رمزهاي يكبار مصرف الكترونيكي 5 دلاري


     داستان رمزهاي يكبار مصرف به عنوان عامل دوم در شناسايي مشتري از وقتي ايجاد شد كه موسسات مالي فهميدند كه براي گسترش امضاي رقمي روي كارت هوشمند احتياج به وقت زيادي دارند. پاره‌اي از آنها از كارت‌هايي بسيار ارزان با رمز يكبار مصرف استفاده كردند كه در يكي از شماره‌هاي قبل به آن پرداختيم. بعضي ديگر به سراغ وسيله كوچكي كه بتوان به دسته كليد وصل نمود رفتند و اسم آنرا توكن گذاردند. در حال حاضر اندازه‌ها و ابعاد متنوعي از اين محصول وجود دارد كه در شماره‌هاي قبل آنرا معرفي كرده‌ايم. با گسترش و جا افتادن كارت هوشمند بجاي كارت مغناطيسي مقداري از مشكل حل مي‌شود اما هنوز در مواردي كه تلفن و موبايل وجود ندارد يا ما در نت‌كافه هستيم كاربرد ندارد.

     اگر بانكداري الكترونيكي گسترش يابد، بانك‌ها براي تامين توكن‌هاي رمز يك بار مصرف با هزينه سرسام آوري روبرو مي‌شوند. يكي از بانك‌هاي كاليفرنيا از سيستمي به نام گاردآيدي استفاده مي‌كند كه بطور مستقل و مستقيم به مشتريان فروخته مي‌شود. اين محصول به اندازه يك انگشت كوچك است و به پورت يو.اس.بي وصل مي‌شود. قيمت آن 50 دلار در خرده فروشي است. ساير هزينه‌هاي صدور، نگهداري، رفع مشكل، صدور مجدد و ... را اگر اضافه نماييم، مقدار زيادي خواهد شد. از اين وسيله براي شناسايي مشتري در هنگام ورود به سايت استفاده شده و در صورت ورود موفق مشتري به سايت، بقيه كارها با استفاده از امضاي رقمي كه روي كارت وجود دارد انجام مي‌گيرد.

     پيشنهاد كارشناسان اين است كه بانك‌ها كمي تشويق يا تسهيلات وي‍‍ژه براي كار با اين محصول قايل شوند تا مشتريان سختي كار با محصول را تحمل نمايند. از آگوست سال 2006 كه محصول آيدي والت
IDVault به بازار آمده حدود صدهزار عدد از آن فروش رفته كه تقريبا هر ماه دو برابر شده است.

     پي‌پل
PayPal براي شكستن قيمت و پرهيز از اختلاس‌هايي كه صورت مي‌گيرد، توكني را با قيمت 5 دلار در آمريكا، آلمان واستراليا براي مشتريان خود و بطور آزمايشي عرضه مي‌كند. وقتي مشتري مي‌خواهد وارد سايت پي‌پل شود، علاوه بر نام و رمز خود بايد شماره‌اي شش رقمي را هم از توكن گرفته و وارد نمايند. اين كد هر 30 ثانيه تغيير مي‌كند. كليدهاي رمز توسط شركت وري‌ساين ساخته مي‌شوند.

     شركت اِن‌تراست نيز توكني كوچك به اندازه بند انگشت ساخت است كه قابل وصل به دسته كليد است و پنج دلار قيمت دارد. كدهاي شش رقمي اين شركت هر شصت ثانيه تغيير مي‌كنند. اولين مشتري او شركت اكس‌پديا است كه براي كارمندان خود آنرا توزيع مي‌نمايد.