توليد خودپرداز ايراني، شركت هاتف


     در سال‌هاي اوليه‌ي ورود خودپرداز به بازارهاي دنيا و ايران، رسم بود كه تمام اجزاي سخت افزاري و نرم افزاري را از يك شركت تهيه مي‌كردند. با پيشرفت فن آوري، هر دو مقوله دست خوش تغيير واقع شد. هم توليد كنندگان بسياري به جرگه سخت افزاري‌ها پيوستند، هم شركت‌هاي نرم افزاري بسياري، وارد توليد نرم افزار سويچ، قراردادهاي تبادل و برنامه‌هاي كاربردي شدند.

     توليد دستگاه خودپرداز از يك ديدگاه به دو نوع تقسيم مي‌شود:

1- توليد به صورت سي.كي.دي كه ورود قطعات از يك شركت به صورت منفصل و مونتاژ آنها با نقشه و حق امتياز شركت خارجي در ايران است. در اين حالت مي‌توان بعضي از قطعات ساده را در داخل نيز توليد كرد.
2- توليد به صورت ورود بعضي از قطعات پيچيده و توليد بعضي از قطعات ساده و پيچيده با نقشه و حق امتياز شركت ايراني.

حالت‌هاي ديگري نيز مي‌تواند مطرح يا با موارد فوق تركيب شود.

     شركت هاتف يكي از شركت‌هاي ايراني است كه حالت دوم را مد نظر داشته و تعدادي از دستگاه‌هايش در شبكه بانك صنعت و معدن و صادرات در حال ارايه خدمات است. به عبارت ديگر اين شركت با تكيه بر دانش و توان ايراني و استفاده از فن‌آوري شركت‌هاي همكار خارجي كه در تمام نقاط دنيا مرسوم است، اقدام به توليد بعضي از قطعات دستگاه و ورود بعضي ديگر نموده و با طراحي مستقل خود، دستگاهي توليد كرده كه در حال حاضر قابل قبول است و اگر قيمتي مناسب نيز روي آن بگذارد، قابل رقابت با ساير مارك‌هاي معتبر دنيا خواهد بود. در اين مقاله به معرفي شركت هاتف خواهيم پرداخت.

معرفي مختصر شركت :

نام: شركت همكاري‌هاي انتقال و توسعه فن آوري (هاتف)
سال تاسيس: 1381
اعضاي هيئت مديره: محمود قراگزلو، علي شريفي، امير امين صبوري
مدير عامل: علي شريفي
سرمايه گذار اصلي: محمود قراگزلو
سرمايه ثبتي شركت: 100 ميليون ريال
براي اطلاعات بيشتر به سايت شركت www.hatef.co.ir مراجعه فرماييد.

     مصاحبه‌اي با اعضاي محترم هيئت مديره  داشتيم كه به اختصار مي‌آوريم:

لطفا شركت را معرفي فرماييد.
     شركت هاتف در سال 1381 به همت جمعي از متخصصان با هدف توليد تجهيزات الكترونيكي مورد استفاده در بانكداري نوين و بخصوص دستگاه خودپرداز شكل گرفت. اين شركت توانست با رشدي سريع و با كسب دانش فني كه در وراي اين فن آوري نهفته است، در سال 1382 اولين نمونه دستگاه خودپرداز را تكميل كند و در معرض ديد وزير محترم امور اقتصادي و دارايي وقت (آقاي مظاهري) و نمايندگان محترم مجلس ومديران محترم بانك‌ها قرار دهد.
     نمونه فوق عمدتا از قطعات وارداتي تشكيل شده بود و نقاط ضعف و قوت گوناگوني را دركنار يك ديگر داشت. از آن زمان به بعد شركت هاتف با توليد سري دوم و سوم خود توانست بخش عمده‌اي از نقاط ضعف را برطرف سازد به گونه‌اي كه اعتماد مديران محترم بانك صنعت و معدن را جلب نمايد. با عقد قراردادي ميان اين بانك و شركت هاتف اولين دستگاه خودپرداز توليد ايران (سري سينا) پس از آزمايش چند ماهه در شبكه داخلي بانك قرار گرفت و در دي ماه 1383 بطور رسمي در شبكه شتاب قرار گرفت و تا كنون به مشتريان عزيز سرويس مي‌دهد. منظور از اتصال به شتاب اينست كه تا حد زيادي اعتماد مديران بانك را جلب كرده باشد كه دستگاه را به سويچ خود وصل نمايند و به شتاب راه دهند و دستگاه خللي به اعتبار بانك وارد نكند.

چقدر طول كشيد تا به شتاب (يا سويچ بانكي) وصل شويد؟
     پس از ساخت اولين نمونه مدل سينا در تابستان 83 (2 سال پس از تاسيس شركت) طي يك پروسه سه ماهه در پاييز 83 اتصال آن به شتاب، تنظيمات، تست و نهايي‌سازي نرم افزار انجام شد.

چقدر هزينه كرده ايد؟
     تا كنون بيش از نيم ميليارد تومان هزينه كرده‌ايم.

آيا تا كنون از هيچ نوع رانت معنوي، حمايتي، مادي، دولتي و غيره بر خودار بوده‌ايد؟ مثلا بانك صنعت و معدن؟
     انصافا خير. اگر به سوابق مديريتي آنزمان و آقاي رادنيا نگاه كنيد، جواب سوال خود را مي‌گيريد. ايشان هر جا كه بوده‌اند، منشا اثر بوده‌اند. بعضي‌ها از مديريت خود شخصيت مي‌گيرند و بعضي به آن شخصيت مي‌دهند. ايشان به مديريت خود شخصيت دادند. ما هم نه آشنايي قبلي داشتيم و نه كسي ما را به ايشان معرفي كرد. ما متوجه شديم كه ايشان علاقه‌مند به اين موضوع هستند و حتي قبل از ما به مجموعه‌هاي  ديگري هم كه مدعي ساخت خودپرداز بودند (راه راست: شركت دماوند به مديريت عاملي آقاي مختاري) گفته بودند كه بياييد يك مجموعه در بانك نصب نماييد، اگر جوابگو بود، همكاري خود را ادامه مي‌دهيم.
     اشتباه است فكر كنيم كه هر مجموعه‌اي كه بخواهد سر پا و سود آور باشد بايد فقط از زد و بند و ارتباط استفاده كند. اين تفكر را درباره هاتف نداشته باشيم.

عوامل موفقيت را در چه مي‌بينيد؟
     به لطف خدا رويكرد هاتف فني است. اكثر اعضاي ما فني هستند. موفقيت را در ارايه جنس خوب مي‌دانيم. از شروع كار ما، مديران دولتي زيادي عوض شدند، مديريت بانك صنعت و معدن عوض شد، مديريت بانك‌هاي ديگر عوض شد، وزيران و دولت عوض شدند. اگر ما مي‌خواستيم از اين منابع استفاده كنيم، تا به حال دچار مشكلات جدي شده بوديم. اخيرا بانك صادرات از ما استقبال كرد. دليلش اين نبود كه بانك صادرات و مديران محترم آن آشنايي يا رابطه‌اي با ما داشتند. ايشان و هيچ كدام از پرسنل تا آن لحظه ما را نديده بودند. شنيده بودند كه دستگاهي هست و كار مي‌كند و ساخت اين مملكت است. گفتند بياييد نصب كنيد. نصب كرديم و جواب هم داد. تنظيمات خاص مثل طراحي صفحات، فرم‌ها، برنامه نويسي و اتصال به شتاب براي اين بانك كمتر از يك ماه طول كشيد.

ويژگيهاي سامانه شما چيست؟
1- توليد داخل است.
2- قيمت آن چند ميليون تومان از نمونه‌هاي مشابه خارجي كمتر است.
3- ارزبري آن كمتر از نصف نمونه‌هاي مشابه خارجي است.
4- هر تغييري كه مشتري بخواهد در سريع‌ترين زمان ممكن اعمال مي‌كنيم.
5- بومي سازي آن بر اساس سلايق و كارشناسي مشتري انجام مي‌شود.
6- هر نوع رنگ، بدنه، ساختار و تركيبي كه مايل باشند انجام مي‌دهيم.
7- هر نوع كاربرد و نرم افزار و واسط كاربري را اعمال مي‌كنيم.

طرح، سخت افزار و نرم افزار دستگاه‌هاي شما چقدر ساخت داخل و چقدر ساخت خارج است؟
     در يك جمله بگويم، دستگاه‌هاي ما به صورت اس.كي.دي يا سي.كي.دي شركت‌هاي ديگر نبوده است. قطعات آن از بين شركت‌هايي كه عرضه كننده آن قطعه بوده‌اند انتخاب شده و هنوز هم در حال بهبود آنها هستيم.

چه قسمت‌هايي در داخل كشور توليد مي‌شود؟
1- تمام بدنه
2- گاو صندوق
3- اجزاي مكانيكي دستگاه غير از ماجول‌ها
4- سيستم‌هاي الكترونيكي شامل منبع تغذيه، مدارهاي واسط حسگرها، نشانگرها و سيستم هشدار
5-
EPP وتمام اجزاي رمز گذاري آنرا كه Triple-DES را هم پشتيباني مي‌كند
6-قسمت پانل اپراتور
7- نرم افزارهاي كنترل و ارتباط و درايورهاي
(WOSA/XFS)

چه قسمت‌هايي را وارد مي‌كنيد؟
     در مدل سپهر قطعات زير توسط شرکت ما وارد گرديده و ساير قطعات از بازار داخلی تامين شده است:
1- Cash Dispenser (شمارشگر و ارائه کننده پول)
2- چاپگر رسيد و ژورنال‌
3-كارت خوان
     سعی کرده‌ايم از بالاترين کيفيت در قطعات به کار رفته استفاده کنيم به نحوی که در اکثر ماژول‌های اصلی دستگاه، موارد سرويس و تعمير و نگهداری واقعا انگشت شمار بوده است. در مجموع، اظهار نظر بانک‌های استفاده کننده بسيار اميدوار کننده است.


محصول جديدي در دست داريد؟
     دستگاه خودپرداز جديدي كه پيشرفته‌تر از مدل سينا است در دست داريم كه در آن باز هم از نسبت به مدل قبلي بهبودهاي قابل ملاحظه‌اي ايجاد خواهد شد. در مناقصه‌هاي جديد اين مدل را عرضه خواهيم كرد.

استاندارد WOSA/XFS را چگونه پياده سازي كرده‌ايد؟ آيا SDK براي محصولات خود داريد؟

     تمامي مراحل مطالعه ، طراحي و پياده سازي اين استاندارد توسط متخصصين نرم‌افزار شركت انجام شد و براي اين بخش اس.دي.كي نيز در اختيار مشتري قرار مي‌دهيم.

آيا ان.دي.سي و 8583 را پشتيباني مي‌كنيد؟
     بله و هم اكنون دستگاه‌هاي فعال ما با استفاده از پروتكل ان.دي.سي به شبكه متصل شده‌اند.

ارز بري دستگاه شما چقدر است؟
     كمتر از نصف قيمت دستگاه‌هايي كه در ايران فروخته مي‌شود. كمتر از 7 هزار دلار. دستگاه‌هاي خود را هم حدود چند ميليون تومان كمتر از دستگاه‌هاي خارجي عرضه مي‌كنيم.

در حال حاضر چند دستگاه و كجا نصب شده و در حال كار داريد؟
      شش دستگاه براي بانك صنعت و معدن كه 5 عدد در تهران و يكي دركرج نصب شده و يك عدد هم براي بانك صادرات. چند مورد هم در دست نصب داريم.

نگهداري، پشتيباني و خدمات پس از فروش را در سراسر ايران چگونه عرضه مي‌كنيد؟
     در حال حاضر پشتيباني دستگاه‌هاي فعال به عهده خود شركت مي‌باشد. اما در مورد تعداد بالا با شركت ماشين‌هاي اداري خوارزمي به توافق دست يافته‌ايم. با اين همكاري چرخه خدمات ما كامل مي‌شود.

رعايت استانداردها و كنترل كيفيت محصول را چگونه اثبات يا اخذ مي‌كنيد؟
     ما استاندارد
UL291 را درباره امنيت فيزيكي رعايت كرده‌ايم. استاندارد‌هاي WOSA/XFS را در نرم‌افزار و Triple-DES و ANSI-X9.8 را در امنيت الكترونيكي رعايت كرده‌ايم. استانداردهاي ديگري مانند EMV2000 را ماژول‌هاي وارداتي خما دارا مي‌باشند و كاركرد مجموعه را ما تضمين مي‌كنيم. كاركرد موفق ما در شتاب نيز تاييدي بر كل سيستم است.

شما چقدر قدرت توليد و پذيرش سفارش داريد؟
     با توجه به توان داخلي، مي‌توان ظرفيت توليد100 دستگاه در ماه را در برنامه اوليه پيش بيني كرد كه بر اساس تقاضاي بازار قابل افزايش است.

شما چرا دستگاه پوز نمي‌سازيد؟
     اوايل كار يك نمونه ساختيم. اما عمده هدف خود را بر ساخت دستگاه خودپرداز گذارديم. تا وقتي كه چيزي را نساختيم، قصد داريم كه عنوان نكنيم.

براي ديدن عكس‌هاي با كيفيت بالاتر، لطفا روي هر عكس كليك نماييد.

 

 

 

 

 

راه راست:
1- صحبت با مديران محترم شركت در محيطي فني و دوستانه انجام شد. از فرصتي كه در اختيار ما گذاردند كمال تشكر را مي‌نماييم.
2- شركت هاتف شروعي خوب داشته و در حال حاضر انصافا دستگاه آن قابل اعتماد است.
3- سرمايه گذاري و توليد در اين رشته احتياج به صبر زياد دارد. اين نوع شركت‌ها كه خدماتي هم هستند و مشتري به اعتبار و خدمات بعد از فروش آنها هم توجه مي‌نمايد، بايد اعتماد و اعتبار سازي نمايند.
4- شايسته است كه بانك‌ها و موسسات ايراني يك يا چند مورد را بدون مناقصه خريداري نموده و بررسي نمايند. اگر مناسب ديدند كه حتما مي‌بينند، در مناقصات بعدي با توجه بيشتر شركت را مد نظر قرار دهند.
5- احتمال ساختن دستگاه خودپرداز توسط شركت هاي ديگر مانند ايران ارقام، خدمات انفورماتيك و داده پردازي هم وجود دارد. شركت به سهم بازار احتمالي خود در اين رقابت شديد فكر كند.
6- هنوز هم ممكن است كه محصول خارجي را به دلايلي بعضي از بانك‌هاي دولتي و خصوصي ترجيح دهند.
7- خدمات بعد از فروش و دوره ضمانت محصول هزينه‌اي دارد كه نقطه سربه‌سر آن، تحت قرارداد داشتنِ تعداد زيادي خودپرداز است.
8- رانت چيز بدي است. اما حمايت منطقي و ملي توسط ارباب قدرت، براي شركتي در اين حد و براي شروع كار، حياتي است. اگر خوب بنگريم، شايد وظيفه ملي و ميهني ما نيز باشد.
9- اگر به قسمت‌هاي ساخته شده توسط شركت دقت كنيم كه شامل بدنه، گاوصندوق و منبع تغذيه است. فقط خرج حمل و نقل گاوصندوق آن صرفه جويي خوبي است و ساخت قسمت‌هاي ديگر هم از فن‌آوري بالايي برخوردار نيست. بنابراين صرفه جويي بسياري در ارزبري دستگاه ايجاد كرده و ايجاد شغل در ممكلت مي‌نمايد.