شماره 33
سال سوم

ماهنامه راه راست

مرداد 1385
آگوست 2006

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


 ماه قبل(تير)
 
ماه‌های قبل

كارت بانكي،طرحي بدون خرج ...
درآمد كاركنان دستگاه‌هاي ...
مواظب سر انگشتان خود باشيد
نقد كردن چك بدون مراجعه ...
شركت‌هاي پي.اس.پي و برادر ...
كارت هوشمندِ درمان، ملي، ...

علوم عوام زده!؟

     بعضي از علوم هستند كه يا خاصيت عوام زدگي دارند يا در زمان و مكان‌هايي خاص دچار اين بيماري مي‌شوند.

     رشته‌هاي متنوع رايانه مانند نرم‌افزار، سخت‌افزار و تحليل سيستمها اكنون دچار عوام زدگي مفرط شده‌اند. اما اشتغال به كارهايي مانند وكالت، قضاوت، پزشكي و دارو سازي احتياج به داشتن شرايط احرازِ دشوار و طي كردن مراحلي سخت دارد. هيچ كس نمي‌تواند بدون پروانه وكالت، وكيل كسي شود. هيچ كس نمي‌تواند بدون تحصيل در رشته پزشكي و دريافت پروانه، به امر درمان بپردازد. هرگز نمي‌شود كه شما سلامتي خود را به دست كسي بسپاريد كه متخصص جامع‌الشرايط نباشد. هميشه سعي مي‌كنيد كه پزشك خود را از بين بهترين‌ها انتخاب كنيد. اگر چه اين رشته هم با مديريت بد ما در ايران سود طلب شده است.

     اما رشته رايانه در زمان ما دچار گسيختگي شده بنحوي كه در مشاغل و پست‌هاي مختلف آن افرادي بكار گمارده مي‌شوند كه از شرايط احراز و تحصيل لازم برخوردار نيستند.

     اشتغال به اين امر در سطوح مختلف احتياج به هيچ نوع مدرك تخصصي ندارد و شركت‌هاي خصوصي و دولتي هر كسي را به عنوان مدير پروژه و طراح و برنامه نويس به كارفرما معرفي مي‌نمايند. كارفرماي بدبخت هم چاره‌اي جز قبول و ادامه كار با افراد ناشي كه دودمانش را برباد مي‌دهند، ندارد.

     عدم رعايت تخصص و اهليت به حدي رسيده است كه براي احراز پست‌هاي كليدي اين رشته مانند شوراي عالي داده ورزي، شوراي عالي اطلاع رساني و شوراي عالي فن‌آوري اطلاعات هم رعايت نشده و در آينده هم به احتمال زياد رعايت نمي‌شود. اگر چه خودِ اين مناصب نيز محل بحث مي‌باشند.

     در ديگر سازمان‌هاي دولتي نيز چنين است. مدير كلي ومعاونت رايانه بسياري از سازمان‌ها وشركت‌هاي فوقِ بزرگ دولتي از بين افرادي انتخاب مي‌شوند كه هنوز آي.سي.دي.ال هم نگذرانده‌اند.

     تعجبي هم ندارد. وقتي شركت ثناراي اقدام به ارزيابي و گزارش دستمزدهاي رشته رايانه مي نمايد و شرايط احراز شغل را مد نظر قرار نمي‌دهد، معلوم است كه در شركت‌هاي رايانه‌اي چه مي‌گذرد و اين گزارش چقدر مفيد است.

     يكي از مشكلات عمده كه در اين آشفتگي بروز مي كند و ما به دليل رعايت اختصار فقط يكي را ذكر مي‌كنيم، عدم‌النفع كارفرما و مشتري يا تاخير در اتمام پروژه است. بسيارند قراردادهاي كلان دولتي با شركت‌هاي خصوصي و پروژه‌هاي بسيار بزرگ داخليِ شركت‌ها و سازمان‌هاي دولتي كه توسط افراد نا اهل و غير متخصص انجام مي‌شوند و به دلايلي كه ذكر شد يا:
1- تمام نمي‌شوند،
2- با چند برابر قيمت تمام مي‌شوند،
3- چند برابر معمول طول مي كشند،
4- چيز ديگري تحويل مي‌شود.

     تنها راهِ چاره‌ي فعلي اينست كه كارفرماي دولتي و شخصيِ دلسوز، با استفاده از متخصصِ متعهد، اقدام به ارزيابي هر پيمان‌كار و فردي بنمايد كه مي‌خواهد پروژه‌اي به او محول كند يا در راس كاري قرار دهد.  متاسفانه ضرر اين كار نيز چون فرد گرايي و نظر شخصي در آن اعمال مي‌شود، از نفعش بيشتر است. خصوصي‌ها فعلا خود را دريابند تا كلاه سرشان نرود.   

كارت بانكي، طرحي بدون خرج و ايمن براي سوخت

     سامانه بانكي موجود از توان زيادي برخوردار است به نحوي كه مي‌تواند سهميه بندي سوخت را با دقت بالايي انجام دهد. از نظر تجربي نيز امتحان خود را پس داده و در حال حاضر توان‌مندترين نهاد جمهوري اسلامي ايران براي اين كار است. اطلاعات اخذ شده براي صدور كارت بانكي با توجه به . . .

درآمد كاركنان دستگاه‌هاي دولتي چقدر است؟

     اين جور كه از قراين بر مي‌آيد درآمد كاركنان دستگاه‌هاي دولتي از شركت‌هاي خصوصي فزوني گرفته است. در حالي كه شركت خصوصي بايد به آب و آتش بزند تا درآمد كسب كند و تقريبا تمام كاركنان آن هم امنيت شغلي ندارند و هر لحظه ممكن است كه كارمندي به دليل بي پوليِ شركت . . .

مواظب سر انگشتان خود باشيد

     اگر دريافت پول از حساب بانكي خود را منوط به تطبيق اثر انگشت نموده‌ايد، مواظب باشيد كه اگر براي همسرتان ظرف مي‌شوييد، سبزي خورد مي‌كنيد يا بادمجان پوست مي‌كنيد، دست كش به دست كنيد يا خيلي به سر انگشتان خود صدمه نزنيد. ممكن است هنگام مراجعه به بانك و اسكن نمودن . . .

نقدكردن چك بدون مراجعه به بانك

     راه‌هاي زيادي در آمريكا براي نقد كردن چك بدون مراجعه به بانك وجود دارد كه توسط شركت‌هاي مستقل از بانك مديريت و انجام مي‌شود. اخيرا شركت پي باي تاچ (Pay By Touch) روشي را پيشنهاد مي‌كند كه فروشنده را از مراجعه به بانك بي‌نياز مي‌گرداند. اگر چه مشكل اصلي در ايران احراز . . .

شركت‌هاي پي.اس.پي و برادر بزرگ دوست داشتني

     تنها شركت‌هايي مي‌توانند زنده بمانند كه وابسته به يك بانك بوده و ضررهاي سال‌هاي اول را كه انتهاي زماني و مبلغي آن معلوم نيست، بر دوش بانك قرار دهند. بقيه فعلا بايد تعطيل كنند و بروند به دنبال كاري ديگر. سود اصلي را بانك حمايت كننده از طرق ديگر بدست مي‌آورد كه توجيه . . .

كارت هوشمندِ درمان، ملي، خودرو، سوخت، نان، آب، پياز، سيب زميني . . .

     روزي مي‌رسد كه وزير فن‌آوري اطلاعات ايران (كه بعد مي‌آيد) با آب و تاب تمام و پوشش خبري بين‌المللي، طرحي ارايه بدهد كه يك نوع كارت هوشمند براي سلام كردن نشان بدهيم و يك نوع ديگر براي خداحافظي و ديگر كلامي از دهان مبارك خارج نكنيم. وزير بعدي هم وقتي از راه رسيد، . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info at‌‌ raherast.com   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.