سپرده بر مبنای ارزش طلا
25خرداد1390

     بانک صادرات ایران با طرح جدید خود که سپرده بر مبنای ارزش طلای روز میباشد، دست به ریسک بزرگی زده است. این روش سالها قبل مطرح شده و یکی از روشهای احقاق حق سپرده گذار در برابر تورمی است که بدین صورت نه در صدر اسلام و نه در دوران بعد سراغ داشته ایم. بدیهی است که این کار خرید و فروش طلا نیست وگرنه مسایل و مقررات خود را داشت.

     بانک صادرات برای دوری از خطر، مقداری آینده نگری و دور اندیشی انجام داده ولی برای حجم زیاد تقاضا اصلا کافی نیست. موارد دیگر نیز ملحوظ شده است که بنای ذکر آنرا نداریم.

     یکی از مشکلات اصلی این طرح، وابستگی شدید آن به تحولات سیاسی و منطقه ای است. قیمت طلا معمولا پایین نمی رود. اما تحت هر عنوانی که در منطقه و ایران از نظر سیاسی تنش روی دهد یا به دلایل مختلف قیمت دلار و وابسته ی تقریبی آن طلا بالا برود، بانک و سهامداران آن محتمل است که با ضرر مواجه شوند. برای یک بانک این روشها صحیح نیست و نباید خود را درگیر در این قبیل ریسکها نمایند. بانکها معمولا ریسک را بر دوش صاحبان صنایع و تولید قرار داده  و خود را بیمه می نمایند. رقابت حد و حدودی دارد و یک مدیر نباید با پذیرش هر ریسکی سعی کند که از دیگران سبقت بگیرد.

صفحه اول