کارت اعتباری خرید کارگران
14خرداد1389

     نحوه کسب سود و درآمد در کارت اعتباری (Credit Card) بر اهل بسیاری از فنون پوشیده است. فقط عده کمی هستند که میدانند درصد زیادی از این نحوه‌ی کسب درآمد، بر مبنای مضطر یا درمانده شدن صاحب کارت و ناتوانی او در بازپرداخت است.

     در کشورهای غربی در زمینه کارت اعتباری از دو راه کسب درآمد می‌شود. یکی کارمزد دریافتی از صاحب فروشگاه به دلیل ایجاد قدرت خرید توسط دارنده کارت و دیگری زمانی است که دارنده کارت قادر به پرداخت بدهی یا اقساط بدهی خود نیست و باید سود با بهره‌ای با درصد بالا بپردازد. میزان سودِ روش دوم بر مبنای علوم آماری بدست می‌آید و بانکداران می‌توانند حساب کنند که چقدر درآمد خواهند داشت.

     یکی از مواردی که دانشجویان خارجی را بدبخت کرده است، همین کارت اعتباری است. آنها جوان هستند و خام و بدون فکر از کارت استفاده می‌کنند و در بازپرداخت آن درمانده می‌شوند.

     با این شرایط اگر بخواهیم با همان روش خارجی‌ها از کارت اعتباری کسب درآمد کنیم، بی‌انصافی است و با شرایط کشور ما هم سازگار نیست. در کسب درآمد نوع اول که دریافت کارمزد از صاحب کالا است، مشکل زیادی جز ایجاد یک درصد تورم بیشتر نداریم. اما در کسب درآمد نوع دوم که دریافت بهره با نرخ بالا است، اشکال زیادی داریم که می‌توان با دریافت سود یا بهره 4 درصد مانند قرضرالحسنه، آنرا عادلانه کرد.

     اما مشکل اساسی بانک‌ها نداشتن منابع قرض‌الحسنه است. استفاده از سایر منابع به علت هزینه زیاد، مقرون به صرفه نیست و همان سال اول ورشکسته می‌شوند. این مشکل هنوز حل نشده و دولت نیز منابع کافی برای در اختیار گذاری ندارد که بانک‌ها بتوانند از آن محل کارت اعتباری با سود یا بهره 4 درصد بدهند.