فروشندگي، بانكداري، قفسه‌هايي تا بي‌نهايت


     يك فروشگاه بزرگ مانند شهروند را در نظر بگيريد. اگر بخواهد تمام محصولات يك محله كوچك را زير يك سقف جمع كند، باز هم موفق نمي‌شود. اگر فروشگاه‌هاي تخصصي و كوچك‌تر را در نظر بگيريد مسئله از اين هم محدود‌تر مي‌شود. مثال بارز آن يك فروشگاه موسيقي است. در بهترين حالت چند صد آهنگ و موسيقيِ روز را در قفسه‌هايش مي‌چيند. ولي شركت سروش رسانه مي‌تواند از زمان تاسيس راديو تلويزيون تا ديروزِ صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران را تحت اينترنت عرضه كند. فروشگاه‌هاي خيلي بزرگ نيز از تنوع زيادي برخوردار نيستند. در يك فروشگاه خيلي بزرگ حداكثر بتوان محصولات كامل 3 تا 5 شركت بزرگ صوتي تصويري را عرضه كرد در حال كه تحت اينترنت مي‌توان محصولات كامل تمام آنها را عرضه كرد يا ارتباطات را به نحوي تنظيم كرد كه به تمامي آنها دسترسي داشت.

     يكي از خواص مهم فروشگاه اينترنتي، نامحدود بودن قفسه‌ها و محصولات چيده شده در آنها است. اين خاصيت نحوه عرضه و فروش را عوض كرده است. وقتي بتوان با هزينه ناچيز و قابل چشم پوشي يك محصول را عرضه كرد، مي‌توان هرچه هست را عرضه كرد. مي‌شود تمام محصولات دست دوم و چندم خانگي را از كتاب، كمد، اسلحه، ميز، ظروف آشپزخانه و غيره را عرضه كرد. تمام اشياي عتيقه و كمياب و ناياب و غيره را مي‌توان به نمايش گذارد و در ويترين‌هاي اينترنتي قرار داد تا خريداري برايش پيدا شود.

     اين روش و امكانات براي بانك‌ها نيز تاثير زيادي دارد. پرداخت توسط موبايل و شماره آن و كارت‌هاي بانكي پيش پرداخت شده دريچه‌اي است كه خريدهاي اينترنتي را براي همه امكان پذير كرده است. اگر محدوديت‌هاي سياسي نباشد، شما مي‌توانيد به حساب هر فروشنده‌اي در سراسر دنيا پول واريز كرده و محصول خود را تحويل بگيريد. هر نوع ترشي خانگي را از اكوادور سفارش دهيد و درب منزلتان تحويل بگيريد. بانك‌ها اين امكان را برقرار كرده‌اند كه لازم نباشد شما اعتبار سنجي شويد و بتوانيد كارتي اعتباري تحويل بگيريد و بوسيله آن خريد نماييد.

     طبق روش‌هاي قديمي شما بايد يك حساب در يك بانك باز مي‌كرديد، از قوانين پول شويي عبور مي‌كرديد، زمان زيادي صرف مي‌كرديد و هزينه زيادي بابت يك انتقال انجام مي‌داديد تا موفق شويد يك كالا را از يك فروشنده بين‌المللي خريداري نماييد. در حال حاضر خيلي‌ها فكر مي‌كنند كه اينترنت كتاب، مجلات، روزنامه ، رسانه مكتوب، راديو و تلويزيون را نابود مي‌كند. اين موضوع درست است و در كنار آن خلاقيت، نوآوري و دانش بانكي گسترده شده و به رايانه و موبايل هر شخص راه مي‌يابد.