شماره 32
سال سوم

ماهنامه راه راست

تير 1385
جولاي 2006

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


 ماه قبل(خرداد)
 
ماه‌های قبل

چه تعداد پايانه فروش در ايران ...
اصلاح يك كار بد، نرم‌افزار ...
برنامه‌نويسي، سامانه‌هاي‌كاربردي ...
خريد اقساط معوق و ...
آمار كارت‌هاي بانكي در سه ...
شناسايي دوگانه با اثر پارازيت ...
ميزان خلاف در كارت‌هاي ...

متن اين ماه با ورد 2003

شعار بانك، مفيد يا مضر؟

     رسمي است چندين ساله كه هر بانك سعي مي‌كند شعاري براي خود انتخاب كرده و آنرا در تبليغات خود بكار برد. هزينه زيادي نيز براي درج و بيان شعار بانك در موارد مختلف متحمل مي‌شود. ابتداي كارِ انتخاب، معمولا با روابط عمومي است كه مسابقه‌اي در اين باره بين كارمندان موسسه برگزار مي‌كند. گاهي نيز به شركت‌هاي تبليغاتي سفارش مي‌دهد.

     اما هرچه از آب در آيد، هيئت مديره و مدير عامل است كه نظر نهايي را مي‌دهد. اگر اشخاص نهايي از اصحاب بازار باشند، شكلي و سليقه‌اي خاص انتخاب مي‌شود. اگر آكادميك و فرنگ رفته باشند، شكلي و سليقه‌اي ديگر انتخاب مي‌شود. اگر چه فيلترهاي سرِ راه نيز تاثير زيادي در انتخاب‌هاي اوليه دارند و به همين دليل است كه بعضي وقت‌ها مي‌بينيم كه بعضي از شعارها از همان اول كه مي‌شنويم بسيار بي‌محتوا به نظر مي‌رسند. 

     موضوع اصلي شعار، راست‌نمايي و كارايي آن مي‌باشد كه تجربه بانك‌هاي ايران نشان داده است كه بعد از مدتي:
1- بي‌مصداق مي‌شوند
2- بي خاصيت مي‌شوند
3- معكوس از آب در مي‌آيند
4- موضوعِ لطيفه و جوك مي‌شوند
5- در مورد بانك ديگر صدق مي‌كنند
6- در مورد همه بانك‌ها صدق مي‌كنند
7- به بانك‌هاي ديگر توهين مي‌شود
8- و بعضي موارد ديگر.

     اصولا بانك‌هاي تجاري دنيا و ايران فرق چنداني با هم ندارند كه يكي را مورد اعتماد بناميم، يكي را بانك فردا، يكي را بانك شما، يكي را بانك همه، يا يكي سلام بدهد و ديگري ندهد. يكي هم از راه نرسيده هــــزاره سوم را نشانه رفته است! بهتر است بر كارايي و نقاط قوت خود كه مزيت رقابتي ايجاد مي‌كند و  مشتري را جذب مي‌نمايد تكيه نماييم نه موهومات بي معني. چيزي كه بانك‌هاي ديگر را تحقير كند، روزي گريبان ما را هم خواهد گرفت.

     شعار بانك نه مفيد است نه مضر. جمله بي‌خاصيتي است كه هزينه بيهوده‌اي صرف آن مي‌شود. خوش‌رفتاري، خوش‌اخلاقي، خوشرويي و خدمات واقعي به مشتري، بهترين تبليغ است. اگر همه اينها را داشتيم، تبليغ و تكرارِ مكرر آن هم فايده‌اي ندارد. مشتري ماهيت ما را در عمل ديده است و براي ما تبليغ مي‌كند. و خدا نياورد روزي را كه مشتريان براي يك بانك بدگويي كنند.

چه تعداد پايانه فروش در ايران نياز داريم؟

     حذف خدمات قابل ارايه توسط پايانه‌هاي فروشگاهي (پوز) اثر مستقيم بر عرضه خدمات كارت‌هاي بانكي دارد. اين امر باعث شده تا امروزه از اين ابزار در سطح گسترده جهت ارايه خدمات مالي و بانكي در فروشگاه‌ها استفاده شود. بر اساس تحقيقات انجام شده توسط موسسه "تحقيقات بانكداري خرد" . . .

اصلاح يك كار بد، نرم افزار آماده بخريم يا بنويسيم

     در هنگام تعيين استراتژي اتوماسيونِ فرايندهاي کاريِ حياتي، گزينه "توليد يا خريد" يک تصميم کليدي است. اکثريت قاطع سازمان‌ها اثبات نموده‌اند که تصميم گيري در ارتباط با گزينه خريد در مقابل گزينه توليد، موفقيت و ارزش بالاتري را براي ايشان فراهم مي‌آورد. در ذيل 5 دليل برتري که . . .

برنامه نويسي، سامانه‌هاي كاربردي، سامانه‌هاي خدماتي

     بسياري از مشاغل مختلف در جهان غرب شيفته استخدام دانشمنداني شده‌اند كه به تحقيق، مهندسي و مديريت درباره سامانه‌هاي خدماتي بپردازند و با ايجاد خدمات ابتكاري و نوين به خلق فرصت‌هاي جديد نايل شوند. همين سال قبل بود كه شركت گوگل در نشريات معتبر و سطح بالاي آكادميك . . .

خريد اقساط معوق و سوخت‌شده‌يِ كارت اعتباري

     وصول مطالبات سررسيد و معوق شده از مشكلات اعطاي اعتبار و مخصوصا كارت اعتباري است. هميشه تعدادي مشتري وجود دارند كه به علتي موجه يا نا موجه از پرداخت اقساط وام خويش خودداري مي‌كنند. بعضي از سامانه‌هاي اعتباري بعد از مدتي مثلا يك ماه كه از پرداخت يك قسط گذشت، . . .

آمار كارت‌هاي بانكي در سه ماه اول 2006

     تراكنش‌هاي خريد ويزا و مستركارت در سه ماه اول سال 2006، بالغ بر 7 ميليون عدد ‌شد كه 54 درصد آن مربوط به كارت‌هاي نقدي يا دبيت مي‌گرديد كه حدود 5 / 2 درصد بيش از سال قبل است. اما از نظر حجم خريد كارت‌هاي دبيت بالغ بر 35 درصد از كل شد كه بالغ بر 435 ميليارد دلار مي‌گرديد . . .

شناسايي دوگانه با اثر پارازيت روي نوار مغناطيسي

     هر روز شاهد ابداع يا اختراع روشي جديد براي شناسايي مشتري توسط عامل دوم هستيم. با توجه به ضعف سامانه‌هاي سنتي براي شناسايي مطمئن مشتري و تاكيد سازمان‌هاي رسمي و انتظامي براي حفظ اسرار و اموال، موسسات مالي به دنبال انواع روش‌ها و ابتكارات مي‌روند. مدتي است كه شركت . . .

ميزان خلاف در كارت‌هاي اعتباري آمريكا

     مقدار اختلاس و برداشت غير مجاز در سال 2005 از كارت‌هاي اعتباري آمريكا كه بطور معمول شامل صادر كنندگان امريكن اكسپرس، ديسكاور، ويزا و مستركارت مي‌شود، به بالاترين حد خود در تمام دوران حيات 1140 ميليون دلار رسيد. سال قبل از آن 834 ميليون دلار بود. مقادير كارت‌هاي دبيت . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.com   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.