شماره 29
سال سوم

ماهنامه راه راست

فروردين 1385
آوريل 2006

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


 ماه قبل(اسفند)
 
ماه‌های قبل

شناسايي دوگانهي استاندارد
چقدر پيش رفت، فن‌آوري ...

كارمزد پذيرش كارت در انگليس
پروژه پول الكترونيكي بدون ...

گوگل و محرمانگي اطلاعات ...
ميزان معوقه و لاوصول كارت ...
حتي فكر هك هم نكنيد، ...

متن اين ماه با ورد 2003

كدام پيامبر و خير خواه مملكت،
 به اين تعطيلي‌ها راضي است؟

     سال 85 با حدود 18 روز ركود و تعطيلي مملكت، بيكاري و ... شروع شد. در فرهنگ اسلامي، مسيحي، كليمي، كمونيستي، غربي، شرقي و ساير اديان و ملل دنيا، نحس‌تر از اين نمي‌توان سالي را شروع كرد.
     موضوع به قدري بد شده بود كه بانك‌ها مجبور شدند چند روز تعطيل را براي گردش نقدينگي به سر كار بروند. اما كسي براي گردش اقتصاد مملكت پول جابجا نكرد. پولي كه جابجا شد براي گردش و تفريح بود و گره‌اي از هزاران را نگشود.
     هزاران سال است كه نسل بشر، بقا و پيشرفت خود را در زياد كار كردن مي داند و بس.
در تاريخ تمدن، هر جامعه‌اي كه از كار كردن و توليد باز ماند، ملتي ديگر بر او غلبه كرد و فرهنگ خود را بر او تحميل نمود.
     اعراب، ايران را با موعظه حسنه يا اسوه حسنه شدن فتح ننمودند؛ آنان با زور شمشيري كه در پشتش ايمان و مديريت برتر جنگي بود فتح كردند. به خدا قسم كه شبانه روز كار كردند و زحمت كشيدند و پايداري كردند.
     كسي از اعراب نيامد با زبان خوش براي ايرانيان قرآن بخواند و آنان را موعظه كند تا به راه آنان بيايند. مهم‌ترين عامل شكست ايرانيان، سستي و رخوت خودشان و مديريت ضعيف جامعه بود به نحوي كه در اولين جنگ خود در برابر اعراب، سربازان را براي فرار نكردن از برابر دشمن با زنجير به هم بسته بودند.
     هيچ قضاوتي نمي كنم. فقط مي خواهم بپرسم، اگر ايام وفات معصومين را تعطيل كنيم و به تبع آن، دنيا و دشمنان ما توليد و پيشرفت كنند و ما نكنيم و قدمي در راه فقراي جامعه بر نداريم، آنها راضي‌تر هستند يا هم كار كنيم و هم عزاداري؟
     مي‌خواهم بپرسم كه اگر 29 اسفند و 12 فروردين و مانند آنرا تعطيل نكنيم، چه كسي خوشحال مي‌شود و چه كسي ناراحت؟ وقتي تمام ممكلت ما فقط يك ساعت تعطيل شود، دشمنان و رقباي ما (ژاپني، اروپايي، آمريكايي) خوشحال مي‌شوند، يا پيامبران، امامان و دوستان ما و خدايي كه ما را فراگرفته است؟
     مي‌خواهم بپرسم كه آيا رسول اكرم كه در سال او به سر مي‌بريم از بيكاري يك مسلمان و عزاداري براي او  خوشنود مي‌شود؟ آيا امامان معصوم از بيكاري يك مسلمان و عزاداري براي او خوشنود مي‌شوند يا كار كردن او؟
     واقعيت اينست كه فقر، فحشا، عقب ماندگي، درآمد سرانه كم، دشمنان حريص، تبعيض و موارد بسياري وجود دارد كه اگر تمام ايام تعطيل را تا صد سال ديگر به كار تبديل كنيم و هر روز را 16 ساعت كار كنيم، باز هم كم است. كافي است تعداد كارگران صنعت! فرش! ما را در نظر بگيريد كه كمتر از ساعتي نيم دلار درآمد دارند! و يك كارگر ساده غربي.
     متاسفانه اكثريت مسولين مجري و تصميم گير ما، بعد از چند سال مركز نشيني و دور افتادن از توده مردم، مسخ شده و ساير نقاط ايران را مشاهده نمي‌كنند. وقتي محل كار، ساختمان وزارت و اداره كل؛ محل زندگي، تهران يا مركز استان؛ محل تفريح، لواسان و شهرهاي بزرگ باشد؛ چرا از زندگي در ماهشهر و بوشهر و خاش و ايرانشهر و غيره با خبر باشيم. شهرهايي كه بر شمردم، هنوز بسيار عالي هستند. پايين تر از اينها كه بياييم به ياد گفته حضرت علي(ع) درباره آن زن يهودي و خلخال پايش مي‌افتم.

شناسايي دوگانه‌ي استاندارد

     بيش از چهل سال است كه براي كارت‌هاي مغناطيسي اعتباري و نقدي، روش استاندارد شده شناسايي دوگانه به كار مي‌رود. در اين روش يك عامل همان كارت مغناطيسي و عامل ديگر شماره شخصي يا رمز مشتري است. اين روش وقتي كاربرد دارد كه شما به ماشين خودپرداز يا دستگاه پوز . . .

چقدر پيش رفت، فن‌آوري پيشرفته است؟

     اين گونه نيز مي‌توان سوال كرد كه چقدر نوآوري، فن‌آوري نوين است؟ و سوال مهمتر اينست كه تا كي مي‌توان اميدوار بود تا نوآوري ديگري اين نوآوري را از ميدان به در كند و جايش را بگيرد و شايد صاحب آنرا از نان خوردن بياندازد؟ ما در صنعت رايانه معتقديم كه در حال تغيير . . .

كارمزد پذيرش كارت در انگليس

     كارمزد منصفانه، درآمد منصفانه، تجارت منصفانه و اصولا انجام منصفانه تمام كارها از شعارهاي غربي است كه پايبندي به آن هر روز در غرب بيشتر مي‌شود. كارمزدي كه بانك يا شركت پذيرنده به بانك صادر كننده كارت مي‌پردازد از موضوعات روز صنعت بانكداري انگليس شده است. . .

 پروژه پول الكترونيكي بدون نتيجه باز ماند

     به نظر مي رسد در غياب آقاي صفايي فراهاني كه مسئوليت پيگيري پول الكترونيكي را به عهده داشتند فعلا فردي براي اين پروژه انتخاب نشده است. به گزارش روابط عمومي شرکت داده ورزي سداد، ژان صياد مدير عامل شركت با اعلام اين مطلب گفت: تعجب آور است كه با حضور آقاي . . .

گوگل و محرمانگي اطلاعات بسيار ارزشمند

     بزرگترين و قوي‌ترين جستجوگر اينترنتي جهان بنام گوگل به دلايل موهومي كه عنوان مي‌كرد در برابر دولت آمريكا براي در اختيار گذاري اطلاعاتِ دسترسي و جستجوي افراد مقاومت كرده و مدتي را با هم به صورت زرگري به دعوا و جنگ لفظي پرداختند. اخبار منتشر شده در مطبوعات و . . .

ميزان معوقه و لاوصول كارت اعتباري در آمريكا

     مبالغ سوخت شده قطعي و خالص كارت‌هاي اعتباري در ده سال گذشته در آمريكا به 335 ميليارد دلار بالغ گرديد. اين ميزان بعد از تمام تلاش‌ها براي وصول مطالبات معوق توسط صادركننده كارت و شركت‌هاي ثالث وصول كننده بدهي مشتريان، فروش بدهي به شركت‌هاي شرخر و . . .

حتي فكر هك هم نكنيد، امتحان كه هرگز

     چند سوال و چند جواب: 1- اگر شخصي كليد منزل مرا از روي زمين پيدا كند؛ آيا حق دارد كه وارد منزل من شود و هر چه مي‌خواهد ببرد؟ جواب خير است و او در صورت اقدام، سارق. 2- اگر كليد منزل خود را براي نگهداري و امانت به كسي سپردم؛ آيا حق دارد كه وارد منزل من شود و . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.com   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.