شماره 47
سال چهارم

ماهنامه راه راست

مهر 1386
اكتبر 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(شهريور)
 
ماه‌هاي قبل

آماري از تحويل ارتباط ...
بانكداري نوين و مشتريان نوين
تاثيرقرض‌الحسنه‌ي مظاهري ...
نرم‌افزار و برون سپاري خارجي
يكساني سيستم عامل‌ها ...
طرح ارمغان نوين از ...

نگاهي به كاربرد كارت بانكي ...

يارانه در سيستم  بانكي

     براي خيلي چيزها ما يارانه مي‌دهيم كه نبايد بدهيم. كمترين مشكلي كه ايجاد مي‌كند گسترش اسراف و تبذير است. وقتي بنزين و نفت گاز را ارزان‌تر از آب معدني بدهيم، فكر مي‌كنيد كه چگونه مصرف مي‌شود؟ بديهي است كه ميزان اتلاف بسيار بالا خواهد بود.

     مشكل بزرگي كه در مملكت ما وجود دارد اينست كه مسولان دولتي فكر مي‌كنند كه مردم ما نمي‌دانند كه چگونه يارانه خود را مصرف كنند.

     بنابراين خود را قيم مردم فرض كرده و بجاي آنها تصميم گيري مي‌نمايند. حال معلوم است كه چه مي‌شود. همه چيز رنگ سياسي به خود گرفته و هر گونه ريخت و پاش و هدر رفتن توجيه پذير مي‌شود. ديگر مهم نيست كه چقدر از منابع ما صرف توزيع شود يا چقدر از كالاها فاسد شوند و دور ريخته شوند. مهم نيست كه چه فسادي را با كوپن فروشي بر پا كرده‌ايم. مهم نيست كه چه باندهايي براي خريد و توزيع به راه اندازيم.

     اگر حق را بخواهيم يارانه‌اي كه به مدد نفت خدادادي نصيب ما شده است بايد به صورت نقدي و با نظمي حساب شده به مردم تحويل داده شود. بهترين راه آن هم واريز به حساب‌هاي بانكي است و در صورت لزوم مي‌توان يارانه تخصيص داده شده را فقط براي خريد بكار برد و پول نقد تحويل نداد.

     مشكلاتي در وحله اول مي‌تواند بروز كند اما هم قابل پيش بيني است و هم قابل پيشگيري. مقدارش هم آنقدر زياد نيست كه تورم ايجاد كند. شايد بتواند مشكل آن فقير بلوچستاني و سيستاني را كه از فرط فقر اقدام به قاچاق و كارهاي خلاف مرزي مي‌كند حل نمايد و همان مقدار كم، گشايشي در زندگيش ايجاد كند. اما كاش پدر خوانده‌هاي ما مي‌گذاردند كمي هم مردم براي خودشان تصميم بگيرند و زندگي خود را به هر نحو كه مي‌خواهند اداره نمايند.

     اگر اين مقداري كه اكنون تحت نام يارانه به مردم داده مي‌شود وارد منابع بانك‌ها گردد، مي‌توان نسبتي از آن را دوباره تحت وام‌هاي مختلف در اختيار بازرگانان و مردم قرار داد.

آماري از تحويل ارتباط زميني وزارت ارتباطات به بانك‌ها

     تحويل ارتباطات زميني وزارت ارتباطات به شبكه بانكي از رشد مناسبي برخوردار است و مي‌رود كه از دستور كار بانك‌ها خارج شده و پروژه‌ي جديدي بر محور كيفيت آغاز شود. مشكلي كه اكنون وجود دارد قطع شدن طولاني بعضي از خطوط شهري يا بين شهري به مدت چندين ساعت است. اگر . . .

بانكداري نوين و مشتريان نوين

     مشتريان بانك و نيازهاي آنان با شدت زياد در حال تغيير هستند. اين تغييرات هم در ايران و هم در جهان در حال وقوع است. به دليل قطع ارتباط ما با جهان، تاثير تغييرات جهاني بر ما بسيار كم است اما وقتي كه اتفاق افتاد بايد از همان زمان شروع به برنامه ريزي كرد. اما اگر به داد تغييرات ايراني نرسيم . . .

تاثيرِ قرض‌الحسنه‌يِ مظاهري بر ساير محصولات بانكي

     مطابق طرحِ آقاي مظاهري رييس كل محترم بانك مركزي ايران، براي لحاظ نمودن تورم در محصولات بانكي و فرار از شبه يا يقينِ ربوي بودن نظام بانكيِ بدون رباي ايران، وام گيرنده بايد ميزان تورم را در بازپرداخت وام خود لحاظ نمايد. اينكه چگونه اين ميزان مشخص و اخذ مي‌شود داستاني طولاني . . .

نرم‌افزار و برون سپاري خارجي

     برون سپاري خارجي در صنعت نرم‌افزار به يكي از گرايش‌ها و خواست‌هاي رايج بازار توليد نرم‌افزار كشورهاي غربي خصوصا آمريكا تبديل شده است. علت اصلي آن نيز واضح است و عمدتا به قيمت ارزان نيروي متخصص بر مي‌گردد. علاوه بر آن هر وقت كه مايل باشيد اين نيروي كار ارزان در . . .

يكساني سيستم عامل‌ها بهتر است يا تنوع آنها

     تعدادي از مديران و متخصصانِ طراح معتقدند كه در يك بانك يا سازمان بزرگ كه داراي تعداد زيادي سِرور مي‌باشد، بهتر است كه همگي داراي سيستم عامل مشابه باشند. تعدادي نيز معتقدند كه بهتر است مشابه نبوده و از كمي ديگرگوني برخوردار باشند. هر يك از اين دو حالت مزايايي دارند . . .

طرح ارمغان نوين از بانك اقتصاد نوين

     بعد از اعمال روش‌هاي اجباري، شايد بهترين طرح و روش براي توسعه‌يِ كمي و كيفي و مصرف دستگاه پوز نزد فروشندگان و خريداران، همانا تشويق و اعطاي جايزه‌هاي چشمگير باشد. در اين راستا شركت پرداخت نوين آرين كه وابسته به بانك اقتصاد نوين مي‌باشد، اقدامي كاملا حرفه‌اي و صحيح . . .

نگاهي به كاربرد كارت بانكي در جايگاه سوخت آمريكايي

     جايگاه‌هاي سوخت آمريكايي مانند ساير فروشگاه‌ها و مراكز خريد آن، كارت‌هاي بانكي مانند ويزا و مستركارد را مي‌پذيرند. شركت‌هاي صادر كننده و گاهي پذيرنده در بعضي شرايط و براي بعضي مارك‌ها تخفيف يا جايزه نيز برقرار مي‌نمايند. ايجاد شرايط تشويقي عمدتا مربوط به صادر كننده . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.