بانك‌داري با اس.ام.اس يا جي.پي.آر.اس يا هر دو؟


     هنوز بانك‌داري با پيام كوتاه جا نيافتاده است كه جي.پي.آر.اس از راه رسيده و مي‌تواند دارنده موبايل را بدون هيچ تغييري به وب‌سايت بانك وصل نموده و با همان امكاناتي كه مشتري تحت اينترنت دارد، عمليات بانكي را انجام دهد. فقط كمي گرانتر برايش تمام مي‌شود كه با توجه به امكانات ارايه شده و تعداد محدود استفاده در هفته و ماه، مي‌تواند به نحو بهتري جايگزين بانك داري با پيام كوتاه شود.

     بنابراين سوال مهم و اصلي اين است كه اگر جي.پي.آر.اس به نحو كامل و بدون مكث و قطعي كه گريبان گير سامانه صداي موبايل است، عملي شود، آيا براي اس.ام.اس يا پيام كوتاه جايي خواهد ماند كه خودنمايي كند و خدمات بانكي را انجام دهد؟ مردم از كداميك استقبال خواهند كرد؟ تفاوت قيمت آنقدر خواهد بود كه مردم را به سمت خدمت ارزان‌تر ولي بي‌كيفيت‌تر يا خدمت گران‌تر ولي با كيفيت‌تر سوق دهد؟

     جواب مختصر اينست كه هر دو سامانه مشتري خواهند داشت به شرطي كه ارتباط و رابط كاربري آنها ساده، پايدار و با قيمت مناسب و نيز رمزگذاري داده با امنيت كامل عرضه شود. اگر جي.پي.آر.اس خيلي زيبا ولي ناپايدار باشد، كسي از آن استقبال نخواهد كرد. به عبارت ديگر موارد زير در هر مورد صادق است و مي‌تواند مشتريان خود را جذب و در طول زمان نگهداري نمايد:

1- رابط كاربر ساده و خودآموز باشد. به گفته خارجي‌ها يوزر فِرِندلي باشد. اگر از موبايل‌هايي كه از سيستم عامل لينوكس استفاده مي‌كنند يا داراي جاوا ماشين هستند استفاده كنيم، مي‌توانيم مانند سايت‌هاي تحت اينترنت با كاربر خود تماس برقرار كرده و تمام اطلاعات را به راحتي اخذ كرده و جواب را نمايش دهيم. راحتي كار به حدي است كه هر انساني را با هر نوع سوادي مانند كارگران ساختماني، كسبه سنتي بازار، مهندسين و دكتران و تمام اقشار با سواد خواندن و نوشتن را كاملا راضي نمايد.

2- ارتباط پايدار باشد و قطع نشده يا پرسش و پاسخ با مشتري به حدي طولاني نشود كه او را از ادامه كار منصرف نمايد. مثلا اگر قرار است كه در ارتباط با اس.ام.اس بعد از ارسال حواله، نام صاحب حسابِ مقصد توسط مركز ارسال شود، زمان آن بيش ار چند دقيقه نباشد. يا زمان نمايش بين دو صفحه از وب سايت بانك بيش از 30 ثانيه نباشد.

3- قيمت خدمت اگر خيلي گران باشد، براي فقط تعداد اندكي صرف مي‌كند كه عضو شوند و اگر خدمت ديگر ارزان باشد به سراغ آن خواهند رفت. بنابراين اگر از خدمتي كه گران است استفاده نشود، هزينه خود را هم جبران نكرده و راه اندازي محصول عاقلانه نخواهد بود.

4- رمز گذاري و بر قراري امنيت اطلاعات از قبيل محرمانگي، عدم تغيير و عدم انكار از جايگاه مهمي برخوردار است و شرط لازم براي كار مي‌باشد. سقف برداشت و حواله بانكي در اين امور، تابعي از ميزان امنيت اطلاعات است. اگر شما بتوانيد امنيت كافي ايجاد كنيد مي‌توانيد چند ميليارد تومان هم حواله نماييد.

     اگر سامانه‌هاي مبتني بر اس.ام.اس از جاوا ماشين و رابط كاربري تلفن‌هاي همراه جديد استفاده نمايند و اطلاعات خود را رمز گذاري نمايند، به سادگي مي‌توانند به حياط خود ادامه داده و در كنار جي.پي.آر.اس زندگي كنند. مزيت مهم اس.ام.اس در ناهمزمان يا آسنكرون بودن آن است كه باعث مي‌شود كاربر بتواند به قيمت ارزان و با فرصت كافي كارهايش را انجام دهد.

     در هر صورت جي.پي.آر.اس آمده است و ديگر از ميدان بدر نمي‌رود. خوب است و بايد اين هم خانه را پذيرفته و نحوه تعامل با آنرا فرا بگيريم. بهتر است از اكنون به فكر آن باشيم و سايت‌هايي با حداقل حجم توليد كرده و بانك‌داري را تحت آن ارايه دهيم.