وري‌فون، ليپ‌من را مي خرد


     شرکت وري‌فون
(VeriFone ) از بزرگترين‌ سازندگان و فروشندگان آمريکايي دستگاه پوز است. شرکت ليپ‌من (Lipman) نيز از سازندگان مطرح در اين زمينه و رقيب شرکت وري‌فون است. با خريده شدن شرکت ليپمن توسط شرکت وري فون، بزرگترين سازنده آمريكايي پوز در جهان شکل مي‌گيرد و جايگاه دوم نصيب شرکت فرانسوي اينجنيکو مي شود که بيشتر از همه در جايگاه اول قرار داشته است.

     ارزش اين معامله کمتر از 800 ميليون دلار است. وري فون در سال مالي قبل خود 485 ميليون دلار گردش مالي و 50 ميليون دلار درآمد خالص ثبت کرد. ليپمن در سال مالي قبل خود 235 ميليون دلار گردش مالي و 20 ميليون دلار درآمد خالص ثبت کرد.

     اين دو شرکت در سال 2005 روي هم بيشتر از 3 ميليون دستگاه پوز فروختند. با اين خريد، شرکت حاصل كه اسم ليپ‌من را حذف خواهد كرد، دو برابر اولين شرکت بزرگ دنيا که اينجنيکو است مي‌شود. دو شرکت از نظر مشتري و توزيع بين المللي و نوع محصولات توليدي، مکمل يکديگر خواهند شد و شركت جديد بازار بزرگتري را بدست خواهد آورد.

     حدود 50 توليد کننده دستگاه پوز در دنيا وجود دارد ولي 75 درصد از سهم فروش دنيا متعلق به 5 شرکت اول است. از بين همه شرکت‌ها، اينجنيکوي فرانسوي در جايگاه اول از نظر فروش است (نماينده ايراني آن شرکت اينفوتک است) و در تمامي نقاط دنيا حضور دارد. جايگاه بعدي متعلق به شرکت هايپرکام آمريکايي است که جايگاه مناسبي دارد و فعلا به ايران چيزي نمي‌فروشد. شرکت‌هاي بايتل (نماينده ايراني آن شرکت تجارت الکترونيک پارسيان است) و سايبرنت (نماينده ايراني آن شرکت پديسار است) که ساخت کره مي‌باشند نيز به تمامي نقاط دنيا پوز صادر مي‌نمايند. اما نه به گستردگي دو مورد اول هستند و نه تنوع محصول آنها را دارند.

     با توجه به روند رو به رشد ادغام شرکت‌هاي بزرگ دنيا در يکديگر، مناسب است که چند شرکت ايراني براي ساخت دستگاه پوز مشارکت نموده و بازار مناسب و رو به رشد ايران را از دست ندهند. اميد مي رود که تا 5 سال آينده 500 هزار پوز در ايران نصب شده باشد.