شماره 19
سال دوم

ماهنامه راه راست

خرداد 1384
ژوئن 200
5

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


  ماه قبل(ارديبهشت)
 
ماه های قبل

اطلاعات شخصي ما چقدر ...
هاراگيري به سبك پي.اس.پي
آيا شرايط مديرعامل شدن را ...
پول‌شويي و جرايم ديگر(1)
زنده باد گمرك ايران
كارمزدهاي پرداختي فروشگاه‌ها
آمار كارت در آسيا

متن اين ماه با ورد 2003

امان از تعطيلات

آمار کاملا موثق و رسمی می‌گويد که ژاپنی‌ها 12 ساعت در روز بطور متوسط کار می‌کنند، آن هم چه كار كردني. وقتی رهبر چين مائو فوت کرد، يک روز کار اضافی اعلام کردند اما تعطيل نکردند.
ژاپنی ها برای اضافه‌کار كردن مشتاق هستند و مزدی هم طلب نمی‌کنند. در هر حال جوامع مترقی قبول کرده‌اند که تنها راه رشد اقتصادی، خوب کار کردن و زياد کار کردن است. اما امان از تعطيلات ايرانی! تا می‌خواهی کاری انجام دهی می‌گويند فلان روز که تعطيل ا ست پس چند روز ديگر. ايام ماه رمضان، يک ماه دستور تقليل ساعت کار می‌دهند، از ظهرهايش هم چيزی نمی‌گويم. دولتی‌ها که در ايام سوگواری حتی زيارت عاشورا و غيره نيز در ساعات اداری برگزار می‌کنند.
ايام نوروز هم که تا سيزده بدر تق و لق است. عده‌ايی هفته اول به مرخصی می‌روند، عده‌اي هفته دوم و عده‌ای هر دو هفته را. دهه فجر و مانند آن هم مقداری زيادي از کارها را کساد می‌کند. اگر بخواهم همه موارد را بگويم، مثنوی هفتاد من کاغذ شود. (ما هم که 8 صفحه بيشتر جا نداريم). کارفرمای بيچاره يکسال حقوق کامل می‌دهد اما... اگر چه ظريفی می‌گفت، اينها که کار نمی‌کنند، حداقل سر کار نيايند که پول سرويس، غذا، آب، برق، چای، نظافت، استهلاک و غيره صرفه جويی شود.
به سادگی می توان حساب کرد که اگر چند روز از تعطيلات ناخواسته‌ی ما کم شود، چه درصدی به توليد ملی اضافه می‌شود.
کجايند شير مردانی که بگويند عزاداری با تعطيل کردن رابطه‌ای ندارد. در ساعات اداری فقط بايد کار مردم را انجام داد، ايام نوروز تا سيزدهم ادامه ندارد، اگر تا ساعت 2 كار مي‌كنيد، نماز و نهار شما در سر ظهر اشكال دارد، ...  اگر برای انسان جز سعی و تلاش او نمی ماند، حتما اين تلاش با نتيجه آن سنخيت دارد، نمی‌توان با دعا کردن هلی‌کوپتر جنگی يا نيروگاه اتمی ساخت. اگرنماز باران خوانديم، قبلا بايد دانه‌اي کاشته باشيم، وگرنه باران سيل شده و ما را نيز مي‌برد. از اديب مرحوم حسن حسينی است که: می‌توان کارِ خوب کرد، اما خوب کار نکرد، نيز مي‌توان خوب كار  كرد، اما كارِ خوب نكرد؛ درست آنست که خوب کار کنيم و کارِ خوب کنيم. روح همه اينها شاد باد.

اطلاعات شخصي ما چقدر شخصي است؟

مشگل از جايي شروع شد كه بسياري از اطلاعات شخصي ما در اختيار و دسترس شركت‌ها و موسسات ديگر قرار گرفت. اين موضوع فقط در سال‌هاي اخير بوجود آمده است. چندين سال پيش اگر کسي مي‌خواست نامه پستي شما را ملاحظه کند بايد وارد خانه شما مي‌شد. اما كافي است اکنون به . . .

هاراگيری به سبک پی.اس.پی

  اما بعد، ورشکستگی به تقصير و خودکشی که شاخ و دم نمی‌خواهد تا انسان متوجه آن شود. شروع نمودن کاری که: 1- فرهنگ مصرف آن در جامعه وجود ندارد، 2- تعرفه‌ی آن تثبيت نشده، 3- تعرفه‌ی آن با دنياي صاحب آن صنعت فرق اساسي دارد، 4- چند سال اول سود ندارد، 5- سرمايه‌گذاری . . .

آيا شرايط مدير عامل شدن را داريد؟

چگونه مي‌خواهيد از جايي که الان هستيد، به بالاترين مقام سازمان برسيد؟ با دارا بودن کمي بخت و اقبال؟ ابن‌الوقت بودن؟ استعداد ذاتي مديريت؟ درک سياسي؟ استفاده به موقع و سريع از قدرت؟ توانايي تاثير گذاري بر ديگران؟ يا ... ؟ موارد زيادي وجود دارد که مي‌توان کارمندان و مديران را . . .

پول‌شويي و جرايم ديگر(1)

من ميليونها دلار در سال از طريق فروش مواد مخدر و سلاح به دست می‌آورم. من گرداننده يک بنگاه بين‌المللي بزرگ انتقال وجوه هستم. من به مقامات ارشد پليس و گمرک رشوه می‌دهم تا از واردات غيرقانوني من چشم پوشي کنند. من گروه‌هايي متشکل از حسابداران برجسته را براي . . .

زنده باد گمرك ايران، مرگ بر بد خواه ايران

دفتر واردات گمرك ايران با صدور بخشنامه‌اي خطاب به گمركات سراسر كشور اعلام كرد: اين سازمان كالاهاي ممهور به عبارت جعلي الخليج العربيه يا الخليج را ترخيص نخواهد كرد. در اين بخشنامه آمده است: دفتر واردات گمرك بخشنامه مزبور را در پي مشاهده برخي از اسناد ضميمه . . .

آمار كارت در آسيا در سال 2004

بد نيست بدانيم كه اوضاع كارت‌هاي بانكي در آسيا (جنوب و شرق) و در سال 2004 چگونه بود. ژاپن با حدود 127 ميليون كارت (ويزا و مستر كارت) در بالا قرار دارد و چين، كره جنوبي، تايوان و استراليا در رده‌هاي بعدي هستند. اگر چه كشور كره جنوبي از نظر تعداد كارت عقب‌تر از ژاپن است . . .

کارمزدهاي پرداختی فروشگاه‌ها

فروشندگان آمريکايی در سال گذشته 39.21 ميليارد دلارکارمزد به صادرکنندگان و پذيرندگان کارت‌های همه‌منظوره، ويژه، اعتباری و نقدی، چه با امضا و چه با شماره رمز پرداخت نموده‌اند.کل خريدهای انجام شده 2258 ميليارد دلار بوده و کارمزد پرداختی توسط فروشندگان معادل 1،74 درصد آن . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.