شماره 39
سال چهارم

ماهنامه راه راست

بهمن 1385
فوريه 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(دي)
 
ماه‌هاي قبل

بهترين اوقاتِ بهترين مديران ...
وقتي آي.بي.ام هم در برون ...
چرابانك‌ها وسازمان‌هاي دولتي ...‌
شبكه شارژ مجدد كارت‌هاي ...
نگاهي به گردش مالي و درآمد ...
انقلاب نسل چهارم پرداخت ...
زنده باد رييس بانك جهاني
ايجاد فرهنگ پرداخت قبوض ...

هزينه‌ي برق هسته‌اي چقدر شد؟ چقدر است؟ چقدر مي‌شود؟

     اقتصادي فكر كردن در ذات بشر عادي است. اگر كسي اين كار را نكرد شايد فرشته باشد، اما به درد زمين نمي‌خورد. ما بايد با انسانهاي عاديِ روي زمين زندگي كنيم.

     ارقام دقيقي از هزينه انجام شده براي آنچه كه دانش هسته‌اي، سوخت هسته‌اي، برق هسته‌اي يا هر نوع انرژي هسته‌اي نام مي‌گذارند نداريم. شايد به دلايل امنيتي باشد كه ديگران نتوانند به ميزان پيشرفت ما در اين امر دست يابند. اما من خيالشان را راحت كنم. اگر هزينه انجام شده را اعلام نمايند، ديگران نتيجه مي‌گيرند كه ما علاوه بر چندين نيروگاه اتمي، هزاران تن سوخت هسته‌اي نيز در اختيار داريم.

     عيب بزرگ جوامع بسته و دولتهاي خودپسند در پنهان كاري بيهوده است. هزينه خيلي از كارهايي كه انجام مي‌دهند را اعلام نمي‌كنند و از ابتدا با مردم و كارشناسان مشورت نمي‌كنند و بعد از انجام كار تمام ضررها و نابساماني‌ها را به گردن شخص يا اشخاصي غايب كه دستشان از قدرت كوتاه است مي‌اندازند. دولت بعدي نيز بر همين منوال عمل مي‌كند و قبلي‌ها را مسول بي سر و ساماني معرفي مي‌كند.

     چاره كار در شريك كردن مردم و كارشناسان در تصميم گيري و پذيرش مسوليت است. اگر از ابتدا طرح كلان پروژه و خرجهايش با زمان بندي مناسب عرضه شود، مي‌توانيم با وجدان راحت بخوابيم و هميشه راست بگوييم و هميشه راه راست برويم. 

     اگر خدا بخواهد، آشكار و نهان است كه ما به دنبال دانش هسته‌اي صلح آميز هستيم، حتي اگر يك گرم اورانيوم در كشور ما نباشد. خوب اين قسمت از كار كه احتياج به پرده پوشي و پنهان كاري ندارد. چرا هزينه‌هاي انجام شده، در حال انجام و آينده اعلام نمي‌شود كه مردم فقير سراسر ايران اگر نخواستند به آن راي ندهند. شايد بعد از اعلام هزينه معلوم شود كه برق توليد شده هر هزار وات 50هزار تومان است! ما هزاران حق مسلم داريم، چرا همه را فداي يكي كرده‌ايم؟

     خدا وكيلي با اين پولها و تلاش مستمر مسولان، خيلي تاسيسات زير بنايي براي توليد اشتغال مي‌توان راه انداخت كه سوخت هسته‌اي يك صدم آنرا هم نمي‌تواند تامين كند. حدس مي‌زنيم كه از 10 سال پيش تا كنون سالي 2 ميليارد دلار هزينه‌ي مستقيم و نقدي كرده‌ايم و بعد از اين نيز كمتر از اين نخواهد شد. با يك ميليارد دلار مي‌توان دو بانك تخصصي براي گسترش دانش صلح آميز هسته‌اي تاسيس كرد كه با بخش خصوصي تعامل كند و ما را به مدينه فاضله‌اي كه ديگران مي‌گويند آدرس آنرا دارند برساند. مطابق اصل 44 و سياست‌هاي آن نيز مي‌باشد.

     بياييم سرمايه‌هاي اين مملكت را هدر ندهيم. مبالغي كه ذكر شد فقط هزينه مستقيم است. هزينه‌هاي سرسام آور سياسي، اقتصادي، تحريم صنعتي، نفر ساعت‌هاي مسولان و متخصصان تلف شده، جهانگردي و بسياري ديگر را اگر حساب كنيم و هدر ندهيم، مملكت امام زماني مي‌شود. در هر صورت گذشتِ زمان، داوري است بي‌غش و ديري نمي‌پايد كه همه چيز روشن ‌شود. روزي مي‌رسد كه هزينه‌ها را بايد اعلام كنيم و بگوييم كه چقدر صرفه و صلاح اقتصادي توليد كرده‌ايم. نيايد روزي كه روسياه شويم.

بسم‌الله القاسم الجبارين

بهترين اوقاتِ
بهترين مديران اين مملكت

     صرف مسايل حاشيه‌اي مي‌شود. مديران دولتي، خصوصي، سياسي، اقتصادي، بانكي، وزارتي، شركتي و غيره هيچ فرقي با هم ندارند. هر يك در سطح خود در حال تلف شدن و تلف كردن ديگري است. از منابع مملكتي و سرمايه‌هاي انساني كه هر روز شاهد تلف شدن آنها هستيم و همسايگان ما در حال . . .

وقتي آي.بي.ام هم در برون سپاري شكست مي‌خورد!

     اگر آي.بي.ام را در امر مديريت و تبحر در برون سپاري قبول نداريد، حتما بانك جي.پي.مورگان چيس را در مديريت قبول داريد. داستان به دسامبر سال 2002 ميلادي برمي‌گردد كه قراردادي براي برون سپاري خدمات رايانه‌اي بانك جي.پي.مورگان با شركت عظيم آي.بي.ام بسته شد. همه فكر مي‌كردند . . .

چرا بانك‌ها و سازمان‌هاي دولتي
شركت نرم‌افزاري تاسيس مي‌كنند؟

     اندازه و توان شركت‌هاي ايراني كوچكتر از اندازه و كلاس بانك‌ها و سازمان‌هاي دولتي است. آمريكا و اروپا و شركت‌هايشان را ملاك مقايسه، بررسي و عمل قرار ندهيد. شركت‌هاي خصوصي آن‌ها به قدري زياد و بزرگ هستند كه دولت در برابر آنها كوچك است. ساختمان مركزي خيلي از آنها بزرگتر . . .

شبكه شارژ مجدد كارت‌هاي پيش پرداخت

     واريز پول به كارت‌هاي از پيش پرداخت شده يا به عبارت ديگر شارژ اين كارت‌ها خواسته‌اي است كه مورد تقاضاي بسياري از مشتريان است. ويزا، مستركارت و ديسكاور اخيرا همكاري مشتركي را با سازمان‌هاي گرداننده حساب‌هاي پيش پرداخت شده آغاز كرده‌اند تا شبكه‌اي ملي از . . .

نگاهي به گردش مالي و درآمدهاي ويزا

     درآمدهاي ويزا از اين راه‌ها تامين مي‌شود: 1- هزينه صدوركارت با آرم ويزا براي مشتريان بر اساس خريدهاي فصلي در فروشگاه‌ها. 2- هزينه پردازش داده‌ها، كلرينگ، تسويه حساب و خدمات حسابداري، پشتيباني و دريافت هزينه پردازش داده‌هاي نمايندگي‌هاي جهاني ويزا خصوصا نمايندگي . . .

انقلابِ نسل چهارمِ پرداخت، به مقصد مي‌رسد

     خانوادگي وارد فروشگاه بسيار بزرگي شده‌ايد كه همه جور جنسي دارد و هيچ نوع دوربين و نگهباني براي محافظت از سرقت ندارد. همه خانواده هر كفش و لباسي كه مايليد بر تن كرده، هر نوع وسيله و شكلاتي كه مايليد در جيب‌هاي خود مي‌گذاريد. هنگام خروج از درب فروشگاه . . .

زنده باد رييس بانك جهاني
كار كردن براي جهاني عاري از فقر

     فكر مي‌كنيد مقام و اهميت رييس بانك جهاني بيشتر است يا رييس بانك مركزي ايران؟ يا جميع مديران عامل بانك‌هاي ايران؟ قطعا رييس بانك جهاني. داستان جوراب سوراخ دار ايشان را بعضي‌ها به مسخره گرفتند! بعضي‌ها به موضوعات ديگر ربط دادند و ما به درايت و بزرگي او. اگر يكي از . . .

ايجاد فرهنگ پرداخت قبوض الكترونيكي
با ارشاد و تبليغ تنها عملي نيست

     آمار پرداخت غيرحضوري قبوض تسهيلات شهري با استفاده از ابزارهاي پرداخت الكترونيكي (توسط اينترنت، خودپرداز، تلفن ثابت و تلفن همراه) به قدري پايين است كه مي‌توان مطمئن بود حتي مديران ارشد بانك‌ها نيز از آن استفاده نمي‌كنند. در يك آمارگيري ميداني كه در يكي از كنفرانس‌هاي . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: آدرس سايت raherast.com نام كاربر inform صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.