شماره 14
سال دوم

ماهنامه راه راست

دي 1383
ژانويه 200
5

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


  ماه قبل(آذر)
 
ماه های قبل

نقشه راه بانك‌هاي ايران
چك مسافرتي، جانشين بانك
صدور اولين تاييديه بانك مركزي ...
چك‌هاي معمولي، جانشين پول نقد
هزينه‌هاي وصل شدن به سويچ ملي
چك، كارت، پول نقد
پيام كوتاه و امنيت عمليات بانكي
بانك‌هاي اطلاعاتي بسيار بزرگ، ...

متن اين ماه با ورد 2003

شركت مخابرات در مسير درست

مدتي است كه شركت مخابرات ايران خطوط نقطه به نقطه را در اختيار سازمان‌هاي دولتي و بانك‌هاي ايران قرار مي‌دهد. تا اين لحظه حدود 5000 ارتباط نقطه به نقطه در اختيار بانك‌ها قرار گرفته و از كيفيت خوب و نگهداري قابل قبول برخوردار است. اگر چه زمان ارايه خدمات و داير بودن خط به صورت 24 ساعته است، اما اگر زمان پاسخ‌گويي به مشتريان براي رفع اشكال و نگهداري بعد از فروش نيز 24 ساعته شود كه منطقي و لازمه خدمات 24 ساعته است، خيلي خوب مي‌شود. نكته مهم اين است كه ساعت حضور بانك‌ها نيز با ساعت حضور تعميركاران شركت مخابرات يكسان است و فعلا مشكلات حاد برطرف مي‌شوند.
در ابتداي طرح، قرار بود كه قرار داد "ام‌پي‌ال‌اس" (MPLS) پياده سازي شود، اما به دلايلي طرح مذكور متوقف شده و طرح نقطه به نقطه (P2MP & P2P) براي شبكه‌هاي خصوصي جايگزين آن گرديد.
در هر صورت، طرح اخير از كارايي كافي برخوردار بوده و اگر شركت مخابرات با سرعت فعلي به كارش ادامه دهد، اميد مي‌رود كه در سال آ ينده حداقل 10 هزار و حداكثر تمام شعب بانك‌ها را به ارتباط P2P مجهز نمايد.
رقيب ارتباط نقطه به نقطه، طرح پَپ (PAP) است كه روي خطوط تلفن‌هاي معمولي و بدون قطع شدن آن كار مي‌كند. طرحي كه قرار است روي آن اينترنت پر سرعت نيز فعال شود. اين طرح نيز از كارهاي خوب شركت مخابرات است كه مقرر شده از طريق برون سپاري و توسط شركت‌هاي خصوصي به انجام رسد.
شركت‌هاي ارايه دهنده پپ، تا اين لحظه چند قرارداد را امضا كرده‌اند و در حال انجام آن هستند، يا تعدادي را تحويل داده‌اند. قرار دادهاي بزرگ از كيفيت مطلوب برخوردار نيست و هنوز نمي‌توانند سرويس قابل قبول ارايه دهند.
اما 70 درصد اين اشكالها به دليل نو پا بودن پپ و پيمانكاران آن است و30 درصد به دليل تازه بودن آن براي مخابرات است. اما تمام اين مشكلات، به مرور در حال رفع شدن است و پيمانكاران پپ اميدوارند كه توسط كارفرما جريمه نشود.
اگر دو طرح فوق عملي شود كه مي‌شود، و شركت مخابرات نيز به گسترش فيبر نوري و ملزومات آن ادامه دهد كه مي‌دهد، بستر مخابراتي لازم براي بانك‌ها و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي مهيا شده و نيازي به ارتباط ماهواره‌ايي ناامن و گران نيست.

نقشه راه بانک‌های ايران

تمام بانک‌های ايران به دنبال اکسيری می‌گردند که درد عقب ماندگی آنها را از قافله بانک‌داری غربی درمان کند. با کنار کشيدن شرکت خدمات در زمان آقاي مظاهری (دل دارترين وزير دارايي انقلاب)، فعلا بسياري از آنها به دنبال طرح جامع هستند. عده‌ايي . . .

چک مسافرتی، جانشين بانک

بيش از صد سال پيش، چک‌های مسافرتی (يا شِبه پول) به عنوان جانشينی امن به جای پول نقد و در مسافرت، طراحی و ارايه گرديد. اما بيش از 40 سال است که به عنوان وسيله‌ايی برای انبار کردن پول نقد در منزل نيز بکار ميرود. بعضی از مصرف کنندگان آن . . .

صدور اولين تاييديه بانک مرکزی برای ملت‌کارت

بالاخره طلسم کارت هوشمندِ استاندارد و مورد تاييد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران، توسط بانک ملت شکسته شد. براي اولين بار در کشور و منطقه خاورميانه، بانک ملت کارت هوشمندی که دارای تاييديه و RID بانک مرکزی به معني واقعي و مطابق با . . .

چک‌های معمولی، جانشين پول نقد

آمارهای دنيا نشان می‌دهند که حدود 35 درصد از خريدها توسط کارت پرداخت انجام می‌شود. اگر تلاش تمام بانک‌های ايران و بانک محترم مرکزی برای ترويج خودپرداز، پوز، کارت مغناطيسی و هوشمند، نصب حداقل 300 هزار پايانه فروشگاهي يا پوز با قيمت . . .

هزينه‌هاي وصل شدن به سويچ ملي، شتاب

شبكه تبادل اطلاعات بين بانكي ايران يا شتاب، مركزي است با استاندارد بين‌المللي تبادل اطلاعات مالي 8583 كه فعلا دستگاه‌هاي خودپرداز اكثر بانك‌هاي ايران را به هم وصل كرده است. دستگاه‌هاي خودپرداز بانك‌ها در حال حاضر فقط اجازه برداشت پول و . . .

چك، كارت، پول نقد

اگر دستگاه‌هاي پوز زياد شوند، و اگر خريد تحت اينترنت و از راه‌هاي الكترونيكي فراگير شود، آيا پول نقد، چك، چك مسافري و روش‌هاي كاغذي منسوخ مي‌شوند؟ اگر در ايران و در حال حاضر چنين نشده است، آيا در كشورهاي غربي كه لبريز از . . .

پيام كوتاه و امنيت عمليات بانكي

قبل از هر چيز، مهم است بدانيم كه آيا ارتباطات موبايل، توسط افراد عادي يا متخصص قابل شنود است يا خير؟ جواب، مثبت است. كافي است سري به فروشگاه‌هاي اينترنتي ويژه‌يِ اين امور بزنيد تا جواب خود را دريافت نماييد. قطع و اندازه دستگاه لازم . . .

بانك‌هاي اطلاعاتي بسيار بزرگ، دي‌بي2 يا آداباس

وقتي كه تعداد سطرها يا ركوردهاي يك جدول يا فايل از چند صد ميليون يا چندين ميليارد تجاوز كند، يا وقتي كه تعداد مراجعه به يك بانك اطلاعاتي از چند صد مورد در ثانيه تجاوز كند، در ايران، ما احتياج به يك مين‌فريم (MainFrame) معمولي آي‌بي‌ام . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 800 در 1024 مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.