رايانه‌های بزرگ و جديد آی‌بی‌ام - شرکت داده پردازی ايران


برای معرفی نسل جديد رايانه‌های بزرگ آی‌بی‌ام، سميناری در تاريخ 8 و 9 خرداد در هتل همای تهران توسط شرکت داده پردازی ايران برگزار شد. موارد مطرح شده شامل نسل جديد IBM eServer zSeries و z/OS ، لينوکس، ديسکهای شبکه (SAN) و نوار خوان جهت پشتيبانی و بک آپ بود. روند بازار مصرف، نيازهای بانکی و در سطح کلانِ وزارت خانه‌های ايران ايجاب می‌کند که متقاضيان سيستم‌های مين‌فريمِ آی‌بی‌ام برای ارتقای ماشين‌های خود به مدلهای جديد zSeries و z/OS فکر کنند.
طبق معمول اين سيستم‌ها دارای حجم کمتر، مصرف برق کمتر، توليد دمای کمتر، سرعت و توانايی بيشتری هستند. حال اگر فرمول "تکنولوژی نو ارزانتر تمام می‌شود" را مد نظر قرار دهيم، انتخاب اين نسل‌ها در زمان مناسب، علاوه بر همراه بودن با فن‌آوری، حتما منافع بيشتری را نصيب سازمان خواهد نمود. مدلهای جديد دارای ساختار 64 بيتی بوده و برای محيط بانکداری و تجارت الکترونيک ساخته شده‌اند. بنابراين توانايی و جنبه‌های زيادی برای پشتيبانی از تجارت الکترونيک خصوصا رمزگذاری، وب سرور قوی، پشتيبانی از SSL و RSA و PKI دارند.
اين سمينار از جهتی معرفی همکار خارجی داده‌پردازی، شرکت اپوکا (EPOKA) با 48 ميليون دلار در آمد در سال 2003 و 58 کارمند، از کشور 4 / 5 ميليون نفری دانمارک بود. مستندات شرکت اپوکا که شامل ترازنامه و صورتهای مالی سال 2003 و ساير مشخصات ساختمانی، اداری و کارمندی بود نشان می‌دهد که از توانايی و کيفيت بالايی برخوردار است و می‌تواند يک شريک خوب برای داده پردازی ايران باشد. حضور افراد آگاه به محصولات آی‌بی‌ام در شرکت فوق نيز از نقاط قوت آن به شمار می‌رود.
در حاشيه سمينار: مدير عامل شرکت (دکتر عنايت) که بايد معمولا از فعالترين عناصر شرکت باشد، از ابتدا حضور نداشت و فقط 10 دقيقه آخر سمينار برای خدا حافظی ظاهر شد! شروع سمينار با آقای قائميان رييس هيئت مديره شرکت بود. آقای شهرياری از مديران اوليه داده‌پردازی، هنگامی که با آقای قائميان در حال عکس گرفتن بود به شوخی گفت: مدير عامل بعدی داده‌پردازی من هستم. البته با توجه به روحيه و شخصيت آقای عنايت، بعيد است بتواند با تيم مديريتی داده پردازی کنار بيايد. نيز با توجه به وقايع قبل و حضور نيافتن ايشان در جلسه مجمع عمومی عادی در تاريخ 8 تير 83 بايد منتظر تغيير ايشان نيز باشيم. الله اعلم.