طرح سپاسه بانك سامان، تشويق كاربرد كارت بانكي


     طرح سپاسه بانك سامان با هدف ايجاد انگيزه در مردم براي مصرف هر چه بيشتر كارت بانكي طراحي و اجرا مي‌گردد. اينكه به ازاي چند ريال خريد چقدر امتياز داده مي‌شود، خيلي مهم نيست. مهم اين است كه بانكي اينكار را انجام دهد. اما دنياي غريبي است. دانش مندان اين رشته فكر مي‌كنند كه بايد بانك مركزي و ساير بانك‌هاي دولتي پيشگام باشند، اما چنين نيست و بيشترين هزينه و تلاش را دو بانك خصوصي سامان و پارسيان انجام مي‌دهند.

     بانك سامان از ورزش نيز سود جسته و به سراغ طرفداران تيم فوتبال پيروزي يا پرسپوليس نيز رفته است. در هر دو زمينه كار خوبي انجام گرفته و اگر هيچ موفقيتي هم نداشته باشد، طرح موضوع و فرهنگ سازي آن كاري شايسته قدرداني است. بانك سامان در زمينه تجارت الكترونيكي و اينترنتي نيز مشتريان و محصولات متنوعي دارد كه ميزان سود رساني آنها در حد قابل قبول و در مواردي نيز بسيار پر سود است.

     بانك پارسيان پيشتاز اين كار بوده و كاري شبيه طرح سپاسه سامان داشته و دارد اما هنوز از نظر نفوذ تبليغاتي هر دو بانك موفق نبوده‌اند و فقط تلنگري بر ذهن جامعه نواخته شده است. مشكل عمده همه طرحهاي پيشين و حال در معمولي و تكراري بودن آنها است. هنوز طرحي كه چشم‌ها و ذهن‌ها را خيره كند و مردم تا مدتي درباره آن حرف بزنند ديده نشده و شايد دليل عدم موفقيت آن طرح‌ها نيز چنين باشد. جايزه 1000 ريوي بانك ملت را در نظر بگيريد. از نظر مبلغ حتما از بانك كشاورزي كمتر بود و شايد مانند يا كمتر از بانك‌هاي ديگر هم بوده باشد، اما هر كسي در ايران مايل بود كه يك ريو برنده شود. جايزه الگانس بانك تجارت را نيز در نظر بگيريد. در موقع خودش طرحي انقلابي بود و اگر چه كم بود اما بسيار موفق عمل كرد. براي مثال چند طرح زير پيشنهاد مي‌شود:

1- مانند جوايز قرض‌الحسنه و بصورت انفجاري تبليغ براي خريد توسط كارت بانكي و پوز صورت بگيرد. جوايز آن بايد با ارزش و چشم پركن باشد. بانك‌ها كه از رب گوجه تبرك و ماكاروني كمتر نيستند كه چندين ماشين و مانند آن جايزه مي‌دهند و هر شب هم تبليغ مي‌كنند.

2- چندين بانك يا تمام بانك‌ها با هم هزينه تبليغ مشترك را بپردازند. به هر حال هر يك به نسبت كارت يا پوز مي‌تواند شريك شود و از نتيجه تبليغ سود ببرد.

3- از طرح‌هاي نو و ميخكوب كننده استفاده شود. چرا براي كولر گازي بتوان از جمشيد مشايخي استفاده كرد و براي روغن موتور از حسين رضا زاده، اما براي كارت بانكي نتوان از شهرت نيكي كريمي يا هديه تهراني كمك گرفت. طرح‌هاي مشروع ديگر نظير اين‌ها هم وجود دارد كه دست اندر كاران تبليغات مي‌توانند ارايه نمايند. فقط بايد هيئت مديره بانكي چنان نوآور باشد كه بتواند اين طرح‌ها را قبول كند.

4- تبليغات بصورت مستمر و هر هفته باشد. هر فصل از سال نحوه تبليغ و سناريو عوض شود كه بيننده خسته نشود.

5- تبليغات تشريحي و اقناعي بيشتر شود و براي مردم مزايا و كاربرد كارت بانكي و پوز تشريح شود.

6- فروشنده و مغازه دار بصورت مستقل تشويق شوند و جوايزي برايشان در نظر گرفته شود كه آنها را ترغيب به نصب نمايد. از تبليغ مشترك بين دارنده كارت و فروشنده نيز غافل نبايد شد. تخفيف در كارمزد نيز بسيار پسنديده است. اگر كارمزد را صفر نماييم هيچ ضرري به هيچ بانكي نمي‌رسد.

     اما مشكلي كه اين طرح‌ها ايجاد مي‌كنند، رقابت فرسايشي است. بانك سامان در تبليغ خود به مشتريان مي‌گويد كه از پوزهاي ما خريد كنيد تا برنده شويد. مانند اين كار را بانك‌ها در جوايز قرض‌الحسنه مي‌نمايند. مشتري نمي‌تواند فروشگاهي را انتخاب نمايد كه حتما پوز سامان داشته باشد. پس فروشگاه را بايد ترغيب كند كه پوز موجود را پس بدهد و از سامان پوز بگيرد. مانند اين نوع ترغيب‌ها توسط سايرين بوجود مي‌آيد و سردر گمي بوجود مي‌آورند.

     اگر فروشگاهي چند پوز روي ميز داشت، مشتري مي‌تواند سامان را انتخاب كند. اما بقيه بانك‌ها چكار كنند. آيا آنها نيز طرح‌هايي را انتخاب پيشنهاد و اجرا نمايند؟ آخر كار به اين نقطه مي‌رسيم كه مانند جوايز قرض‌الحسنه بانك مركزي قوانين و دستورالعمل‌هايي را وضع و به بانك‌ها ابلاغ نمايد كه همگي يكسان عمل نمايند.

     مشكل ديگر در طرح تبليغي سامان عدم مشخص بودن زمان و ميزان جايزه است. بهتر است حداقل مانند رب گوجه تبرك با محصولات سام سونگ تعداد پژو يا ميزان جايزه را اعلام نمايند. مگر چند دستگاه ماشين يا سفر توريستي چقدر هزينه دارد؟