شماره 12
سال اول

ماهنامه راه راست

آبان 1383
نوامبر 200
4

اطلاع رسانی، خبری، تحليلی، آموزشی، پژوهشی


  ماه قبل(مهر)
 
ماه های قبل

كارت هوشمند و قرارداد EMV
نظام ارشديت و خط صلاحيت
برون‌سپاري (Outsourcing)
عبور از مرز 5000
خليج فارس، خليج، خليج عربي
بروزآوري خودكار، بايدها و نبايدها
نمونه‌ايي از اصول كار حرفه‌ايي ...

متن اين ماه با ورد 2003

روي وَپ (WAP) و پيام كوتاه حساب نكنيد

بين متخصصان شبكه، قرارداد "يو دي پي"، به ارسال كن و دعا كن معروف است. به عبارت ديگر بعد از ارسال پيام، دعا كنيد كه به مقصد برسد و اگر نرسيد شما را متوجه نمي كند. بنابراين مصارف و كاربردهايش احتياج به دقت زياد نبايد داشته باشد. حكايت مصرف كننده و طراح ايراني با وپ (WAP) و پيام كوتاه (SMS) بدتر از اين شده است، چون براي ارسال نيز احتياج به دعا و التماس دارد. در صورتيكه هيچ كدام تعريفي مانند "يودي‌پي"  ندارند.
اين تغيير ماهيت و كاربرد كه يك شي عالي را تبديل به ... كنيم فقط از هنرمندان ايراني برمي‌آيد . همان طور كه مي‌دانيم خدمت پيام كوتاه عبارت از ارسال يك متن لاتين يا تصوير به طول كمتر از 160 بايت است به يك دارنده تلفن موبايل. و خدمت وپ قراردادي است معادل HTTP (وب) ولي براي دستگاه هاي بي سيم كه بيشترين كاربرد آن روي موبايل است. به عبارت ديگر با توجه به قدرت هر نوع گوشي موبايل، به شما يك مرورگر (Browser) با قدرت كمتر تحويل مي‌دهد. وقتي شما سرويس وپ را از مخابرات خريداري مي‌كنيد و هزينه سنگين ماهانه آن را به علاوه هزينه زمان اتصال را مي‌پردازيد، مدم داخلي آن فعال شده و مي‌توانيد با آنهايي كه خدمت وپ را ارايه مي‌نمايند تماس گرفته و از سرورهاي مورد نظر بهره‌برداري نماييد. اكنون بانك‌هاي مختلفي از سرويس پيام كوتاه استفاده مي‌كنند و اندكي مانند بانك توسعه صادرات از سرويس وپ پشتيباني مي نمايد.
اما سرويس وپ يا اصلا وصل نمي‌شود و اگر شد قطع مي‌گردد. و سرويس پيام كوتاه نيز اغلب به سختي ارسال شده و گاهي بعد از چند ساعت دريافت مي‌شود. با توجه به عدم تعهد مخابرات ايران به حفظ حداقل‌هاي استاندار و اينكه نمي‌توان از آن شكايت و وادار به ارايه خدمات مناسب نمود، توصيه مي‌شود كه سازمان‌هاي ارايه دهنده خدمت به مشتريان، مانند بانكها، روي سرويس‌هاي تعهدآور مانند ارسال پيام كوتاه براي چك برگشتي، برداشتهاي زياد، تاييد يا مسدود نمودن چك و مانند آن، به مشتريان محترمشان
قول ندهند. بلكه فقط به ارايه خدماتي مانند اطلاع از مانده و سه گردش آخر، پرداخت قبوض و كارهايي كه فوري نيست اقدام نمايند.
مسئله مهم اينست كه اين خدمت، از سياست، اقتصاد، فرهنگ، رسوم وخلاصه هر چيزي در اين مملكت تاثير مي پذيرد و هر لحظه به رنگي بت عيار را درمي‌آورند. الان نيز
هيچكس وجود ندارد كه به شما قول دهد كه در آينده وضع به چه صورتي خواهد بود.
اگر مدتي وضع خوب شد،
گول نخوريد بلافاصله مسئولان طاقت نياورده و آنرا خراب مي‌كنند.
خدمت پيام كوتاه نيز سرنوشتي مانند موبايل در روزهاي اول خود داشت. ابتدا كه موبايل عرضه شد، تا وقتي كه به ظرفيت طراحي شده خود نرسيده بود كيفيت مطلوبي داشت. اما اكنون دستگاه موبايل تبديل به پيجر شده و دل انسان را براي يك تماس خون مي‌كند. در صورتي كه هزينه تماس ناقص را بصورت كامل گرفته و انسان را وادار به خواندن دعا و تقاضاي بخشش براي مسئولان آن مي‌كند. بنابراين وپ و پيام كوتاه كه جاي خود را دارند.

کارت هوشمند و قرارداد EMV

بعضی وقت‌ها سوالات و پرسش‌هائی در زمينه کارت‌های هوشمند مالی و نيز استاندارد EMV در ذهن مديران بانکی وموسسات مالی که قصد استفاده از اينگونه کارت‌ها را دارند ايجاد می‌شود و نگرانی و دودلی در آنها . . .

نظام ارشديت و خط صلاحيت

به گفته يكي از صاحبنظران، اگر هر دشواري را در سازمان بشكافيم، عاقبت به نيروي انساني مي رسيم. انتخاب "شخص مناسب" در "جاي مناسب" بخش عمده‌ايي از فرآيند حل مشكلات در سازمان را شامل شده كه تعريفي . . .

برون سپاري (Outsourcing)

چه نوع پروژه‌ايي براي اين كار مناسب است؟ آيا هر پروژه‌ايي را ميتوان برون سپاري كرد. اگر مدير عامل شركت به تازگي تصميم گيري درباره برون سپاري يك پروژه بزرگ را به شما محول كرده بود، چه ميكرديد؟ چگونه و . . .

عبور از مرز 5000

شركت تجارت الكترونيك پارسيان، بانصب بيش از 5000 دستگاه پوز (EFT-POS) تا اين ماه، اولين شركتي است كه توانسته از اين مرز عبور نمايد. در شرايط حاضر، نصب و راهبري پايانه‌هاي فروش، يكي از سخت‌ترين كارهاي . . .

خليج فارس، خليج، خليج عربي

نام خليج فارس يا معادل آن، از سه هزار سال قبل در زبان‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف و در سراسر دنيا استفاده شده است. ظاهرا براي اولين بار در سال 1952 و بعد از مصادره اموال شركت نفت انگليس (BP) بود كه نام . . .  

بروزآوري خودكار، بايدها و نبايدها

آيا روش‌هاي بروزآوري خودكارِ تعبيه شده در نرم‌‏افزارها و محصولات امروزي(Auto Update)، روش‌هايي مطمئن هستند؟ مقوله آزادي و حريم فردي(Privacy) در تمامي عرصه‌‏ها و اعصار، خصوصا در قرن فن‌آوري . . .

نمونه‌ايي از اصول کار حرفه‌ايي در شرکت نرم‌افزاري

قرار بود حرفه‌ايي‌ها براي حرفه‌ايي‌ها بنويسند. يكي از مواردي كه هر شخص تازه وارد به يك شركت خصوصي لازم است بداند، مقررات حاكم بر شركت در زمينه حقوق و مزايا، ارتقاي شغلي، تشكيلات سازماني، مرامنامه . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک info@raherast.org   صندوق پستی (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 800 در 1024 مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند.

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب در طي ماه تقاضا مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.