شماره 25
سال سوم

ماهنامه راه راست

آذر 1384
دسامبر 200
5

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


 ماه قبل(آبان)
 
ماه‌های قبل

كميسيون‌پرداخت‌الكترونيك ...
بانكداري متمركز، اكنون ...

هزينه جستجو و نايافتن
چه كار كنم؟

سازندگان بزرگ كارت

تناقض بزرگ و طولاني، در ...
10 فروشنده برتر پوز در دنيا

متن اين ماه با ورد 2003

زمستان سرد و طولاني در قراردادهاي نرم‌افزاري

     هر نوع تغييري براي قراردادهاي نرم‌افزاري زيان‌بار و طولاني كننده زمان انجام قرارداد است. طولاني شدن زمان قرارداد به معني بيشتر شدن هزينه تمام شده است. بيشتر شدن هزينه به معني مواجه شدن قرارداد با شكست مالي است.
     هر تغيير چند ويژگي به همراه دارد كه مهمترين آنها سه مورد است:
1- قبل از تغيير، خبرش درز مي‌كند و مقداري از كارها را متوقف مي‌كند، حتي اگر از روش‌هاي توليد و تحويل سريع يا توليد و تحويل به همراه مشتري استفاده كنيم. مدتي قبل از تغيير دولت جديد، روند اجرايي بسياري از كارها آهسته شد و كارفرمايان ترمزها را كشيدند.
2- بعد از قطعي شدن تغيير و تا استقرار كامل، تقريبا تمام كارها (در ايران و فقط ايران)، راكد مي‌شود. با رسمي شدن تغيير رييس جمهور، تا دوماه بعد از آن، ركود شديدتري بر قراردادها و پيشرفت اكثر آنها حاكم شد. بعد از استقرار دولت نيز ادامه پيدا كرد.
3- مديران و افراد تغيير يافته، نظرات خود را اعمال و مسير پروژه را تغيير مي‌دهند. اكنون كه چند ماه از استقرار گذشته، تغييرات در سطوح مديريت ارشد هنوز تمام نشده و بعد از آن هم نوبت سطوح پايين‌تر است. بنابراين زمستاني سرد و طولاني منتظر قراردادهاي نرم‌افزاري است.
چه مي‌شد كه مسولان اجرايي و دولتي را از افراد بي‌خط و نشان انتخاب مي‌كرديم تا با تغيير سياست، اين همه مسول و مدير عوض نشوند كه تفاوت علمي و اهليت آنها هم بسيار است؟ هزينه اين تغييرات را شركت‌هاي خصوصي و مردم مي‌پردازند. مديران دولتي فقط جابجا مي‌شوند و تغييري در حقوق و مزايايشان پيدا نمي‌شود!

كميسيون پرداخت الكترونيك در سازمان نظام رايانه‌اي كشور

     شركت‌هاي پرداخت الكترونيك بعد از چند ماه همفكري و چندين جلسه غير رسمي تصميم به عضويت در سازمان نظام صنفي رايانه‌اي كشور گرفتند. اين پيشنهاد ماه قبل مورد موافقت سازمان و مديريت ارشد آن قرار گرفت و رسميت يافت. كميسيون پرداخت الكترونيك اكنون داراي جايگاه . . .

 بانکداري متمرکز، اكنون زمان تغيير تفکر است

     در تحقيقي که توسط دو موسسه معتبر در بين مديران ارشد بانک‌هاي جهان انجام شد، بيان مي‌شود که اگر بانکي بخواهد موفق بماند، لازم است که سامانه‌هاي متمرکز خود را تغيير دهد. بانکداري فعلي و امکانات رايج آن، ديگر مشتريان مختلف را راضي نمي‌کند. اين تحقيق تاکيد مي‌کند . . .

هزينه جستجو و نا يافتن

     مطالعات غير مستند نشان مي‌دهند که حدود 50 درصد از وقت کارشناسان و کارمندان صرف يافتن و جستجو براي اطلاعات و دانش لازم براي انجام کارشان مي‌شود. ميانگين تعداد کپي‌هاي يک سازمان از اسناد علمي مورد استفاده خود، حدود 19 عدد است. تعداد دوباره کاري ها حدود 3 بار است.

چه کار کنم؟

     استخدام فردي که شما اطلاع کمي درباره شغل او داريد، کاري بسيار سخت است. قضاوت درباره کارهاي او، تعيين پاداش و ميزان جريمه نيز از ديگر مشکلات است. وقتي اين فرد را استخدام کرديد و مدتي نيز به کار پرداخت، اختلاف‌ها و شکايت‌ها شروع مي‌شود. ابتدا مي‌بينيد که . . .

سازندگان بزرگ كارت

     در سال 2004 سازندگان كارت بيش از 14 ميليارد كارت توليد كردند كه در تمام زمينه‌ها از جمله خريد كالا و خدمات، دريافت پول از خودپرداز، كارت تلفن و كاربردهاي غير مالي مانند كارت ساعت، اجازه ورود، كاربردهاي خصوصي ، كارت رانندگي و كارت شناسايي . . .

تناقض بزرگ و طولاني، در تعريف پي.اس.پي

     اگر چه در معماي مرغ و تخم مرغ، نظر صحيح اين است كه ابتدا مرغ بوجود آمد؛ اما هنوز معلوم نشده است كه اول بايد فرهنگ سازي براي پول الكترونيك انجام داد و مردم را خواهان دستگاه پوز نمود يا ابتدا بايد هر قدر مي‌‌توانيم دستگاه پوز نصب نماييم تا مردم ببينند و خواستار شوند؟ . . .

10 فروشنده برتر پوز در دنيا

     فروشندگان پايانه‌هاي پرداخت فروشگاهي (پوز) در سراسر دنيا و در سال 2004 به ميزان 18 درصد بيشتر از سال قبل فروش داشته‌اند. اين مقدار حدود 9 ميليون عدد در سال شده است. قابل توجه است كه تعداد پايانه‌هاي بي‌سيم و غير مستقيم حدود 784هزار دستگاه بوده كه به نسبت سال قبل حدود . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.com   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.