شماره 46
سال چهارم

ماهنامه راه راست

شهريور 1386
سپتامبر 200
7

اطلاع رساني، خبري، تحليلي، آموزشي، پژوهشي


 ماه قبل(مرداد)
 
ماه‌هاي قبل

جي.سي.بي يك شركت آسيايي
كارت‌هاي همه منظوره دنيا
سهام بانك‌ها را چه كسي ...
خوشنامي و اعتبار يك كارت ...
روشِ پرداخت اختصاصي ...
مظاهري عزيز، قربان شكلت، ...
اعتبارسنجي دركارت اعتباري
رتبه بندي بانك‌ها در زمينه ...

دعاي مكروه، مذموم يا حرام

     فرض كنيد در كنار رودخانه در حال نماز خواندن يا دعا كردن هستيد، صداي غريقي را مي‌شنويد كه مدد مي‌جويد. آيا مي‌توان نماز را شكست و به نجات غريق پرداخت؟ دعا را چطور؟

     بعيد مي‌دانم كسي به غريق بودن اين مملكت و شرايطي كه در آن هستيم واقف نباشد. بعيد مي‌دانم كسي به لزوم سخت كار كردن و سخت توليد كردن قايل نباشد. ما را چه مي‌شود كه به هر بهانه‌اي ساعات كار و توليد را كم مي‌كنيم و دشمن را شاد و مسرور مي‌سازيم. ظاهرا كره‌اي‌ها گفته‌اند كه اگر برق ژاپن براي 3 ساعت قطع شود ما به آنها خواهيم رسيد. در اين زمانه، تقليل 6 ساعت در هفته از كار بانك‌ها در تهران و 12 ساعت در شهرستان‌ها چه توجيه عاقلانه‌اي دارد؟ مگر قرار است كه بخاطر ماه رمضان تنبل خانه كشوري درست كنيم. مگر پيامبر در رمضان جنگ نكردند. اگر پيامبر در هنگام حفر خندق مانند ما دستور تقليل ساعات كار مي‌داد، آيا اكنون از اسلام خبري بود؟ آيا اوضاع كنوني بهتر از زمان جنگ خندق است؟

     شركت‌هاي خصوصي نيز به آتش دولتي‌ها سوختند. بسياري از شركت‌هاي خصوصي نيز مجبور به تقليل ساعت كار مي‌شوند. در حالي كه بايد حقوق كامل پرداخت كنند و اگر ساعات كار را به هر علتي تقليل ندهند، بايد هزينه بيشتري براي اضافه كاري پرداخت نمايند.

     ميزان كلي خسارت و راكد ماندن مملكت آنقدر زياد است كه حتي بطور نظري و احساسي نيز قابل محاسبه نيست. عده‌اي مي‌گويند كه اگر خوب كار كنيد همان چند ساعت هم كافي است و فرانسه را مثال مي‌زنند. ولي همه مي‌دانيم كه افراد روزه گير نه تنها هرگز يك شبه خوب نخواهند شد، بلكه با اين اوصاف، در ماه رمضان از نظر كارايي بدتر هم مي‌شوند و ما بدتر از بد كرده‌ايم. آيا بي فكري‌هاي ما پاياني دارد؟

     سازمان‌ها و شركت‌هاي دولتي چون به صندوق نامحدود دولت وصل مي‌باشند، حتي اگر براي يك ماه هم آنها را تعطيل كنيم، شايد مشكلي حادث نشود. اما شركت‌هاي خصوصي كه تعهد دارند و بايد محصولاتي را در موعد مقرر تحويل دهند و اگر نتوانند بايد جريمه بدهند، وضع نابساماني پيدا خواهند كرد. وقتي كارفرما وقت كافي نداشته باشد طرح‌ها و مستندات شركت‌ها را مطالعه كند و پي‌گير كار باشد، بديهي است كه مجموعه كارها با تاخير مواجه خواهند شد. چه دست‌هايي در كارند تا اين غريق را آنقدر به پايين هل دهند كه ديگر نتواند بالا بيايد؟

جي.سي.بي يك شركت آسيايي

    جي.سي.بي يكي از مطرح‌ترين شركت‌هاي غير آمريكاييِ پذيرنده كارت در خودپرداز، پوز و اينترنت است. وظايف و طرز كار آن مانند ويزا و مستركارد است و نماد تجاري آنرا روي بعضي از خودپردازها و اماكن تجاري مي‌توان ديد. اصالت آن ژاپني و تنها شركت جهاني كارت در آسيا مي‌باشد . . .

كارت‌هاي همه منظوره دنيا

     شركت‌هاي معتبر پذيرنده كارت در دنيا تعداد معدودي هستند كه تقريبا تمام آنها آمريكايي مي‌باشند. يكي از علل اين انحصار پيشگامي آنها بوده است. اصولا براي پذيرش كارت در سطح دنيا هر شركتي بايد از گستره زيادي برخوردار باشد و بين‌المللي عمل نمايد، كاري كه از آمريكايي‌ها بهتر بر مي‌آيد . . .

سهام بانك‌ها را چه كسي مي‌خرد؟

     سرمايه، مال و پول بخش خصوصي، يا در دست اصناف است يا شركت‌هاي خصوصي يا مردم بي نام و نشان عادي. اگر بخواهيم خصوصي سازي كنيم، بايد يكي از اين شخصيت‌ها، سهام عرضه شده را خريداري نمايد. اما اگر خصوصي سازي را به معناي خريد سهام توسط شركت‌هاي خودماني يا . . .

خوشنامي و اعتبار يك كارت اعتباري

     خوشنامي و اعتبار يك كارت اعتباري وقتي بدست مي‌آيد كه دارنده و پذيرنده كارت، بهترين پاسخ و پشتيباني را از صادر كننده آن در كليه مراحل كاركرد آن ملاحظه نمايند. كاركرد يك كارت از لحظه تبليغ شروع شده و با مواردي مانند: تقاضا،  صدور،  تحويل،  رفع اشكال،  صدور مجدد، . . .

روشِ پرداخت اختصاصي آمازون

     روش‌هاي پرداخت اختصاصيِ زيادي در غرب شكل گرفته و هر روز رقيبي تازه وارد ميدان مي‌شود. در رقابت با شركت‌هاي "پي‌پل" و گوگل كه حدود 8 سال قبل و سال قبل تاسيس شدند، شركت آمازون اقدام به ايجاد محصولي كرده است كه مشتريان قبلي آن بتوانند از اين طريق هزينه سفارشات خود . . .

مظاهري عزيز، قربان شكلت، كارمزد پوز را حذف كن

     از ظاهر كار بر مي‌آيد كه مسولين و تصميم گيرندگان و قانون گذاران دولتي و بعضي از بانك‌هاي خصوصي از كارت بانكي خود استفاده نمي‌نمايند و با فروشندگان از انواع مختلف سروكار ندارند. متاسفانه يك آمارگيري رسمي يا نيمه رسمي نيز در اين زمينه شكل نگرفته است تا علل شكست و . . .

اعتبار سنجي در كارت اعتباري

     اعتبار سنجي در ايران يكي از اعمال فراموش شده‌يِ صدور كارت اعتباري است كه قرار است يك شركت مشترك بين بانك‌هاي ايراني و طبق معمول تحت نظر بانك مركزي آنرا به انجام رساند. در حال حاضر كاري در زمينه اعتبار سنجي انجام نمي‌شود و همه مردم به تساوي داراي اعتبارند و . . .

رتبه بندي بانك‌ها در زمينه كارايي خودپرداز

     بعد از دريافت پول از خودپردازهاي چند بانك گاهي اين احساس به انسان دست مي‌دهد كه يكي از آنها بهتر از ديگري است. گاهي به نظر مي‌رسد كه كمتر از ديگران خراب است و مشتريان بيشتري دارد. به عبارت ديگر ميزان پول دهي آن بيش از ديگران است. گاهي خودپرداز بعضي از شعب يك بانك . . .


نحوه عضويت ماهنامه | روش و قلمرو فعاليت ماهنامه | مشخصات رسمي ماهنامه

پست الکترونيک: صندوق پستي (1331-16765 ماهنامه راه راست)

بهترين حالت مشاهده با ابعاد 768 در 1024 و با فونت زر مي‌باشد. جدول‌هاي بزرگ با اين حالت تنظيم شده‌اند

نقل مطلب و هرگونه اقتباس و كپي از آن، بعد از انتشار رسمي ماهنامه در پايان هر ماه، كلي و جزيي آزاد بوده و شامل هيچ نوع جريمه و حق امتيازي نمي‌گردد. ولي با توجه به ناقص بودن مطلب و تكميل آن در طي ماه توصيه مي‌شود كه از نقل و پيگيري موضوعات عنوان شده توسط مجاري يا نشريات ديگر خودداري شود.