شماره 40
سال چهارم

ماهنامه راه راست

اسفند 1385
مارس 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(بهمن)
 
ماه‌هاي قبل

اجبار بانك‌ها به دريافت كارمزد ...
شبكه تراكنش‌هاي غير مالي ...
نامه‌يِ سرگشاده‌تر به اميرِ نظام ...
خودپرداز وپوز درصدا و سيما ...
آمارهاي امريكن اكسپرس
بانك‌داري با اس.ام.اس يا ...
تجربه شركت ام‌فورميشن باموبايل
مستركارت و پرداخت با موبايل ...

خداوند، آقا محمدي را
نيامرزد

     چندي پيش در مصاحبه‌اي كه با جناب آقاي آقا محمدي عضو محترم شوراي تشخيص مصلحت نظام در سيماي جمهوري اسلامي ايران شبكه دو انجام شد، ايشان يكي از اعضاي هيئت مديره ايران خودرو را نشانه رفته و از پاداش 200 ميليون توماني ايشان در بيش از يك شركت خرده گرفت كه بايد اين ريشه‌ها را كه اصل خرابي و ويراني اقتصاد بر آنها است ويران كرد و به دنبال ديگر كارهاي كوچك نبود.

     آنچنان با آب و تاب اين موارد بيان شد كه يك فرد بي خبر فكر خواهد كرد كه همان وقت و نصف شب بايد او را گرفت و به جاي شهرام جزايري قرارداد. وقتي صحبت‌هاي رهبر انقلاب را گوش كردم كه از پيشرفت اصل 44 و سياست‌هاي آن گله‌مند بودند و توليد ثروت از راه مشروع را نه تنها حلال بلكه تشويق نيز مي‌نمودند و بردولت خرده مي‌گرفتند كه آهسته عمل شده است و بايد دو سه ساله كار تمام شود، بر خود لرزيدم كه چه بايد كرد. نظرات آقاي شاهرودي كه هم موافق نظرات رهبر معظم انقلاب است خود جاي تامل دارد اما نمي دانيم كه چرا مجال ظهور پيدا نمي‌كنند؟!

     اگر فكر غالب دولت پيشگان يا شوراي تشخيص مصلحت نظام مانند آقا محمدي باشد، چه بايد كرد؟ با اين منطق بايد گفت كه براي معظم‌ترين كارخانه‌هاي مملكت بايد مدير 400 هزار توماني پيدا كنيم. دوستي مي‌گفت كه ظاهرا همين كار هم شده است!! ميزان و محك فقط حقوق كم گرفتن بوده است. در موقع انتخاب مدير مشخص مي‌كرده‌اند كه اگر حقوق زياد بخواهد و حتي اگر حق باشد، مورد قبول واقع نشود. با اين فرض مديراني بر سر كار آمده‌اند كه شايسته نبوده‌اند و فقط حقوق كم مي‌گرفته‌اند.

     اگر عضوي از شوراي تشخيص مصلحت نظام معتقد باشد كه عضو هيئت مديره ايران خودرو كه بزرگترين واحد صنعتي كشور است، زياد پاداش گرفته و در سيماي جمهوري اسلامي آبروي او را ببرد، و بقيه اعضا نيز چنين نظري داشته باشند، آنوقت بايد فاتحه نظام را خواند. اين آقايان فكر مي‌كنند كه هيئت مديره ايران خودرو مانند مدير يك شركت كوچك و كم ارزش است كه با او چنين رفتار مي‌كنند و چنان حقوق و پاداشي را برايش قايلند. نظرآباد بدتر است يا صدا و سيما؟ متاسفانه شايد اين برخوردها بوده كه وضعيت شركت را به اين نقطه رسانده است. اين نوع تفكر از روي بي اطلاعي است و صنعت اين مملكت را بر باد خواهد داد. مديري كه چند صد ميليون تومان هم پاداش بگيرد به درد ايران خودرو نمي‌خورد. چه برسد به مبالغي كه آقا محمدي معتقد است.

اجبار بانك‌ها به دريافت كارمزد از مردم بابت پول الكترونيك

     اخيرا بانك مركزي به بانك‌ها تكليف كرده است كه براي جلوگيري از رقابت ناسالم اقتصادي و دلايل واهي ديگر، حداقل كارمزدي را به ظاهر از فروشنده و در باطن از خريدار يا دارنده كارت  اخذ نمايند. براي فروشگاه‌هاي معمولي حداقل نيم درصد و براي فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي حداقل . . .

شبكه تراكنش‌هاي غير مالي بين بانكي

     در اين مقاله مي‌خواهيم طرحي را منتشر نماييم كه بتواند در كنار شتاب و بصورت كمكي يا رقابتي كار نمايد. بطور مختصر اين شبكه براي تراكنش‌هاي غير مالي بين بانكي كه شايع‌ترين آنها درخواست موجودي يا مانده حساب و صورت حساب است كاربرد مفيد و اقتصادي دارد و تداخلي در كار شتاب . . .

نامه‌يِ سرگشاده‌تر
 به اميرِ نظام صنفي رايانه

اي ناييني، اگر حسين، امير شد، اميرحسين هم به جايي مي‌رسد. وگر نه،
آه اگر آه منو، ناله اگر ناله توست      آنچه البته به جايي نرسد، فرياد است
به مولانا بيشترشبيه هستي تا حافظ. از قيد قافيه و ظرف بيرون آي. مظروف خوبي داري كه درد . . .

خودپرداز و پوز، در صدا و سيما ممنوع‌التصوير هستند

     گاهي وقت‌ها بعضي از هنرپيشه‌ها ممنوع‌التصوير مي‌شوند يا در راديو ممنوع‌المصاحبه يا صدا مي‌شوند. حتما گناهي از آنها سرزده است يا خطايي مرتكب شده‌اند كه فعلا به ما مربوط نيست. خودشان بروند مشكلشان را حل كنند. اما نمي‌دانيم از دستگاه خودپرداز يا پوز با هر نام و ماركي چه گناهي . . .

آمارهاي امريكن اكسپرس

     شركت امريكن اكسپرس در سال 2006 بالاتر از بقيه شركت‌ها با توجه به مبلغ مصرف كارت‌هاي همه منظوره قرار گرفت. اين مبلغ به 399 ميليارد دلار رسيد كه شامل خريد و دريافت پول مي‌شد. همه اين كارت‌ها توسط خود شركت صادر شده بود. در انتهاي 2006 حدود 43 ميليون كارت بطور . . .

بانك‌داري با اس.ام.اس يا جي.پي.آر.اس يا هردو؟

     هنوز بانك‌داري با پيام كوتاه جا نيافتاده است كه جي.پي.آر.اس از راه رسيده و مي‌تواند دارنده موبايل را بدون هيچ تغييري به وب‌سايت بانك وصل نموده و با همان امكاناتي كه مشتري تحت اينترنت دارد، عمليات بانكي را انجام دهد. فقط كمي گرانتر برايش تمام مي‌شود كه با توجه به امكانات ارايه . . .

تجربه شركت اِم‌فورميشين با موبايل

     حدود يك و نيم ميليارد شماره يا خط موبايل در سراسر دنيا وجود دارد كه هر تاجري را به فكر مي‌اندازد براي خود كاري در اين محيط دست و پا كند. آي.بي.ام و اچ.پي از رقباي سر سختي هستند كه حدود 500 ميليون خط را به سيستم‌هاي خود وصل كردن‌اند و به نوعي سرويس مي‌دهند . . .

مستركارت و پرداخت با موبايل به جاي پوز

     نصب دستگاه پوز، برقراري ارتباط و ساير شرايط اوليه آن، هميشه وقت گير، هزينه‌بر و دردسر ساز بوده است. اين زحمت براي كشورهاي خارجي كه از نظم و دقت بيشتري برخوردارند نيز صدق مي‌كند. بنابراين ممكن است عده‌اي بخواهند از ساده‌ترين وسيله‌اي كه در دستشان است به جاي پوز استفاده . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: آدرس سايت raherast.com نام كاربر inform صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.