کارتهای نقدی (Debit) غير برجسته


صادر کنندگان کارت در خاور ميانه، آمريکای لاتين و آسيای جنوب شرقی شروع به ارايه کارت نقدی غير برجسته با علامت ويزا و مسترکارت نموده‌اند. چيزی که ويزا الکترون و محصول ديگری از مسترکارت را زير سئوال می‌برد. اگر چه روی اين کارتها معمولا فقط شماره 16 رقمی کارت و تاريخ انقضا وجود دارد، ولی می تواند نام دارنده را نيز بصورت چاپ شده در بر داشته باشد. اگرچه هنوز بعضی از فروشندگاه دارای پين‌پد (PIN Pad) نيستند، ولی  استفاده از شماره شخصی، ضريب امنيت را در کارتهای گمشده، سرقت شده و سوء استفاده شده بالا می‌برد.
شش صادر کننده در هند، اندونزی و تايوان دارای کارتهای غير برجسته هستند و ويزا اميدوار است که تا پايان سال ميلادی، 20 صادر کننده از 9 کشور ديگر نيز به او به پيوندند.
اولين کارت توسط يک بانک در اندونزی صادر شد. در حالی که ويزا الکترون برای سفارشهای اينترنتی، تلفنی و پست الکترونيک نمی تواند استفاده شود، کارتهای غير برجسته قابليت استفاده در موارد قبل را دارند و فقط بصورت الکترونيکی بايد مصرف شوند. امروزه حدود 95 درصد از تمام تراکنشهای ويزا و مستر کارت در سراسر دنيا بصورت الکترونيکی است. ويزا اميدوار است که حداقل 7 ميليون کارت با مارک فلگ (Flag) تا انتهای سال 2005 داشته باشد.