شماره 31
سال سوم

ماهنامه راه راست

خرداد 1385
ژوئن 2006

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


 ماه قبل(ارديبهشت)
 
ماه‌های قبل

اگر بانكداري متمركز داريد، ...
از كارت سوخت زاهدان چه خبر؟

چه تعداد خودپرداز در ايران ...
ده شغل برتر آمريكا
طرحي بهتر بجاي‌كارت هوشمند ...
طرح كارت هوشمند سوخت ...
شناسايي‌دوگانه‌با استفاده ازسي.دي

متن اين ماه با ورد 2003

اصلاح يك كاربد

   اصلاح يك كار بد، به مراتب مشكلتر از انجام يك كار خوب است.  هر طراح و مدير پروژه‌اي كه در مقابل كاري بزرگ قرار مي‌گيرد، هميشه بر سر يك دو راهي قرار دارد كه:
1- از ابتدا كار را شروع كنم يا
2- از محصولي آماده استفاده كنم.
   راه‌هايي مياني و مخلوط نيز وجود دارند كه جايي براي خود بين طيفي از مديران باز مي‌كنند. يكي از آن راه‌ها خريد يك نرم افزار خارجي و بومي سازي آن است. اخذ برنامه‌ها و مستندات طراحي نيز چاشني كار است.
     سفارش دادن تغييرات به شركت خارجي، يكي ديگر از مكمل‌هاي كار است. ابتدا تفاوت‌ها را ياداشت كرده، نيازهاي خود را تبيين مي‌كنيم و سپس تغييرات مورد نظر را سفارش مي‌دهيم. اگر شركت خوبي باشد و ما نيز تغييرات غير عادي طلب نكنيم، بعد از مدتي معقول به محصول دلخواه خود
مي‌رسيم.
     يكي از كارهاي بزرگ نرم‌افزاري ايران، تهيه سامانه متمركز بانكداري است كه تمام بانك‌هاي ايران به دنبال آن هستند. سه بخش مهم آن كه فعلا مورد تقاضاي شديد مي‌باشند به قرار زير است:
1- حساب‌ها (جاري، قرض‌الحسنه، سپرده‌ها)
2- اعتبارات و تسهيلات (عقود اسلامي!)
3- حواله‌ و چك‌هاي بانكي (چك مسافرتي، رمزدار)
     توليد يك سامانه براي مورد اول مانند آب خوردن است. هر مدير پروژه‌اي كه از سربازي به سرداري
رسيده باشد و در ايران كم نداريم، مي‌تواند آنرا روي سرورهاي كوچك با سيستم عامل ويندوز يا لينوكس يا سرورهاي بزرگ آي.بي.ام توليد كند. هيچ احتياجي به نرم افزار خارجي و بومي‌سازي هم ندارد.
     توليد مورد دوم از بيرون آوردن تركش از نخاع و تومور از داخل مغز سخت‌تر است. هيچ نرم‌افزار خارجي نيست كه بتواند از پس اين سفارش‌ها! و اين اعتباراتي‌ها برآيد. مديران پروژه بسياري را تا كنون با شكست مواجه كرده و اگر كسي موفق به توليد آن در بانكي بزرگ شود، بايد جايزه‌اي ملي به او داد. هر بار كه جلسه تسهيلات‌چي‌ها را مي‌بينم، جنگ گلادياتورها به دهنم خطور مي‌كند.
     توليد مورد سوم نيز با تغييرات و كاربرد غير عادي‌ آن در ايران، كاري مشكل است اما به سختيِ سومي و آسانيِ اولي نيست. محصولات عجيب‌الخلقه‌اي كه بانكداران ايراني تعريف مي‌كنند، نه تنها هيچ محصول خارجي ندارد، آنرا بومي سازي هم نمي‌توان كرد!
     با اين ديدگاه، خريد يك محصول خارجي بانكداري متمركز و بومي سازي آن، كاري عبث بوده و مانند
اصلاح يك كار بد است. بهتر است از ابتدا و با سر فرصت كاري بزرگ را شروع و با پي ريزي شالوده مناسب اقدام به گسترش آن نماييم. اما مديريت منابع انساني را به سبك غربي‌ها انجام دهيد نه دولتي‌هاي ايراني.

اگر بانكداري متمركز داريد، بخوانيد

     اگر بانكداري متمركز هم مي‌خواهيد، اين مقاله را با كمي حوصله بخوانيد. بعضي‌ها تغيير و تعويض سامانه‌هاي آنلاين و متمركز را تشبيه به تعمير هواپيماي در حال پرواز مي‌كنند. اين تمثيل كمتر از واقعيت است. درست اينست كه در حال پرواز، يك مدل از هواپيمايي را كه سوار آن هستيم . . .

از كارت سوخت زاهدان چه خبر؟

     به اميد روزي كه همه ايراني‌ها را بنزين فروش كنيم. از ديد يك شهروند عادي مي‌خواهيم به تجربه‌اي كه در شهر زاهدان براي كارت سوخت اتفاق مي‌افتد نگاهي داشته باشيم. معمولا طرح‌هاي موفق، هر تاجر و مسولي را به فكر مي‌اندازد كه آنرا در مقياس وسيع‌تري پياده سازي كند تا هم انسان‌هاي . . .

چه تعداد خودپرداز در ايران نياز داريم؟

     طي بررسي صورت گرفته توسط موسسه "تحقيقات بانكداري خرد" تعداد خودپردازهاي جهان تا سال 2007 بيش از يك‌ونيم ميليون دستگاه خواهد رسيد. در پايان امسال حدود يك و نيم ميليون دستگاه و در سال 2000 بيش از يك ميليون دستگاه وجود داشت و بيست سال قبل تعداد آنها به . . .

ده شغل برتر آمريكا

     اگر از هنرپيشه‌ها، فوتباليست‌ها و مانند آنها بگذريم، مشاغلي در زمينه صنعتي و تجاري هستند كه مشتاقان بيشتري دارند. اين مشاغل بر اساس تقاضاي بازار شكل مي‌گيرند و بر همين اساس نيز زماني به اوج مي‌رسند و زماني از مقبوليت كمتري برخوردار مي‌شوند. به عبارت ديگر، شهروند غربي . . .

طرحي بهتر بجاي كارت هوشمند سوخت

     در حال حاضر متخصصان زيادي هستند كه اعتقاد به جايگزيني طرحي ديگر بجاي كارت هوشمند سوخت دارند. اهدافي كه در آر.اف.پي اوليه منظور شده بود، در ارتباط با نيروي انتظامي و ارگان‌هاي ديگر دستخوش تغيير واقع شد و هر كدام سعي در هدايت آن به سمت و نفع سازماني خود داشته . . .

طرح كارت هوشمند سوخت از اساس اشتباه است

     سوالاتي در ذهن هر كارشناسي كه با اين طرح برخورد كرده باشد به وجود مي‌آيد كه بعضي از آنها را ذكر مي‌كنيم: آيا طرح كارت هوشمند براي سهميه بندي سوخت، طرحي خوب يا حتي متوسط است؟ آيا آر.اف.پي اوليه را كارشناساني دانا و توانا و خبره تهيه كرده‌اند؟ آيا طرح سهميه بندي . . .

شناسايي دوگانه با استفاده از سي.دي

     در شناسايي دوگانه، مشتريان اينترنتي بانك‌ها در اكثر اوقات با مشكل گراني دستگاه اضافه و پيچيده بودن روش‌هاي مرسوم براي افراد عادي مواجه هستند. قوي‌ترين راهي كه در حال حاضر در دنيا و ايران وجود دارد و توسط قوه قضاييه و قانون تجارت الكترونيك نيز به رسميت شناخته شده است . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.com   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.