايماني، از صداقت پيروي مي‌كنند. در ماجراي كلينتون اصل دعوا بر اين بود كه چرا به مردم و ما از ابتدا راست نگفتي. رييس جمهوري كه اشتباه مي‌كند را مي‌توان بخشيد چون او نيز انسان است و معصوم نيست، اما رييس جمهوري كه راست نمي‌گويد را چه بايد كرد؟

2- خيلي بر سر تقليل سود بانكي و كارمزد و غيره صحبت و تبليغ و سروصدا شد كه 2 درصد كم كرديم. اما با اعمال فرمول جديد در بانك‌هاي دولتي و با توجه به تعداد اقساط يا زمان بازپرداخت وام‌ها، تقريبا از 1 درصد در وام‌هاي 3 ساله؛ تا 8 درصد در وام‌هاي 20 ساله تفاوت ايجاد مي‌شود. چه كسي جوابگوي اين فرمول در نزد افكار عمومي است؟ آيا بايد بپذيريم كه مقامات قواي سه گانه و علماي مذهبي اين مملكت از اول انقلاب اشتباه كرده‌اند. اگر چنين است، چرا در باقي موارد اشتباه نكنند؟ اين كه يك فرمول ساده بود!

3- و آخرين حرف اينكه اگر اين فرمول يخواهد در بانك‌هاي دولتي هم مانند خصوصي‌ها اجرا شود، حق اين است كه ميزان تقليل سود را هر سال با بيش از 2 درصد ادامه دهيم تا شعارهايمان درست از كار درآيد. فرمول جديد اگر چه وام گرفتن از بانك دولتي را كه يك رانت بزرگ و مزيت براي هر وام گيرنده بود و تبديل به مفسده براي نظام بانكي و كارمندان آن شده است را بر طرف مي‌كند، اما ميزان سود و قسط وام گيرندگان را كه زياد شده است چه كسي جوابگو خواهد بود؟

دولتي سازي فن‌آوري اطلاعات بجاي خصوصي سازي

     شركت‌هاي دولتي و قراردادهايي كه با شركت‌هاي اقماري دولت بسته مي‌شود آنقدر زياد است كه چيزي براي خصوصي سازي باقي نمي‌گذارد. با رويكرد دولت جديد، هيچ شركت نرم‌افزاريِ خصوصي نيست كه در امان باشد. مسولان فن‌آوري اطلاعات دولت هم يا از شركت صاايران آمده‌اند . . .

پرداختِ مستقيمِ 5 درصد از يارانه‌ها

     يكي از مشكلات بزرگ پرداختِ مستقيمِ يارانه، شجاعت مسولان است. هر كس اين كار را شروع كند با مشكلاتي مواجه است كه رفتن آبرو، مسخره شدن، خرابكاري رقبا و غيره حداقل آنست. مشكل بزرگ ديگر، عظمت طرح و پيچيده بودن اجراي آنست. بقيه مشكلات با توجه به رشد بانكداري . . .

فرمول جديد سود وام‌ها در بانك‌هاي خصوصي و دولتي

     با توجه به اينكه در حال حاضر نحوه محاسبه سود تسهيلات اعطايي در بانك‌هاي خصوصي و اكثر بانك‌هاي دولتي متفاوت است و به قرار اطلاع شوراي پول و اعتبار و بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران اخيرا نحوه محاسبه سود بانك‌هاي خصوصي را مورد تاييد قرار داده‌اند و احتمال دارد بانك‌هاي . . .

اينترنت ملي كه حل شد، مي‌مونه "ايي ميلِ" ملي

     به گزارش سيتنا در گفت و گو با آقاي رياضي "بر اساس آمارها، بيش از 95 درصد از كاربران اينترنتي در داخل كشور ايران از سه سرويس دهنده پست الكترونيكي ياهو، جي‌ميل و هات‌ميل استفاده مي‌كنند... در سومين نشست شوراي عالي فن‌آوري اطلاعات كشور بر ضرورت اجرايي شدن پست الكترونيك . . .

صدا و سيما و اكثر رسانه‌ها، چيزي از فن‌آوري اطلاعات در امور مالي نمي‌دانند

     كافي است مشكلي در خودپردازها يا پوزهاي يك بانك بروز كند تا صدا و سيما آنرا بزرگ‌نمايي كرده و بدون كارشناسي لازم شروع به انتقاد و پخش اخبار نمايد. متاسفانه بسياري از رسانه‌هاي مكتوب كه مدعي دارا بودن دانش و متخصصان لازم در زمينه فن‌آوري اطلاعات و بانكي و مانند آن هستند . . .

سهم اتاق پاياپاي خودكار در آمريكا

     سامانه‌هاي متعددي در آمريكا هستند كه امر پرداخت الكترونيكي خرده فروشي را انجام مي‌دهند يا تسهيل مي‌نمايند. سامانه‌هاي ديگري هستند كه امر پرداخت‌هاي غير الكترونيكي خرده فروشي را تسهيل مي‌نمايند كه يكي از آنها اتاق پاياپاي خودكار (ACH) براي تسهيل پرداخت چك است. . .

پرداخت مستقيم يارانه سوخت

     هر راهي كه دولت، مجلس و بعضي ديگر پيشنهاد مي‌نمايند، تا وقتي يارانه سوخت را كه متعلق به تمام افراد ملت ايران است بطور عادلانه بين آنها تقسيم نكند، صحيح نيست. بزرگترين مشكل سهميه بندي از انواع كارت هوشمند، كوپن و غيره پرداخت يارانه به دارنده ثروتمند ماشين است. . .

وضعيت خودپرداز، پوز و كارت بانكي تا انتهاي سال 86

     وضعيت بانك‌ها با توجه به برنامه‌هاي وزارت اقتصاد و دارايي و تبيين اهداف هر سال و پي‌گيري‌هاي معاونت بانك و بيمه آن رو به بهبود است. ابتدا كار به جايي رسيده بود كه عده‌اي فكر مي‌كردند براي توليد كار ممكن است خودپرداز انساني 24 ساعتي در دستور كار بانك‌ها قرار گيرد. دستگاه پوز . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: آدرس سايت raherast.com نام كاربر inform صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.