شماره 45
سال چهارم

ماهنامه راه راست

مرداد 1386
آگوست 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(تير)
 
ماه‌هاي قبل

انگيزه‌سازي يا فرهنگ‌سازي ...
آماري از تعداد پوز و ...
رتبه بندي بانك‌ها در زمينه ...
آخرين آمار از ارتباط زميني ...
سرقت با رمز شما
آمريكاي‌لاتين‌وكارت‌هاي بانكي

بازنگري قوانين بانكي

     سالها است كه همه انتظار چنين روزي را مي‌كشند. روزي كه قهرماني بياد و يد بيضا ‌كند و عصا به اژدها تبديل ‌نمايد. انتقادات جانانه و كوبنده از نظام بانكي و سرنگون كردن يكي دو مدير پررو و كتك زدن سه چهار تا بچه شلوغ كلاس، كاري از پيش نبرد.كم كردن زوري سود تسهيلات اقساطي هم تاثير چنداني ندارد. همه مشكلات بانكي پا بر جاست و ايران به گلستانِ سرمايه گذاري و عقود اسلامي و وام قرض‌الحسنه تبديل نشد.  

     چنين به نظر مي‌آمد كه رشد تورم منفي مي‌شود و قيمت اجناس، روز به روز كمتر مي‌شود و كار به جايي مي‌رسد كه بانك‌ها نه تنها به مردم براي سپرده گذاري سود نمي‌دهند، بلكه كارمزد هم دريافت مي‌كنند.

     اما حداكثر كاري كه انجام شد، كم كردن سود تسهيلات اقساطي به زور بود كه نتيجه آن بازي مديران بانك‌ها با فرمول سود و جابجايي انواع سپرده بود تا بانك‌ها ورشكست نشوند.

     زمين و مسكن سرسام آور گران شد، قيمت اجناس بالا رفت و به مدد تغيير نحوه محاسبه تورم در بانك مركزي، نرخ تورم نيز از حدود 14 درصد پايين‌تر نيامد. شكم مردم به مدد خالي شدن صندوق ذخيره ارزي پر شد و سرمايه نفت تبديل به هزينه جاري گرديد.

     اما چون كار بالا گرفت و انتظارها برآورده نگشت، لاجرم شورايي براي بازنگري قوانين بانكي تشكيل شد تا شايد گره از مشكلات بگشايد. گفته شد كه بايد كار را بدست كاردان و كارشناس سپرد. ظاهرا قرار است اين شورا سپر بلا شود. چون كاري انجام نخواهد شد، بهتر است كه گناه آن به گردن ديگران انداخته شود. كوچكترين مشكل شورا اين است كه افراد آن تا فرق سر گرفتارند و دچار كمبود وقت مي‌باشند. علاوه بر اين، اكثر افراد آن غير از يكي دو بيگناه، دست اندر كاران اصلي اصلاح قوانين بوده‌اند پس چرا تا بحال كاري نكرده‌اند، اگر مي‌توانستند.

     در يكي از بندهاي فرمان آمده است: "تامين نيازهاي ضروري مردم به صورت قرض‌الحسنه و ترويج  فرهنگ مترقي قرض‌الحسنه در مراودات معمولي و جاري مردم."
اين درست، اما چه ننگي بيش از اين كه مردم يك كشور مجبور باشند نيازهاي ضروريشان را با وام تامين كنند؟  مدينه فاضله اين جاست؟

آقايان توجه نماييد كه در يك نظام تورمي، وام قرض‌الحسنه تبديل به بخشش يا صدقه مي‌گردد. اگر نتوانيد تورم را حل كنيد، مردم را با اين وام به گدا يا صدقه خور تبديل كرده‌ايد. اما كجاست محل اين بخشش، كه سرمايه‌ها سوخت مي‌شوند.

     ما هنوز نتوانسته‌ايم سپرده قرض‌الحسنه اسلامي درست كنيم و هنوز مجبوريم كه متوسل به اعطاي جوايز شويم. يكي هم نمي‌رود تحقيق كند ببيند كه در زمان پيامبر اكرم (كه روح من و روح ما فدايش باد) آيا اين قدر كه ما مي‌خواهيم، از اين وام كذايي استقبال مي‌شده است يا نه؟ براي ختم كلام پيشنهاد مي‌كنم كه يك حساب سپرده قرض‌الحسنه بدون جايزه درست كنيد و به مردم تمام حقيقت را بگوييد و ببينيد كه چند نفر حساب باز مي‌كنند. اگر قبول نداريد يك روز مانده به اتمام افتتاح حساب قرض‌الحسنه يكي از بانك‌ها، سري به چند شعبه آن بانك بزنيد.

انگيزه سازي يا فرهنگ سازي در پول الكترونيك

     شكي نيست كه فرهنگ پول الكترونيك در ايران وجود ندارد. تعجب نكنيد. دستگاه خودپرداز، مربوط به پول الكترونيك كه نمي‌شود هيچ، برعكس آن هم عمل مي‌كند. اين مقدار هم كه در اينترنت و پوز خرج مي‌شود آنقدر ناچيز است كه به حساب نمي‌آيد. پس پول الكترونيك چيست؟ ساده‌ترين نوع . . .

آماري از تعداد پوز و بررسي كارايي بانك‌ها

هر بانكي رويه و سياست خود را در نصب و پشتيباني از نصب دستگاه پوز دنبال مي‌كند. هنوز رويه‌ها و انتظارات سرمايه گذار در اين زمينه استاندارد نشده و بايد تا چند سال ديگر منتظر ماند. از نظر كلي مي‌توان گفت كه بانك ملي در زمينه نصب پوز و كارايي آن بسيار موفق‌تر از ديگران عمل كرده است. . .

رتبه بندي بانك‌ها در زمينه خودپرداز، پوز و كارت بانكي

     سرعت نصب دستگاه خودپرداز و پوز خوب است و با توجه به فرهنگ پولي و مصرفي كشور ما انتظاري بيش از اين نمي‌رود. اگر بيش از اين مقدار نصب نماييم حتما بدون استفاده مانده، پول و سرمايه سهامدار را هدر داده‌ايم. طبق برنامه‌هاي وزارت اقتصاد و دارايي و اهداف آن بايد كار گروهي براي . . .

آخرين آمار از ارتباط زميني بانك‌ها

     ظاهرا شركت مخابرات ايران قلوه سنگ پيشنهادي ما را قوت داده و در زمينه تحويل خطوط زميني شبكه بانكي متحول شده و از ابتداي سال 86 تعداد زيادي به بانك‌ها تحويل داده است.  به عنوان مثال بيش از 1300 خط فقط به بانك ملي كه از همه عقب‌تر بود تحويل داده. تلاش و هماهنگي‌هاي . . .

سرقت با رمز شما

     چندي پيش شخصي به اتهام سرقت 200 ميليون توماني از حساب‌هاي عابر بانك دستگير شد. شگرد اين سارق بر خلاف آنچه در خبرها آمد چندان پيچيده نبود. وقتي براي آگاهي از نحوه اين سرقت به دادسراي عمومي ناحيه 5 تهران رفتم با جواني بيست و سه ساله روبرو شدم كه فقط تا اول دبيرستان . . .

آمريكاي لاتين و كارت‌هاي بانكي

     فرهنگ و نوع مصرف كارت‌هاي بانكي در هر كشوري و حتي منطقه‌اي از جهان به گونه‌اي خاص است. ممكن است برخي از كشورها كارت اعتباري را بيشتر مصرف كنند و در برخي ديگر كارت نقدي را. بعضي بيشتر پول دريافت مي‌كنند و بعضي بيشتر خريد مي‌نمايند. ميزان مصرف بعضي كشورها زياد . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.