شماره 48
سال چهارم

ماهنامه راه راست

آبان 1386
نوامبر 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(مهر)
 
ماه‌هاي قبل

غرب و بانك‌داري اسلامي
پرداخت با موبايل در انگليس
شعب بانك در سال 1390
اتاق پاياپاي الكترونيك ...
تجارت الكترونيك و فرهنگ ...
صورت حساب‌هاي كاغذي ...
شركت بزرگِ پي.اس.پي

آيا مردم ايران با پرداخت ...
هزينه نگهداري يك حساب ...

بانك‌داري شيعه
با انقلاب در اصول

     در اين نوشته كوتاه مي‌خواهم سخني با متوليان شيعه در زمان حال درباره بانك‌داري اسلامي از نوع شيعه‌ي آن داشته باشم.

     در اين جهان بسياري از بانك‌داري اسلامي سخن مي‌گويند و محصولاتي نيز ارايه مي‌كنند، اما تا كنون هيچك را ما شيعيان قبول نكرده‌ايم! تعجبي ندارد، چون اسلام آنها را هم چندان قبول نداريم.

     اگر گاهي دوستان مانند آينه نشوند و برداشت جامعه را منعكس نكنند، در جامعه‌ي تك صدايي ما، 30 سال از انقلاب مي‌گذرد و هنوز همه‌ي دست اندركاران از ريز و درشت، كوچك و بزرگ، مربوط و نامربوط در حال بحث، جدل، مناظره و گاهي مشاعره هستند. اما چيزي كه بدست نيامده است، بانك‌داري اسلامي از نوع شيعه‌ي آن است.

     دنياي جالبي است. حتي بعضي از كشورهاي غير مسلمان مانند انگليس هم محصولات بانك‌داري اسلامي راه انداخته‌اند. احتمال دارد آنها احكام مسلمانان را درباره آنهايي كه شهادت دوگانه را نگفته باشند نمي‌دانند.

     آقايان، علما، مجتهدين، دوستان و شمايي كه سكان نظرات و اجتهاد تشيع را درباره بانك‌داري اسلامي در دست داريد، تا كي بايد اين مردم و دستگاه‌هاي اجرايي سرگردان بمانند و كاري كه بايد به سادگي انجام شود را با هزينه چند برابر انجام دهند؟ مقررات اين عقود خشك اسلامي را حتي تمام علما قبول ندارند. فرمول‌هاي آنرا پرفسور حسابي هم درك نمي‌كند. مگر شعار نمي دهيد كه اسلامِ معرفي شده توسط شما براي همه‌ي مسايل جواب دارد. اين چه جوابي است كه بعد از 30 سال هنوز داده نشده است؟!

     مگر كم آوردن و ندانستن، علايم غير عادي مي‌خواهد؟ همين است ديگر. بياييم اعتراف كنيم كه ما بلد نيستيم و مملكت اسلامي را در تنگنا نگه نداريم. اثرات مخرب اقتصادي و رواني جامعه از اين موضوع بسيار زياد است. اما شما در برج عاج خود نشسته‌ايد و از حال جامعه خبر نداريد.

     اما اسلام به ذات خود ندارد عيبي، عيبي اگر است از مسلماني ماست. ظاهرا چاره‌ي كار در فروع نيست. شير مردي افسانه‌اي مي‌خواهد كه انقلاب در اصول كند. با اصلاحات، رفرم، اجتهاد در فروع، كار درست نمي‌شود. الله اعلم.    

مجوز انتشار نشريه لغو گرديد

     مجوز انتشار اين نشريه همان طور كه در نامه وزارت محترم ارشاد ملاحظه مي‌شود به دليل انتشار نامنظم! لغو شده است. با گذشت از درستي يا نادرستي و مقدمات قانوني آن كه رعايت نشده است، تا اطلاع بعدي منتشر نمي‌شود. شكايت ما توسط همان مسولاني كه به خطا راي به لغو داده‌اند، . . .

غرب و بانك‌داري اسلامي

     مدت زيادي است كه غربي‌ها براي بانك‌داري اسلامي طرح و برنامه دارند و در سال‌هاي اخير سرعت بيشتري به آن داده‌اند. سردمدار آنان كشور انگليس است كه در خاور ميانه نيز سابقه طولاني استعماري دارد. طبيعي است كه بايد بوي پول شنيده باشند يا دليلي مادي در اين بين وجود داشته باشد. . .

پرداخت با موبايل در انگليس

     برترين‌هاي انگليس در زمينه اپراتوري موبايل كه شامل ودافون، تي‌موبايل، اورنج، او2 و تري باشند تصميم گرفته‌اند كه بطور مشترك اقدام به تاسيس يك استاندارد براي پرداخت توسط موبايل بنمايند. اين استاندارد از قرارداد وَپ استفاده مي‌كند. اين استاندارد به مشتريان موبايل امكان مي‌دهد كه . . .

شعب بانك در سال 1390

     شعبه‌هاي بانك در سال 1390 چه شكلي خواهند داشت؟ آيا شلوغ‌تر از حال هستند و ازدحام مردم بيشتر است يا كمتر؟ سوالي است كه جواب آن زياد مشكل نيست. با توجه به گرايش دنيا و ايران به سمت الكترونيكي شدن امور بانكي و الكترونيكي شدن پول و اوراق بهادار، و خدماتي شدن . . .

اتاق‌هاي پاياپاي الكترونيك خصوصي

     وقتي بنا باشد كشوري از خصوصي سازي حمايت كند، اتاق پاياپاي الكترونيكي آن نيز مي‌تواند خصوصي شود. شركت "اي.سي.اچ دايركت" يكي از اين شركت‌ها در آمريكا است. قلب  اين شركت از يك سيستم رايانه‌اي تشكيل شده و تمام مشتريان را از طريق خود به ساير سامانه‌هاي بانكي . . .

تجارت الكترونيك و فرهنگ ايراني

     اگر هنگام خريد يك انگشتر طلا براي همسرتان، مغازه‌دار بگويد كه قيمت اعلام شده قبلي را (كه شما بر اساس آن تصميم به خريد گرفته‌ايد) اشتباه گفته و با محاسبه به قيمت جديد دلار بايد بيشتر بپردازيد، اصلا تعجب نكنيد. اما اگر يك فروشگاه اينترنتي ايراني كتاب چنين كند، كار درستي انجام نداده . . .

صورت حساب‌هاي كاغذي را حذف كنيد

     حذف صورت حساب‌هاي كاغذي كاري است كه ناممكن جلوه مي‌نمايد. اولين مشكل در رابطه با قوه قضايي و مقررات آن است كه چون همه افراد به روش كاغذي عادت كرده‌اند فكر مي‌كنند كه اين امر نشدني است. اما توافق طرفين يا كمي تغيير مقررات كه به كمك قانون و بانك مركزي . . .

شركت بزرگِ پي.اس.پي

     مدتي قبل معاونت محترم بانك و بيمه وزارت دارايي فرمودند (نمي دانيم چرا) كه بانك‌ها يك پي.اس.پي بزرگ تاسيس كنند و اين شركت عقب ماندگي كشور را (نمي‌دانيم چگونه) در زمينه نصب و كاربرد پوز جبران كند. اين نظريه موافقان و مخالفاني داشت و هر يك دلايلي براي . . .

آيا مردم ايران با پرداخت نقدي يارانه كالاهاي اساسي موافقند؟

     نايب رييس کانون عالي شوراهاي اسلامي کار در گفت وگو با ايسنا در مورد بن‌هاي کارگري گفته است که طبق يک نظر سنجي در استان کرمانشاه 98 درصد کارگران اين استان موافق واگذاري بن کارگري به روش نقدي و در قالب کارت‌هاي بانکي هستند. (روزنامه ابرار اقتصادي، 17 آبان، ص 2) . . .

هزينه نگهداري يک حساب بانکي.
20 ميليون حساب قرض‌الحسنه الكترونيك دانش آموزي.

     محاسبه دقيق هزينه يک خدمت رساني، هميشه از آرزوهاي مديران است. اگر سازماني مانند يک بانک باشد، تعداد خدمات و محصولات آن به حدي زياد است که اگر چنان محاسبه‌هايي بصورت مدون و منظم انجام نشود، عاقبت بانک، مانند دل سياه شيطان مي‌شود. بر مديران بازاريابي و آنهايي که . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.