شماره 44
سال چهارم

ماهنامه راه راست

تير 1386
جولاي 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(خرداد)
 
ماه‌هاي قبل

چگونه از سرقت اينترنتي ...
تركيه و بانكداري الكترونيك
نرخ نيروهاي كارشناسي و ...
كارت‌هايي‌كه مشتري طراحي...
صددرصد ضمانت ...
بتاز محمود جان بتاز
شخص ثالث در پروژه‌هاي ...
رمز اينترنتي امن‌تر است يا ...

مملكت در حالت فورس ماژور است.؟

     حتي در زماني كه يك كشور در حالت جنگ اعلام شده به سر مي‌برد، همه اصناف در حالت فورس ماژور نيستند و بعضي از آنها به كسب و كار عادي خود ادامه مي‌دهند. بنابراين فقط تعدادي از مشاغل و اصناف هستند كه با شروع  جنگ به حالت فورس ماژور رفته و قراردادها و تعهداتشان تحت اين شرايط قرار گرفته و براي مدتي يا بطور دايم لغو مي‌شوند.

     متن رايجي كه در ادامه مي‌آيد بطور معمول و با مقداري تغيير در كلمات و جمله بندي، در تمام قراردادهاي هر كشوري از جمله ايران ذكر مي‌شود:
     "هر گاه به علت حوادث قهري و خارج از كنترل هر يك از طرفين قرارداد مانند زلزله، سيل غير عادي، آتشفشان، خشكسالي‌هاي بي سابقه، آتش سوزي‌هاي دامنه دار، جنگ اعم از اعلام شده و اعلام نشده، انقلابات و اعتصابات عمومي، هر يك از طرفين نتوانند تعهدات خود را انجام دهند، عدم انجام تعهدات ..."
و در ادامه آن اگر اثري از طرفين برجاي مانده باشد، به نحوه تسويه حساب و نحوه ادامه كار پرداخته شده و نحوه فسخ قرارداد تبيين مي‌گردد.

     مشكلي كه از ابتداي انقلاب اسلامي حادث شده و روز به روز حادتر مي‌شود، نحوه تامين و خريد اجناس سخت افزاري و نرم‌افزاري و پشتيباني رايانه‌هاي شخصي و بزرگ در هر دو زمينه است. به عنوان نمونه در يكي از خريدهاي بزرگ اخير در زمينه سرورهاي رايانه‌هاي شخصي، شركت خارجي فروشنده بعد از اطلاع از اينكه اجناس به ايران خواهد رسيد از فروش امتناع كرده و شركت واسطه و نماينده ايراني مجبور به تغيير مسير مي‌شود و بعد از 14 ماه تاخير و بردن اجناس به چند بندر ديگر ...

     در زمينه پشتيباني نرم‌افزاري نيز مي‌دانيم كه حتي در مورد نرم‌افزارهاي كوچك نيز هيچ نوع تعهدي شركت‌هاي خارجي نمي‌پذيرند و حتي اجازه برقراري تماس هم به ما نمي‌دهند و ميل‌هاي ما را نيز جواب نمي‌دهند. اثرات تحريم فقط در اين زمينه‌ها نيست. وقتي بانك سپه و ديگران نتوانند در خارج كار كنند و بسياري از صنايع ما قادر به تامين قطعات خود و ارتباط با شركاي تجاري خارجي نباشند، عذر پيمانكاراني كه در اين زمينه‌ها فعاليت مي‌كنند آيا پذيرفته نيست و نبايد فورس ماژور تلقي شود؟

     اگر آنچه رييس جمهور و مقامات رسمي ما درباره بعضي كشورها مي‌گويند را در نظر بگيريم، از نظر ديگران و عرف بين‌الملل اگر جنگ اعلام شده نيست، بفرماييد پس نوازش اعلام شده است؟ اگر تهديدهاي اسراييل و آمريكا به ايران براي حمله نظامي و تحركات نيروي دريايي و پايگاه‌هايش در اطراف ما و اشغال افغانستان و عراق به زور و اشغال كشورهاي جنوب خليج هميشه پارس با سياست و دعواي هسته‌اي و قطعنامه‌هاي آژانس و شوراي امنيت و بسياري موارد ديگر نظير اين‌ها، اگر جنگ اعلام شده نيست، حداقل جنگ اعلام نشده كه هست.

     پس بياييم در خريدهاي خارجي بر شركت‌هاي ايراني سخت نگيريم و هزار جور تعهدات مختلف در قراردادها قرار ندهيم و پشتيباني‌هاي طاقت فرسا در نظر نگيريم. شخصا قراردادهاي زيادي ديده‌ام و خود امضا كرده‌ام و مي‌دانستم كه پيمانكار در صورت بروز حادثه قادر به انجام تعهدات پشتيباني به علت عدم پشتيباني شركت خارجي نيست ولي به دليل ناچاري و با پذيرش خطرات، آن قرارداد را امضا مي‌كند!؟

     جا دارد كه نظام صنفي رايانه در اين موضوع دقيق شده و با مبناي حقوقي وارد عمل شود و به هر روشي كه صلاح مي‌داند و قادر به انجام آن است، از حقوق اعضاي خود دفاع نمايد.

چگونه از سرقت اينترنتي اطلاعات مالي مصون بمانيم

     اواخر سال قبل در بزرگترين سرقت اطلاعاتي دنيا از يك بانك سوئدي حدود يك ميليون پوند سرقت شد. روش سارقان تركيبي از اسب تروا و گول زدن مشتري توسط ايي-ميل و سايت‌هاي كاذب و مشابه بود. توسط ميل‌هاي گول زننده مشتريان به سايت كاذبي كه مانند سايت اصلي بود هدايت شده . . .

تركيه و بانكداري الكترونيك

     سرمايه گذاري خارجي در موسسات مالي و بانكي تركيه از سالها پيش شروع شده و هنوز هم ادامه دارد. هدف اصلي بانك‌هاي تجاري، سرمايه گذاري در مشاغل و صنايع كوچك تا متوسط و اعطاي وام‌هاي خرد شده است. سرمايه بانك‌هاي تركيه به مدد سرمايه گذاري‌هاي خارجي، واحد پولي قوي و . . .

نرخ نيروهاي كارشناسي و مديريتي صنعت نرم‌افزار آيا فرمايشي است؟

     چند سالي است كه شركت ثناراي به سفارش سازمان‌هاي دولتي مربوط نرم افزاري مانند شوراي عالي داده ورزي يا قرينه آن در وزرت ارتباطات اقدام به آمار گيري از چند شركتي مي‌نمايد كه حاضر به همكاري و اطلاع رساني مي‌شوند. ساير شركت‌هايي كه در اين همه پرسي شركت نمي‌كنند . . .

كارت‌هايي كه مشتري طراحي مي‌كند

     بسياري از خريدارن كارت‌هاي هديه و مبلغ دار مايلند كه طراحي پشت و روي كارت را خودشان انجام دهند و كارت چاپ شده را دريافت كنند. مثلا عكس خود يا شخصي كه هديه را دريافت مي‌كند روي كارت چاپ نمايند. اگر اين كار به سرعت انجام شود و مانند عكس‌هاي فوري عمل شود خيلي . . .

صد در صد ضمانت براي پس گرفتن كالا يا رضايت مشتري

     يكي از علت‌هاي عدم استقبال مردم از خريدهاي آنلاين يا اينترنتي دردسر پس فرستادن كالايي است كه توقع آنها را برآورده نكرده يا آنچه فكر مي‌كردند نبوده است. علاوه بر اين، هزينه ارسال نيز بر عهده آنان قرار مي‌گيرد. علت موفقيت يكي از فروشگاه‌هاي آمريكايي به دليل پس گرفتن هر كالايي . . .

بتاز محمود جان بتاز

     چه استفاده‌هاي ديگري از كم شدن سود تسهيلات اقساطي مي‌توان برد؟ زمان حال با تمام شرايطي كه دارد، براي چه كارهايي مناسب است؟ ما به ميزان خطاي تصميم‌ها و دستورات كاري نداريم. فرض كنيم صد در صد اشتباه هستند ولي چون بايد اجرا شوند، آيا مي‌توان از موقعيت بوجود آمده بهره برد . . .

شخص ثالث در پروژه‌هاي نرم‌افزاري، جارو به دم موش است

     مشكلات توليد نرم افزارهاي به سفارش مشتري بيرون از حدود منطقي و قابل باور در كشور ايران است. اگر چه اين موضوع در دنيا نيز داراي مشكلات زيادي است، اما فرهنگ عقب مانده مديريتي و دولتي ما هم مزيد بر علت شده است. در چنين شرايطي اگر قرار باشد شركتي يك پروژه را به چند قسمت . . .

رمز اينترنتي امن‌تر است يا امضاي دستي

     در وحله اول ممكن است قضاوت كنيم كه امضاي دستي ما امن‌تر است و كمتر از رمز اينترنتي قابل جعل مي‌باشد. مردم عادي و حتي اكثر تحصيل كرده‌هاي ما نيز به امضاي دستي عادت كرده‌اند و به علت ناشناس بودن يا غريب بودن رمز اينترنتي براي بسياري از آنان، فكر خواهند كرد كه همان روش قبلي . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: آدرس سايت raherast.com نام كاربر inform صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.