شماره 41
سال چهارم

ماهنامه راه راست

فروردين 1386
آوريل 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(اسفند)
 
ماه‌هاي قبل

آموزش لبخند زدن و احترام ...
آماري از ارتباط زميني بانك‌ها
پوز و سرعت نصب
رمز يكبار مصرف با موبايل
رمزهاي يكبار مصرف الكترونيكي ...
ده بانك و شركت برتر ...

سهام بانك‌ها را
چه كساني مي‌خرند؟

     شايد واگذاري سهام بانك‌ها بزودي آغاز شود. بانك‌هاي نامزد واگذاري فعلا به قرار زير هستند:
1- صادرات
2- ملت
3- تجارت
4- پست بانك
5- رفاه

     روش قيمت گذاري هر چه باشد، ميزان بازگشت سرمايه يا سودي كه سالانه نصيب سهامدار مي‌كند، تعيين كننده اصلي است. ميزان استقبال مردم نيز تا حدي به تبليغات مناسب و روش عرضه سهام بستگي دارد. اگر فروش سهام مانند باز كردن يك حساب قرض‌الحسنه باشد كه با تبليغات مناسب يك بانك مي‌تواند قشر عظيمي را به شعب بانك بكشاند، شايد روش موفقي در عرضه سهام به مردم عادي كوچه و بازار باشد. نحوه فروش آن نيز اگر مانند اوراق مشاركت آسان شود، استقبال را بيشتر مي‌كند.

     پاره‌اي از خريداران احتمالي به قرار زير هستند:
1- مردم عادي
2- كساني كه اوراق مشاركت مي‌خرند
3- سهامداران فعلي بورس
4- سرمايه داران ايراني ساكن دوبي
5- سرمايه داران معمولي ايراني
6- سازمان‌هاي سرمايه گذاري خصوصي كه اندك هستند
7- سازمان‌هاي سرمايه‌دار دولتي
8- صندوق‌هاي بازنشستگي
9- سازمان تامين اجتماعي
10- سازمان‌هاي شبه دولتي
11- بنيادهاي دولتي
12- و ...

     آنچه آينده بانك خصوصي شده را رقم مي‌زند، نحوه اعمال مديريت آينده و آزاد سازي تجارت يا اقتصاد است. اگر قوه قضاييه، مجلس و دولت بخواهند مانند گذشته به بانك نگاه كنند و هنوز هم انواع حراست و بازرسي و نظارت دولتي و نگاه ابزاري و بردگي را اعمال كنند، هيچ آينده‌اي نخواهند داشت! نمونه بارز آن از يك منظر بانك سرمايه است و از منظري ديگر بانك پارسيان.

     مصاديقي كه در بالا براي بعضي از خريداران آتي بانك فهرست شد، هر يك داراي ويژگي خاص خود بوده و براي جذب سرمايه آنان روش خاص و سخنگوي خاص خود را بايد بكار برد و ميزان سهام آنها است كه تعيين كننده مرامنامه و ديدگاه استراتژيك بانك خواهد بود.

     تضمين آينده، روش قضايي، ثبات رويه و قانون نيز تضمين كننده آينده اين ملك و بانك داري خصوصي است. وگرنه هم اين آش بر خواهد گشت و هم اين كاسه خواهد شكست. سهامداران خصوصي هم مي‌دانند كه هيچ كاري از دستشان بر نمي‌آيد و هيچ اشتباهي نمي‌توانند بكنند. بنابراين گول حرف‌هاي دولت را نمي‌خورند. آنچه بر سر بورس و سيمان و بانك خصوصي و غيره رفت، نشان داد كه
مردم در برابر دولت هيچ كاري نمي‌توانند بكنند. پس از اول بايد چشم‌ها را باز كرد.

آموزش لبخند زدن و احترام به مشتري براي كارمندان و مديران شعب بانك‌ها

     خوب است كه مديران ارشد بانك‌ها بازرساني با ماموريت و طرز رفتاري غير آشكار بكار گمارند و شعب خود را اصلاح نمايند. مطمئن باشند كه اگر در جامعه بپيچد كه بانكي رفتاري خدا پسندانه و مردم پسندانه دارد و تبليغي مناسب برايش بشود، مي‌تواند خيل عظيمي از مشتريان بانك‌هاي . . .

آماري از ارتباط زميني بانك‌ها

     اگر چه تامين ارتباطات زميني حتي از نوع بسيار پر سرعت آن مانند فيبر نوري تا درب منزل براي خارجي‌ها خيلي ارزان است، اما براي شركت مخابرات ايران مانند قورت دادن قلوه سنگ است. اگر اپراتور دومي در اين زمينه وجود داشت، حتما وضع بهتر از اين بود كه الان مي‌باشد. اگر ارتباط . . .

پوز و سرعت نصب

     سرعت نصب دستگاه پوز در فروشگاه‌ها و حتي مجتمع‌هاي مسكوني يكي از مسايل غامض اين رشته است و بسياري از مديران تصميم گير را فريفته خود كرده است. بعضي از مديران ارشد دوست دارند در مسابقه نصب پوز شركت كرده و جايگاه اول يا دوم يا سوم را بدست آورند. بعضي از مديران . . .

رمز يكبار مصرف با موبايل

     دستگاه‌هاي كوچكي كه رمزهاي يك بار مصرف توليد مي‌كنند كاربردهايي دارند كه در شرايط اجتماعيِ ويژه و بلوغ يك محصول مالي، مناسب است كه بكار برده شوند. اين دستگاه‌ها بطور معمول هر 30 يا 60 ثانيه يك شماره 6 يا 8 رقمي با منطق و فرمولي محرمانه و مختص دارنده آن توليد مي‌كنند . . .

رمزهاي يكبار مصرف الكترونيكي 5 دلاري

     داستان رمزهاي يكبار مصرف به عنوان عامل دوم در شناسايي مشتري از وقتي ايجاد شد كه موسسات مالي فهميدند كه براي گسترش امضاي رقمي روي كارت هوشمند احتياج به وقت زيادي دارند. پاره‌اي از آنها از كارت‌هايي بسيار ارزان با رمز يكبار مصرف استفاده كردند كه در يكي از شماره‌هاي . . .

ده بانك و شركت برتر در زمينه‌هاي استفاده از كارت

     چندين مقوله در زمينه استفاده از كارت وجود دارد كه مي‌توان بانك‌ها و شركت‌ها را با آن محك زد و برترين‌ها را مرتب نمود. مهمترين موارد عبارتند از: 1- اقساط كارت‌هاي اعتباري 2-  تعداد كل حساب‌ها
3- تعداد حساب‌هاي فعال 4- بيشترين تعداد كارت اعتباري 5- بيشترين ميزان فروش يا مصرف . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: آدرس سايت raherast.com نام كاربر inform صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.