فیش مداحان، مالیات، مقایسه با حقوق نخبگان
۲۰تیر۱۳۹۵

      در فرصتی که دست داده بود از یکی از دوستان بسیار قدیمی که مسول سامان دهی به امور مداحان کشور بوده است درباره آمار عملکرد مداحان و درآمد آنها سوال کردم.  میگفت که حدود ۴۰ هزار مداح در کشور داریم که بطور کلی خودشان معتقدند که شغل مداحی دارند و به این امر  معروف هستند وگرنه آنهایی که بطور عام مداحی میکنند جمعا حدود ۸۰ هزار نفر میشوند. این مداحان معمولا به کار دیگری هم مشغول هستند که یا سرمایه گذاری است یا شراکت در موسسه خدماتی یا مدیر کاروان یا شغل رسمی دیگری هم دارند و برای هر جلسه یک تا یک و نیم ساعتی، حدود ۲۰۰ هزار تومان میگیرند که معمولا بیش از این مقدار میشود. تعداد جلسات هفتگی آنان را نیز حدود دو جلسه میتوان فرض کنیم. این کار مدرک، لیسانس، دکترا، تخصص خاص و ... غیر از کمی صدا که نعمتی است خدادادی و غیر اکتسابی، نمی خواهد.

بنابراین اگر زمان رفت و برگشت را نیز به زمان حضور اضافه کنیم، تقریبا به ازای هر ۳ ساعت ۲۰۰ هزار تومان درآمد دارند. که میتوانیم با ساعات کار و میزان مسولیت مدیران از جمله نخبگانِ ۹۵۰ نفره مقایسه کنیم. حدود ۳۰ نفر مداح برجسته در تهران داریم که درآمدشان بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان به ازای هر جلسه است و تقریبا به همین تعداد نیز در سایر استانها داریم.

این حقیر دلیل و مدرکی بر پرداخت مالیات توسط اکثر مداحان نیافتم و خوب است اگر مالیات میپردازند، آقای طیب‌نیا میزان کل مالیات پرداختی آنان در سال ۹۴ را منتشر نماید. اصولا بعید است بتوان از پاکتی که تقدیم‌شان میشود مالیات دریافت کرد.

اگر تعداد را همان ۴۰ هزار و دریافتی را همان ۲۰۰ هزار تومان و ۸ جلسه در ماه فرض نماییم و تعداد مدیران را ۹۵۰ نفر و متوسط درآمدشان را طبق گفته سخنگوی قوه قضاییه بین ۱۵ تا ۵۰ هزار تومان و میانگین ۳۵ هزار تومان فرض کنیم، در اینصورت درآمد بدون مالیات ماهانه مداحان ۶۴ میلیارد تومان در ماه و درآمد با مالیات ۹۵۰ مدیر نخبه ۳۳ میلیارد تومان میشود و بدون مالیات آن حدود ۳۰ درصد کمتر است.

بگذریم از اینکه درآمد مدیران نخبه این کشور را کمتر از بقال، سوپر مارکتیِ سر کوچه، قصابی، میوه فروشی بازار روز، نمایشگاه ماشین، خشک شویی، ابزار فروشی، و بسیاری از مشاغل دیگر این کشور باید فرض کنیم و اصلا و ابدا توجهی به کارایی و خروجی و کاری که انجام میدهند نداشته باشیم!؟!؟

از این عنوان، جسارتا به خاطر جذاب یودنش، استفاده  مطبوعاتی کردم. در هر زمینه‌ای مانند پزشکان وزارت بهداشت، مدافعان حرم، بسیاری از کاسبان و غیره میتوان مثال آورد و بررسی کرد. احترام مداحان عزیز و سایر زمینه‌ها بجای خود محفوظ است. روی سر ما جای دارند.

اما احترام دیگران را چرا خدشه دار میکنیم؟ در طی روزهای اخیر تعداد زیادی کارشناس دیدم که از آینده ترسیم شده توسط مطبوعات زرد برایشان دلسرد شده بودند و دوباره به فکر کوچ از این سر زمین افتاده‌ یا بی تفاوت نسبت به کار شده‌اند. بعضی کارهایمان، دوستی خاله است. نکند بعضی از آنها عمدی باشد. نکند بعد از ترور بیولوژیک، به توطئه ترور مغزها توسط این گونه روش‌ها و تاثیرات وارونه آگاه شویم؟ توجه کرده‌ایم که فراماسون‌ها، کمونیست‌ها و منافقان الان کجا هستند؟ آیا فقط در فرانسه تظاهرات میکنند و آلت دست آل سعود شده‌اند یا در زیر پوست شهرمان و همکار اداره ما یا در خیابان ما زندگی میکنند و به ما خط میدهند؟

حتما جای تفکر دارد.

برخورد با حقوق‌های ناروا کاملا رواست و رهبران کشور هم درست میگویند. اما هر کاری حد و حدودی دارد. مدیران نخبه بسیاری در دولت داریم که این حقوق‌ها برایشان کم است. مدیران زیادی هم داریم که ناحق درآمد داشته‌اند. گفته‌اند کلاه بیاورید. سر نیاوریم.

صفحه اول

سایر پایگاه‌های خبری: www.ebinews.com  www.way2pay.ir   www.sarmadnews.com