شماره 37
سال چهارم

ماهنامه راه راست

آذر 1385
دسامبر 2006

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(آبان)
 
ماه‌هاي قبل

دكل‌هايي شاهد بر عدم خدمت ...
واريز آني در خريد توسط پوز
رمز يكبار مصرف روي كارت
طرح سپاسه بانك سامان، تشويق ...

چك مسافرتي در خودپرداز؟!

250 ميليون حساب در يك بانك
كمكي‌به‌حافظه‌وزارت‌مخابرات‌و ...

128 هزار بيت خودپسندي
بر ثانيه

     بخش خصوصي در انگليس در رقابت با بخش دولتي، شانزده مگابيت برثانيه دسترسي به اينترنت را دم درب منازل تحويل مي‌دهد. فكر مي كنيد قيمت آن چقدر باشد؟ ماهي 30 پوند ناقابل. در بعضي از كشورها فيبر نوري را تا منزل شهروندان برده‌اند. از اين قبيل در كشورهاي ديگر كم نيستند.

     اما رسوخ سالها فرهنگ شاهنشاهي و فردسالاري در مملكت ما باعث شده تا وزير ارتباطات از جايگاه مجتهد جامع‌الشرايط و مرجع تقليد متفكران اينترنت شناس عالم، بر جايگاه قضا نشسته و حكم صادر نمايد كه مشتريان خانگي به بيش از 128 هزار بيت بر ثانيه (دسترسي به اينترنت) نيازي ندارند. اگر كسي بيش از اين خواست، از ما (يعني مجتهد بالا و مسئله گوهايش) تقاضا كند تا اگر راست مي‌گفت، در اختيارش قرار دهيم.

     اولين بار كه اين خبر را شنيديم فكر مي‌كرديم كه دوباره حرفي از مقامي صادر شده و ماست مالي مي‌شود و ديگر تكرار نمي‌شود. اما امان از ذهني كه بسته باشد. يكي مي‌گفت كه علت اين محدوديت، دان لود فيلم و موسيقي غير مجاز است. ديگري مي‌گفت كه علت آن چت‌هاي غير مجاز است و هر كسي چيزي از اين قبيل مي‌گويد. اما همه دست اندركاران مي‌دانند كه فقط كمي تاخير در ارسال يك محموله ايجاد كرده‌اند و مشكلي حل نشده است. ديوار چين هم جلودار مغولان نشد.

     يونسكو مي‌گويد اگر كسي اين 3 چيز را ندانست بي‌سواد است:
1- زبان انگليسي
2- رايانه
3- اينترنت
و اگر مقداري از آن را ندانست، كم سواد است. نيز در نظر بگيريم انبوه متخصصاني را كه فارغ از تحصيل شده‌اند و قصد دارند كه از قافله علم خود عقب نمانند. اگر بخواهند كه در منزل، خود را به روز نگهدارند (كه تقريبا چاره‌اي جز اين ندارند) بايد به وزارت ارتباطات التماس كنند و آنها نيز از جايگاه برتر شايد اجازه بدهند و شايد ندهند!

كافي است كمي تحقيق كرده باشيد تا بدانيد كه دو مگابيت هم در خيلي از موارد كم است.

     فرهنگي در ميان ما ايرانيان است كه اگر كسي زاري و گريه كرد، به او از حقش بيشتر مي‌دهيم. اصولا گدا پروريم و حاضر نيستيم حق كسي را در جاي خودش و بدون التماس و زاري بدهيم. از مقام خان و خان زاده و ميرزاده به رعيت نگاه مي‌كنيم. اگر خيلي اصرار كرد كه اين رويه غلط است، آنرا يا به امنيت ملي ربط مي‌دهيم يا وهن اسلام شمرده و به نحوي از زير بار مسئوليت شانه خالي مي‌كنيم.

تا وقتي دوستاني اين چنين داريم، براي خراب كردن ايران، چه نيازي به دشمن خارجي است؟ ما از درون در حال نابود شدنيم.

دكل‌هايي شاهد بر عدم خدمت گذاري

     در هنگام عبور از هر خيابان تهران به دكل‌هايي برخورد مي‌كنيم كه روي آن تعداد زيادي مدم بي‌سيم بصورت نقطه به نقطه نصب شده است. زماني فقط اين نوع دكل‌ها را در ايستگاه‌هاي راديويي و تلويزيوني مي‌ديديم. روي اين دكل‌ها معمولا مدم‌هاي بي‌سيم براي برقراري ارتباط داده‌اي يا رايانه‌اي . . .

واريز آني در خريد توسط پوز

          با واريز آني مي‌توان خيلي از فروشگاه‌ها را راضي كرد و ميزان پذيرش پوز را بالا برد. ميزان رضايت از اين امر در فروشگاه‌ها بسيار زياد است. بيشترين ميزان نارضايتي و شكايت كه حدود 90 درصد موارد است، مربوط به نابساماني و تاخير در واريز مبالغ خريد شده به حساب فروشگاه است. فروشنده بعد . . .

رمز يك بار مصرف روي كارت

     بسياري از سازندگان صفحه نمايش‌هاي 7 تكه كم مصرف (Seven Segment)، به دنبال راه‌هايي هستند كه آنرا با كارت بانكي تركيب نمايند. اين صفحه نمايش‌ها فقط داراي دو حالت تيره و روشن هستند و اعداد آن از 7 تكه تشكيل شده كه با تحريك الكتريكي بين دو حالت، تغيير تيرگي مي‌دهند و . . .

طرح سپاسه بانك سامان، تشويق كاربرد كارت بانكي

     طرح سپاسه بانك سامان با هدف ايجاد انگيزه در مردم براي مصرف هر چه بيشتر كارت بانكي طراحي و اجرا مي‌گردد. اينكه به ازاي چند ريال خريد چقدر امتياز داده مي‌شود، خيلي مهم نيست. مهم اين است كه بانكي اينكار را انجام دهد. اما دنياي غريبي است. دانش مندان اين رشته فكر مي‌كنند كه بايد . . .

چك مسافرتي در خودپرداز؟!

     تحليل عميق نشان مي‌دهد كه مشكل جامعه ايراني پول و اسكناس درشت نيست! هيچگاه يك فرد خارجي تمام حقوق بازنشستگي خود را يكباره از دستگاه خودپرداز اخذ نكرده و آنرا در چند روز اول خرج نمي‌كند. اگر لازم به خرج كردن باشد، اين كار را به طرق ديگر هم مي‌تواند انجام دهد ولي . . .

250 ميليون حساب در يك بانك

     همسايه شمالي ما كشور شوروي حدود 140 ميليون نفر جمعيت (دو برابر ايران) و حدود 17 ميليون كيلومتر مربع مساحت (ده برابر ايران) دارد. داراي بانك‌‌هاي متعدد است كه يكي از بزرگترين بانك‌هاي تجاري آن SBERBANK با 250 ميليون حساب خرد و شركتي در سراسر جهان است. اگر . . .

كمكي به حافظه وزارت ارتباطات و ...

     خدا را شكر كه مردم ما مسلمان و دين دار هستند و هر چه بر سرشان مي‌آيد، حداقل چون خدا را قبول دارند، شكوه به نزدش مي‌برند. خدا را شكر كه ما امام زمان داريم و از ظلم ظالمان فقط به او مي‌توانيم شكايت كنيم. خدا را شكر كه ما امام حسين داريم و در سوگش آنقدر گريه مي‌كنيم . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: آدرس سايت raherast.com نام كاربر inform صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.