نوآوری بانک تجارت در خرید خودپرداز و فروش املاک مازاد
۲۴تیر۱۳۹۵

      این نوآوری میتواند در سایر خریدهای بانک نیز انجام شود. در یکی از مناقصه‌های جدید خرید خودپرداز بانک تجارت، سه ملک معرفی نموده‌اند که خریدار در ازای مبلغ پیش پرداخت، دریافت خواهد نمود. در ابتدای امر، کاری غریب به نظر میرسد و حتی مورد اعتراض قرار گرفته و لطیفه هم برایش ساخته‌اند.

علاوه بر رکود بازار املاک و اشکالات عدیده در زمان بر بودن فروش آنها، پیمانکاران قیمت کارشناسی را مقدار زیادی کمتر فرض خواهند کرد تا پوشش تاخیر و ریسک معامله ملک و زود فروختن آنرا بدهند. مقداری اشکال و دردسر برای پیمانکاران دارد. بعضی از آنها هم آنقدر پول و سرمایه ندارند که ابتدا هزینه کنند و منتظر فروش املاک بمانند و در نتیجه مشکل زیادی در شرکت در مناقصه خواهند داشت. بعضی هم ممکن است شرکت نکنند. دریافت وام هم به صلاح بانک و سود شرکت نیست.

در هر صورت از نظر بانک کار درستی است و احتمال دارد که در کشورهای دیگر و معاملات دیگری در همین کشور نیز انجام گرفته باشد. از مشکلات و معایبی که دارد اگر گذشت کنیم، محاسن زیادی هم برای نظام بانکی دارد. حتی اگر مقداری کمتر از قیمت کارشناسی به فروش رود.

مدیر عامل قبلی بانک ملت در یک سخنرانی گفته بود که حاضر است املاک تملیکی و غیره بانک را ۲۰ درصد کمتر از قیمت کارشناسی بفروشد به شرطی که پول نقد به بانک بدهند.

همه میدانیم که بانک‌ها فروشنده خوبی نیستند و هنوز اندر خم یک بانکداری شخصی به سر میبرند. بنابراین بهترین راه برای خلاص شدن از شر املاک تملیکی و آنچه دولت به بانکها داده، همین فروش اجباری املاک و به عبارتی معامله پایاپای است.

اگر کمی منصف باشیم، املاک مازاد بانک‌ها عمدتا از همین مشتریان و شرکت‌های بد حساب که وام گرفته و توان پس دادن آنرا ندارند بدست آمده، پس چرا به خودشان بر نگردانند؟

چون تعداد املاک بانک‌ها خیلی زیاد است و ارزش املاک قابل توجه میباشد، نیز سود عملیاتی بانک‌ها یا منفی است یا بسیار کم شده است، به صلاح بانک‌ها است که از نوآوری بانک تجارت در تمام اموری که امکان دارد، استقبال کنند.

صفحه اول

سایر پایگاه‌های خبری: www.ebinews.com  www.way2pay.ir   www.sarmadnews.com