شماره 38
سال چهارم

ماهنامه راه راست

دي 1385
ژانويه 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(آذر)
 
ماه‌هاي قبل

سهم خريد و دريافت پول نقد ...
آنتن‌موبايل وتجاوز به‌حريم همسايه
مشكل برگشت چك‌هاي اشتباه ...
دولتي است يا خصوصي؟

پول نقد و غيره
كارت هوشمند خودرو، رجحان ...
آمار پرداخت كاغذي، كارتي، ...

اقتصاد آزاد
يا
آزادي اقتصاد

     دوستي مي‌گفت كه يك فرد وقتي آزادي اقتصادي دارد كه حرف زدنش موجب قطع نان يا سرش نشود. هر جمع و جامعه نيز از اين افراد تشكيل شده است.

     گراني علل زيادي دارد از جمله:

- سياست جهاني به سرگردگي آمريكاي جنايت‌كار
- بازار نفت و طلا
- تحريم‌هاي ناجوانمردانه ايران
- رشد جمعيت ايران و كمبود منابع
- توطئه مطبوعات وابسته و ايجاد جو رواني براي تشديد آن
- ارسال پيام كوتاه از مبادي خاص با هدف تشديد گراني
- تاثير مخرب بعضي از سرمايه داران و كنترل قيمت بعضي كالاها
- تحريكات سيا و موساد
- چوب لاي چرخ گذاشتن بعضي از اصلاح طلبان
- خود مردم. خانم گران نخر.   
- مرفهان بي‌درد
- تاثير زلزله‌هاي زير دريا
- بشقاب‌هاي پرنده
- موجودات مريخي
- مثلث برمودا.

     دليل‌هاي زيادي براي بروز گراني آورده مي‌شود كه بعضي از آنها را در بالا مشاهده كرديد. تعجب نكنيد، براي خيلي‌ها دلايل انتهايي دست كمي از ابتدايي ندارند. مشكل گراني و يله بودن اقتصاد ايران به حدي رسيده است كه صداي خواجه حافظ را هم از قبر در آورده. ظاهرا وزير اقتصاد هم نمي‌داند كه چه بايد بكند. خدايا دايناسورها را بيامرز. هم به درد هاليود خوردند و هم به كار دولت جديد آمدند.  كيست كه نداند تصميم‌هاي يك شبه و از روي بي‌خوابي چه بر سر سيستم بانكي و اقتصادي مي‌آورد.  آخرين خبرها حاكي از كنترل قيمت‌ها تا يك سال ديگر است! يك سال ديگر هم به دلايلي كار انجام نمي‌شود و تقصير به گردن ديگران انداخته مي‌شود.

     بحث از اقتصاد يا بازار آزاد براي رونق اقتصاد يا رفاه جامعه، وقتي امكان و فايده دارد كه خود را به خواب نزده باشيم و افراد از آزادي اقتصاد برخوردار باشند. در غير اين صورت خود سانسوري باعث خوش خيالي طرف مقابل شده و در اشتباه خود عميق‌تر فرو مي‌رود و جامعه را با خود به قعر گمراهي مي‌برد.

بار الها، اهدنا الصراط المستقيم.

سهم خريد و دريافت پول نقد در كارت بانكي

     اگر چه كارت‌هاي بانكي براي خريد كالا و خدمات ساخته شدند، اما هنوز هم براي دريافت پول نقد به ميزاني قابل توجه استفاده مي‌شوند. براي دريافت وام‌هاي خرد چاره‌اي جز كارت اعتباري وجود ندارد. اما همين كارت در بعضي از كشورها مانند آمريكا به مقدار زياد و در بعضي كشورها مانند . . .

آنتن موبايل و تجاوز به حريم همسايه

     يكي از مشكلات جهان سومي‌ها مانند ايران بدون نظارت بودن خدمات دولتي است. تقريبا هر خدمتي كه دولت ارايه مي‌دهد چه در زمينه موبايل باشد يا تلفن ثابت يا ساخت خودرو يا صدور شناسنامه و هر چيزي از اين قبيل كه باشد و شما بخواهيد دعوايي حقوقي برعليه آن اقامه كنيد، همه مطمئن . . .

مشكل برگشت چك‌هاي اشتباه شده
در حساب‌هاي جاري متمركز

     استفاده از سامانه متمركز با توجه به مزاياي بيشمار آن روز به روز بيشتر شده و عدم مراجعه دارنده چك به شعبه مادر زياد مي‌شود. بنابراين ميزان برگشتي‌هاي اشتباهي زيادتر از قبل مي‌شوند. براي كم كردن تعداد برگشتي‌ها در حالت متمركز خوب است كه بانك‌ها با هماهنگي با بانك مركزي روشي را . . .

دولتي است يا خصوصي؟

     بزرگترين بانك خصوصي ايران آيا دولتي است؟ واژه شركت خصوصي و شركت دولتي در ايران عزيز ما از آن واژه‌هاي دو پهلو و غلط انداز شده كه حتي متخصصان و قاضيان را هم دچار دردسر كرده است. اين طرز رفتار فقط در مملكتي امكان دارد كه شتر سواري هم دولا دولا مي‌شود. بسياري از . . .

پول نقد و غيره

     دولت‌هاي غربي و مردم معتقدند كه "فقط معامله خلاف با پول نقد انجام مي‌شود." البته اگر خريد خيلي كوچك نباشد. براي بيان اين گفتار لازم است كه  دستگاه‌ها و سامانه‌هاي لازم در اختيار همه شهروندان غربي قرار داشته باشد كه البته تعداد آنها بيش از نيازشان است. بانك‌هاي غربي . . .

كارت هوشمند خودرو، رجحان هزينه بر درآمد و كارايي؟

     توجيه اصولي اين طرح كاري بس دشوار است. محاسبه نقطه سربه‌سر و زماني كه طرح هزينه خود را تامين كرده و زماني كه به سود رساني مي‌رسد، با تيرگي و ابهام رو به ‌رو است. در زماني زندگي مي‌كنيم كه تقريبا همه چيز بصورت آنلاين در آمده و حتي يخچال نيز به اينترنت وصل شده. موبايل . . .

آمار پرداخت كاغذي، كارتي و الكترونيك

     آمار پرداخت‌هاي مصارف شخصي و خانگي كه توسط دفتر تحليل‌هاي اقتصادي وزارت بازرگاني آمريكا منتشر مي‌شود حاكي از سقف 8740 ميليارد دلار در سال 2005 است. خريد كالا و خدمات مستقيم بالغ بر 5 / 77 درصد گرديد و خريد كالا و خدماتي كه پرداخت مستقيم صورت نمي‌گيرد . . .

 

نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: آدرس سايت raherast.com نام كاربر inform صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.