شماره 9
سال اول

ماهنامه راه راست

مرداد 1383
آگوست 200
4

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


  ماه قبل(تير)
  ماه های قبل

پرداخت سود به مانده حساب جاري
اول مهارت حرفه‌ايي، دوم ...
رفتاري صادقانه، شايسته يك بانك
خطاي انساني، خطاي انساني
دريافت پول توسط دستگاه‌هاي ...
قيمت‌هاي پرت و پلا، زخمي كردن ...
خلاف کارترين کشورها در اينترنت
تعيين محل جغرافيايی برای ...
خبرهای خوش ولی باور نکردنی ...
مديريت گروه ضعيف است نه کار ...
امنيت، دشوارتر از آنچه می پنداريد

متن اين ماه به ورد 2003

هزينه رشته‌های نرم‌افزار

بنا بر تحقيق شرکت ثنارای، ميانگين هزينه تمام شده رشته‌های نرم‌افزاری در سال 82 و به ازای هر نفر ماه 1250000 تومان و هزينه اعلام شده به کارفرما 1770000 تومان می‌باشد.
تحقيق فوق به سفارش و هزينه شورای عالی داده‌ورزی انجام شده و برای شرکتهای دولتی و خصوصی می‌تواند مرجع خوبی باشد.
مبالغ اعلام شده بالا ميانگين کليه رشته‌های لازم، برای انجام همه انواع پروژه‌ها، همه رشته‌های کاری و به صورت قرارداد تمام وقت می‌باشند.
برای شاخه‌های مختلف صنعت و انواع پروژه‌ها بايد تعديلات لازم را انجام داد. مثال اول: بالاترين حقوقهای رشته نرم‌افزار در شاخه بانکداری و مالی  است، بنابراين بايد حداکثر هزينه را محاسبه نمود و نه ميانگين را. مثال دوم: پروژه‌هايی که سنگينی آن بيشتر بر دوش مديران و طراحان ارشد است، مانند برنامه استراتژيک و يا در مسير بحرانی می‌باشند، به دليل استفاده از نيروهای مديريتی و حرفه‌ايی، گرانتر تمام می‌شوند و به سادگی به حدود 2 برابر موارد فوق می‌رسند.
در محاسبه ارقام فوق موارد: 1-خوش بينی در محاسبات 2-ريسک بالای کارفرمای ايرانی 3-تورم سال 83  ملاحظه نگرديده است. به کارفرمايان محترم و شرکت‌های نرم‌افزاری حتما توصيه می‌شود که شرح کامل گزارش شرکت ثنارای www.sanaray.com را قبل از عقد هر قرارداد مطالعه فرمايند. شرح کامل و مختصر آن در سايت شرکت موجود می‌باشد.
خدا کند که سالهای بعد نيز شاهد انتشار گزارشهايی از اين قبيل و به سفارش و تاييد شورای عالی داده‌ورزی باشيم.

پرداخت سود به مانده حساب جاري

بين كارشناسان مختلف هر بانك، براي پرداخت سود به مانده حساب جاري اختلاف نظر وجود دارد. غير از چند مورد، در تمام موارد ديگر كارشناسي كامل و علمي به همراه جداول تصميم گيري وجود نداشته و اكثر كارشناسان و مديران محترم . . .

اول مهارت حرفه‌ايي، دوم مديريت ارشد فن‌آوري اطلاعات (CIO)

ديگر محرمانه نيست. شغل مديران ارشد فن‌آوري اطلاعات در حال تغيير است. مديران ارشد اطلاعات آينده، ابتدا نياز به مهارت‌هاي شغلي و حرفه اي خود دارند و سپس مي‌توانند كاري براي فن‌آوري اطلاعات انجام دهند. اگر به گرايش‌هاي روز توجه نماييد . . .

رفتاري صادقانه، شايسته يك بانك

بانك پارسيان تفاوت سود علي‌الحساب و قطعي انواع سپرده‌هاي سرمايه گذاري مربوط به سال 1382 را اعلام نمود. اين بانك به سپرده‌هاي كوتاه مدت، شش ماهه و يك ساله به ميزان 3 درصد سود بيشتر و به سپرده‌هاي دو ساله تا پنج ساله به ميزان 5 / 2 درصد . . .

خطاي انساني، خطاي انساني

9 مورد از 10 خطاي پيش آمده در سامانه‌ها، مربوط به عوامل انساني است. به همين سادگي. پشت آن يك مورد هم به احتمال زياد يك عامل قوي انساني نهفته است. معمولا وقتي كه محصولي بد كار ميكند، مشكلي با فن‌آوري مورد استفاده وجود ندارد . . .

دريافت پول توسط دستگاه‌هاي خودپرداز، شركت ايران ارقام

اگر دستگاه خودپرداز (ATM, Automatic Teller Machine) بتواند به نحوي پول از مشتري دريافت كند، براي آن ميتوان كاربردهاي زيادي تعريف نمود كه هم مقداري از كار شعبه و موسسه دريافت كننده پول را كم كرد و هم كاربردهاي جديدي . . .

قيمتهای پَرت و پَلا، زخمی کردن پروژه

پرده اول: دريکی از مناقصه‌ها شاهد بودم که قيمت يکي از پيمانکاران 30 درصد پايين‌تر از قيمت بعد از خود بود. طبيعی بود که کميسيون معاملات او را انتخاب کند. بعد از مدتی معلوم شد که در انتخاب مشخصات، سفارش محصول و محاسبه قيمت . . .

خلاف کارترين کشورها در اينترنت

شرکت کليرکامرس (ClearCommerce) که تامين کننده نرم‌افزارهای ضد تقلب و پردازش پرداختهای مالی برای فروشندگان اينترنتی است، 15 کشور را منبع 60 درصد از تراکنشهای خلافی می‌داند که در اينترنت در سال 2002 رخ داده‌اند. سرکرده اين کشورها . . .

تعيين محل جغرافيايی برای امنيت در اينترنت

تقريبا نصف تراکنشهای کارتهای اعتباری و نقدی که روی فروشندگان اينترنتی آمريکايی انجام شده و برگشت می‌خورند (ChargeBack)، در سفارشهايی روی می‌دهد که در خارج از کشور صادر می‌شوند و 70 درصد از اين سفارشها توسط . . .

خبرهای خوش ولی باور نکردنی از نصب پوز و خودپرداز

شرکتهای وابسته و مستقلی که پی جوی نصب پايانه فروش در فروشگاه‌ها و جمع آوری تراکنشهای کارت هستند، ادعا کرده‌اند که در سال 83 حداقل 20 هزار پوز در ايران نصب خواهند کرد. برنامه سال 84 آنها بسيار بيش از اين مقادير و حداقل 50 هزار پوز ديگر . . .

مديريت گروه ضعيف است نه کار گروهی

لطيفه‌ايی است قديمی که يک ايرانی به اندازه 100 ژاپنی کار می‌کند و خلاصه کلام اينکه 100 ايرانی به اندازه يک ژاپنی کار می‌کنند. در مطبوعات، جلسات و بسياری از اجتماعات، مديران و مسئولان از کارمندان و قسمت‌های مختلف سازمان شکايت . . .

امنيت ، دشوارتر از آنچه می‌پنداريد

سر ريز شدن بافر را (Buffer Overflow) بسياری از نرم افزاری‌ها به عنوان بزرگترين مشکل نرم‌افزار ميدانند و معتقدند که يک راه حل دو مرحله‌ايی برای امن کردن آن وجود دارد: اول، انتقال از زبان سی (C) يا سی++ (++C) به جاوا و دوم، استفاده از . . .


پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي گردد، ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود

نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه