مشخصات انساني بجاي كارت و دفترچه


     اگر چه هنوز تا فراگير شدن تشخيص هويت با مشخصات انساني (بيومتريك) راه زيادي در پيش داريم، اما كم‌كم مي‌تواند جاي خود را باز كند. بيومتريك يكي از رقيبان جدي كارت هوشمند در تشخيص هويت نيز مي‌باشد كه در آينده‌اي نه چندان دور، احتمال زيادي دارد كه آنرا از ميدان به در كند. بنابراين خيلي به كارت هوشمند و استاندارد ايي.ام.ويي دل نبنديم. حداقل اين است كه در بسياري از موارد مي‌تواند جاي آنرا بگيرد.

     پنج سال پيش در كشورهاي غربي، برخورد مشتريان با دستگاه پوز و خودپردازهايي كه از شناسايي بيومتريك استفاده مي‌كردند، حاكي از تعجب و ناباوري و عدم اطمينان بود. اين نوع شناسايي را فقط در فيلم‌هاي جاسوسي و تخيلي ديده بودند. ايراني‌ها نيز علاوه بر فيلم‌هاي جاسوسي، آنرا فقط در اداره تشخيص هويت اداره آگاهي و براي دريافت سوء سابقه مي‌ديدند و مدتي است كه از آن بجاي كارت ورودي ادارات نيز استفاده مي‌نمايند. اگر چه كارت بدون‌تماس نيز براي ورود به ادارات و ساختمان‌ها استفاده مي‌شود، اما به دليل قرض گرفتن، سرقت و جابجايي كارمندان با هم، از امنيت كافي برخوردار نيست. و اگر سازماني بخواهد مسايلي بيش از ثبت ورود و خروج و موارد تجاري را رعايت نمايد، هيچ نوع كارتي داراي امنيت كافي نيست و فقط جهت ثبت زمان ورود و خروج و با اطمينان به دارنده مي‌تواند استفاده شود.

     خيلي از موارد سنتي تغيير كرده است. مشتريان و مردم كوچه و بازار، هر روز بيشتر با بيومتريك آشنا مي‌شوند. پاسپورت، در باز كن منزل و ماشين، جايگزينِ رمز ويندوز و بسياري از موارد مشابه، مردم را در امور غير مالي، با بيومتريك آشنا كرده است. اما در زمينه موسسات مالي و بانكي چه بايد كرد؟

     بسياري از مديران و كارشناسان با تجربه، استفاده از اين ابزار را زودرس مي‌دانند. تعجبي هم ندارد، هنوز كارت هوشمند در خيلي از كشورها شروع به استفاده نشده و در اكثر آنها كه شروع كرده‌اند، فراگير نشده. اصولا هر محصول و تكنولوژي جديد بايد مدتي مورد استفاده قرار گيرد تا هم هزينه اختراع و پيدايش خود را تامين كند و هم مدتي به صاحبان خود سود رساني كند. اما در حالي كه هنوز اين كارها صورت نگرفته، سازمان‌هاي پيشگامي شروع به آزمايش و كاربرد آن نموده و نتايج مثبت و مناسبي نيز گرفته‌اند. تعجبي هم ندارد، دنياي تجارت و رقابت، بي رحم است.

     بعضي از مزاياي امنيتي شناسايي بيومتريك به قرار زير است:

1- امانت و قرض داده نمي‌شود.
2- گم نمي‌شود.
3- فراموش يا از ياد برده نمي‌شود.
4- جا نمي‌ماند.
5- سرقت نمي‌شود.

     بعضي از مشخصات انساني كه روش‌هاي بيومتريك مي‌تواند اندازه گيري نمايد به قرار زير است:

1- مشخصات صورت
2- اثر انگشت
3- مشخصات عنبيه چشم
4- مشخصات هندسي دست
5- شبكيه چشم

     بعضي از مشخصات رفتاري كه روش‌هاي بيومتريك مي‌توانند اندازه گيري نمايند به قرار زير هستند:

1- امضا
2- صداي انسان
3- نحوه كليد زدن  يا تايپ كردن
4- راه رفتن

     توليد كننده بزرگ خودپرداز به نام "داي بولد" به يكي از بانك‌هاي شيلي تعدادي خودپرداز با قابليت شناسايي اثر انگشت فروخته است كه يك محيط آزمايشي را فراهم مي‌آورد. شركت ان.سي.آر تعداد 400 خودپرداز با قابليت شناسايي اثر انگشت در يكي از بانك‌هاي كلمبيا بنام
BanCafe نصب نموده است. يكي از بانك‌هاي ژاپن سامانه‌اي متشكل از چند دستگاه خودپرداز را مجهز به شناسايي رگ‌هاي خوني كف دست انسان  نموده است. يكي از بانك‌هاي برزيل براي سامانه تلفن بانك خود، شناسايي صوت را برقرار كرده و در صورت صحت، اجازه دريافتِ مانده، انجام تراكنش مالي، پرداخت قبوض و انتقال پول را مي‌دهد.

     فن آوري اثر انگشت در حال گسترش در زمينه پرداخت‌هاي الكترونيكي است و هر روز شركتي آنرا بكار برده و مشترياني را جذب مي‌نمايد. يكي از مهمترين نكات براي پيشرفت در صنعت بانكداري، كاربرد فن آوري نو و ابتكاري است. تمام موارد سنتي را  بانك‌هاي ديگر هم انجام مي‌دهند و موارد  جديد را هم بعد از چند ماه مي‌توانند كپي برداري نمايند. بنابراين هر موسسه موفق بايد بطور دايم به فكر ابداع و اختراع روش‌ها و ابزارهاي نوين رقابتي باشد و محصولات بهتر با هزينه كمتر ارايه دهد.

    اگر چه اثر انگشت هنوز پر طرفدارترين است. اما دستگاه‌هاي ديگر هم در حال پيشرفت هستند. به هر حال انسان‌هاي ديگر هم بايد براي زن و بچه و تفريحات خود پول در آورند. اخيرا دوربيني به نام ايريديان Iridian عرضه شده كه مي‌تواند از 45 سانتي متري عكس عنبيه چشم را بگيرد. براي ايران بايد منتظر بود و ديد كه چه بانكي از فن‌آوري بيومتريك در خودپرداز يا دستگاه پوز يا بجاي دفترچه در حساب سپرده كوتاه مدت يا قرض الحسنه در شعبه و ... استفاده مي‌كند. احتمالا يكي از بانك‌هاي ملت، كشاورزي يا سامان خواهد بود.