خودپرداز و پوز، در صدا و سيما ممنوع‌التصوير هستند


     گاهي وقت‌ها بعضي از هنرپيشه‌ها ممنوع‌التصوير مي‌شوند يا در راديو ممنوع‌المصاحبه يا صدا مي‌شوند. حتما گناهي از آنها سرزده است يا خطايي مرتكب شده‌اند كه فعلا به ما مربوط نيست. خودشان بروند مشكلشان را حل كنند. اما نمي‌دانيم از دستگاه خودپرداز يا پوز با هر نام و ماركي چه گناهي سر زده است كه در هيچ جايي از فيلم‌ها، فيلم‌نامه‌ها و داستان‌ها حضور ندارد و اگر حضور داشته باشد آنرا سانسور مي‌كنند.

     اگر تعداد كارت يا مشتريان بانكي داراي كارت و فروشگاه‌هاي داراي پوز يا تعداد خودپردازها را در نظر بگيريم، بايد درصد كمي از صحنه‌ها را بدون ذكر نام يا مارك فروشنده يا بانك در بر گيرد. اما دريغ از يك ثانيه نا قابل. مثل اينست كه صدا و سيما با بانك‌ها قهر كرده و در شرايط عادي، خودشان و محصولاتشان را ممنوع التصوير كرده است. شايد فكر مي‌كند كه بايد براي هر كاري از آنها پول بگيرد حتي كاري كه خيلي عادي است و توسط هر كسي انجام مي‌شود.

     حقيقت اينست كه استفاده از خودپرداز و پوز، الان ديگر در متن زندگي مردم است و در زندگي روزمره از آن استفاده مي‌كنند. مانند تلفن ثابت، تلفن همراه، ماشين سواري، ظروف و لوازم آشپزخانه و مانند آنها است. بنابراين استفاده از خودپرداز و پوز را هم بطور عادي و بدون مشخص كردن مارك و نام بانك نشان بدهند و در داستان‌ها از آن‌ها استفاده كنند. چرا براي نشان دادن تلفن همراه از سازندگان يا شركت‌هاي مخابراتي هزينه تقاضا نمي‌كنند. چرا سيگار را با توجه به حرام بودن آن به انحاي مختلف نشان مي‌دهند؟ چرا استفاده از وسايل گوناگون را نشان مي‌دهند؟ ولي نوبت كه به پوز و خودپرداز مي‌رسد از بانك‌ها طلب هزينه مي‌كنند.

     آقايان و خانم‌هاي صدا و سيمايي توجه نمايند كه ديگر زمان لوكس بودن دستگاه خودپرداز و پوز و ساير خدمات بانكي از مجاري گوناگون گذشته و آنها مانند ساير وسايل عادي در متن زندگي مردم هستند و اگر استفاده از آنها را حتي با منفي نگري نشان ندهند، داستاني غير واقعي را به نمايش گذاشته‌اند.

     در بسياري از صحنه‌هاي سيما، هنر پيشه فيلم را مي‌بينيد كه با موبايل در هنگام رانندگي صحبت مي‌كند و اين صحنه خلاف آشكار است و بدآموزي هم دارد. سيگار كه ديگر قبحش از بين رفته و در حالي كه در كشورهاي نادان! غربي در مجامع عمومي هم ممنوع شده، اما در سيماي جمهوري اسلامي و سينماي ما حضوري پر رنگ دارد.

     ادعاي ما اين نيست كه مارك يا مدلي را نشان بدهند. بلكه مي‌گوييم مانند خودرو و ساير وسايل زندگي، بطور عام و بدون ذكر هر نوع تبليغ براي مارك و نامي خاص، آنرا در زندگي مردم كه الان هم وجود دارد بطور بسيار عادي و در متن زندگي مردم نشان بدهند و حذف نكنند.