كدام پيامبر و خير خواه مملكت،
 به اين تعطيلي‌ها راضي است؟

 

     پيرو درج سرمقاله‌ي "کدام پيامبر و خيرخواه مملکت، به اين تعطيلي‌ها راضي است؟" چند نظر متفاوت بيان گرديد كه جواب آقاي هادي عباسي كه جامع آنها است ذكر مي‌گردد.

باسمه تعالي

1- در اکثر کشورهاي دنيا و حتي کشورهاي پيشرفته غربي، به مدت 2 هفته تعطيلات ساليانه وجود دارد که تمامي مراکز دولتي و غيردولتي آنها بطور کامل بصورت تعطيل در مي‌آيند.

2- در ايران متاسفانه به دليل عدم برنامه‌ريزي صحيح براي تعطيلات ابتداي نوروز، خود مردم اين دو هفته تعطيلي را براي خودشان ايجاد کرده‌اند. اينکه در سرمقاله عنوان شده است که "18 روز رکود" داشته‌ايم ، جمله درستي نيست ، زيرا امسال دقيقا تعطيلات نوروز تا روز يکشنبه 13 / 1 / 1385 بوده و ادامه تعطيلي آن تا تاريخ 18 / 1 / 1385 را نتيجه عملکرد نادرست و عدم برنامه ريزي صحيح امثال من و شما و بقيه مديران مملکتي مي‌دانم. چرا اشتباه خودمان را به گردن دين و مردم بياندازيم. اگر درست برنامه ريزي شود مي‌توان از کوچکترين اوقات به صورت بهينه استفاده کرد.

3- مگر مشکل ما جهان سومي‌ها و ايراني‌ها با عدم تعطيلي روزهاي ولادت و شهادت ائمه اطهار (ع) حل مي‌شود؟ قطعا بدانيد که ما هزاران جاي ديگر در برنامه ريزي‌هايمان مشکل داريم که اگر صدها روز ديگر به روزهاي کاري سال اضافه گردد، تغييري در وضع‌مان داده نخواهد شد. مطمئن باشيد که اگر مشکلات کاري و برنامه ريزي در زندگي‌مان را حل کنيم، اين چند روز تعطيل براي سوگواري و جشن، ديده نخواهد شد.

4- بنده منکر اين نيستم که تعطيلي‌هايمان درست و بجا است. قطعا بايد تعطيلي‌هاي بي‌مورد نظير 15 خرداد و 12 فروردين و ... حذف گردند، اما حرف اصلي من اين است که چرا تمام کاسه کوزه‌ها را بر سر عزاداري‌ها و جشن‌هاي معصومين خالي مي‌کنيم. بهتر است برويم اول هزاران مشکل ديگر را حل کنيم، اگر جواب نداد بعد بياييم سراغ اينها.
     يکي ديگر از انتقادهاي شخصي من نسبت به تعطيلات آخر هفته (پنج شنبه و جمعه) است. به دليل اختلاف آن با کشورهاي ديگر، 4 روز کاري از تعاملات بين المللي از دست مي‌رود. با تبديل روز پنج شنبه به شنبه در ايران ، لااقل اين 4 روز به 3 روز کاهش مي‌يابد.

5- شما بسياري از قوانين نادرستي که به دست خودمان ايجاد کرديم (از جمله نرخ‌هاي بالاي سود بانکي) را ناديده مي‌گيريد. بنده معتقدم مشکل مردم ايران به دو چيز اساسي بر مي‌گردد:

1- قوانين نادرست
2- عدم کفايت برخي مسوولان.

     عمده مشکلات زندگي همه من و شما و مردم بر اثر دوري از اهل بيت (ع) و عمل نکردن به سيره عملي آنها در زندگيشان است. وقتي امام علي (ع) در تعبيري (نقل به مضمون) مي‌فرمايند اگر مي‌گذاشتند من آب دريا را به نور تبديل مي‌کردم ، ديگر جايي براي بحث بر روي اين مسايل باقي نمي‌ماند.
6- در پايان اينکه، متاسفانه از مظاهر دين در زندگي مردم ما به جز همين چند روز تعطيلي و عزاداري براي اهل بيت (عاشورا و تاسوعا) چيزي باقي نمانده است. نگذاريم که همين اندک مقدار نيز از کف برود.

با آروزي موفقيت براي شما و همچنين نشريه پربار راه راست
هادي عباسي
hadi.abbassy@iust.ac.ir

راه راست:
- از ايشان تشكر مي نماييم كه در نامه خود يك جمع بندي كامل از نظرات متفرق دوستان ديگر داشتند. تعطيلي ايام عيد از مهمترين موارد بود.
- ما هم اگر پيشرفت كرديم و مانند غربي ها شديم، 2 هفته هم كم است، 8 هفته را تعطيل كنيم. اما تا وقتي كه مملكت ما چنين است كه مي بينيم؛ اگر تعطيل كنيم گناه نيست؟
- 18 روزي كه در مقاله ذكر شده بود، فقط با احتساب روز 29 اسفند، 27 اسفند، تعطيلي بين آنها  و فقط يكي دو روز ديد و بازديد ايام بعد از بازگشت از تعطيلات و رفع خستگي بود. 18 روز ذكر شده به نظر بعضي از دوستان هنوز محافظه كارانه است و بيش از اين مي تواند باشد.
- ما نيز قصد حمايت از معصومين(ع) را داريم و مي خواهيم پوستيني كه وارونه پوشيده شده را اصلاح كنيم. نبايد كارهاي خطاي خود را، حمايت از آنها بناميم.
- هنوز پرسش ما پا بر جا است و جوابي داده نشده است.
"آيا معصومين (ع) به اين تعطيلي ها راضي هستند؟"  ما قصد پاسخ گويي نداريم اما منظور تمام تعطيلي هاي نامناسب سال است حتي روز پنج شنبه.
- ايشان و بسياري ديگر مي گويند كه:
"بهتر است برويم اول هزاران مشکل ديگر را حل کنيم، اگر جواب نداد بعد بياييم سراغ اينها". اين نظر نبايد درست باشد. درست اين است كه تمام اشتباهاتي را كه دستمان مي رسد، اصلاح كنيم. اول و دوم ندارد.
- در مقاله به تمام تعطيلي ها پرداخته شده بود ولي وزن تعطيلات مذهبي و ايام عيد از همه بيشتر است.
- مشكل ممكلت ما اينست كه تعطيلي ايام ديگر را هم كسي نمي تواند درست كند!؟
- تعطيل كردن روز شنبه بجاي پنج شنبه خوب است. خدا كند واقع شود.