شرکت کامپيوتر سيستم ايران (ICS)


از جمله شرکت‌هايی که در زمينه بانکداری فعاليت می‌نمايند، شرکت کامپيوتر سيستم ايران www.ics-co.com  با اختصار "آی‌سی‌اس" است. با تغيير مدير عامل شرکت در دی ماه سال 82  و تعويض پاره‌ايی از مديران اصلی و کارمندان، تغيير ساختار، روش‌های کاری و بازسازی شرکت، برآن شديم که معرفی کوتاهی از آن داشته باشيم. مدير عامل جديد، آقای علی جواهری محمدی، قبل از اين شغل مدير کل سيستم‌های بانکی شرکت ايزايران بوده و مصمم است که شرکت را به رقيبی برای شرکتهای نرم افزاری خارجی و مطلوب مشتريان ايرانی تبديل نمايد.
تعداد کل نيروهای شرکت حدود 30 نفر و افراد شاغل در زمينه فنی و بانکداری حدود 22 نفر است. شرکت آی‌سی‌اس به همراه دو شرکت اينفوسيس(يا توسعه سيستمهای انفورماتيک) و آفتاب خاور ميانه تشکيل يک گروه زنجيره‌ايی را ميدهند که در جمع حدود 65 نفر ميباشند. شرکت آفتاب خاور ميانه در زمينه اينترنت و آی‌سی‌پی، شرکت اينفوسيس در زمينه بارکد و شناسنده راديويی (RFID) و شرکت آی‌سی‌اس در زمينه نرم‌افزار و سخت‌افزارهای کارت پرداخت، بانکداری و خدمات ويژه مالی فعاليت مينمايد.
شرکت آی‌سی‌اس به صورت سهامی خاص بوده و ترکيب هيئت مديره آن آقايان حميد رضا نقاشيان (رئيس هيئت مديره)، منصور ستاری (نايب رئيس هيئت مديره) و علی جواهری محمدی ميباشند. مدير عاملِ شرکت اينفوسيس، آقاي ناصر آلاد و هيئت مديره آن آقايان حميد رضا نقاشيان (رئيس هيئت مديره)، منصور ستاری (نايب رئيس هيئت مديره) و علی جواهری محمدی ميباشند. برای شناخت بيشتر و يافتن نقاط تماس ميتوان به سايت شرکت در آدرس www.ics-co.com  مراجعه نمود.
از جمله کارهای قبلی شرکت آی‌سی‌اس، کارت ايران، پست بانک، بانک ملت و صندوق انصار ميباشند. آقای جواهری کارهايی در زمينه کارت هوشمند با استاندارد ايی.ام.وی  (EMV) داشته است. کارت هوشمند آن از شرکت فرانسوی اشلامبرگر و به نام ايی‌گاليون (e-galleon) مي‌باشد. کارت مذبور بسيار خوب بوده و برای شروع يک کار با استاندارد ايی‌.ام.وی مناسب است. اين شرکت خود را متخصص در زمينه کارت‌های مالتوس و آماده برای توليد نرم‌افزارهای خاص آن نيز ميداند.

بعضی از محصولاتی که شرکت عرضه مي‌کند عبارتند از:

1- پايانه فروش از شرکت اينجنيکو. که نمايندگی غير انحصاری آنرا نيز دارا بوده و پشتيبانی مينمايد. محصول پيشنهادی شرکت آی.سی.اس برای پايانه فروش، مدل 5100 از شرکت اينجنيکو و با پشتيبانی خوب از استاندارد ايی.ام.وی ميباشد. اين محصول به راحتی فارسی کار ميکند و شرکت کيش‌ور نيز برای آن نرم افزاری نوشته و آزمايش نموده است.
2- نماينده انحصاری سرورهای رده رايانه شخصی از شرکت بوول (Bull)
3- نماينده کارت پرداخت پروتون
4- محصولات شناسايی راديويی (RFID) از شرکت‌های مختلف
5- نرم افزار برای ای.تی.ام و پوز با استاندارد وُزا-اکس.اف.اس (WOSA-XFS) و ايی.ام.وی (EMV) و 8583
6- نرم افزار برای بک‌آفيس ای.تی.ام و پوز برای پذيرش کارت هوشمند و مغناطيسی
7- نرم‌افزار برای پوزهای اشلامبرگر
8- کارت‌های  مغناطيسی و هوشمند از شرکت اشلامبرگر
9- پين‌پدهای شرکت اينجنيکو که در حال حاضر مدل‌های 3100 و 3500 پيشنهاد ميگردند
10- ای‌.تی.ام های سيگما ساخت ايتاليا (برای توضيحات بيشتر به سايت شرکت www.ics-co.com  مراجعه فرماييد)

بعضی از راه‌حل‌ها و طرح‌هايی که شرکت آی.سی.اس عرضه و پيشنهاد مينمايد به قرار زير است:

1- پلاک سوم برای اداره راهنمايی و رانندگی به صورت چسباندن روی شيشه جلوی خودرو.
2- محاسبه و فروش کالا در فروشگاه‌های بزرگ مانند شهروند يا ورود کالا به انبارها با استفاده از شناسنده راديويی. در اين طرح 75 کالا در يک لحظه فابل شناسايی ميباشند.
3- کنترل تردد و مکان نمايی کارمندان در سازمان با استفاده از شناسنده راديويی فعال (دارای باطری).
4- کارت تعمير خودرو با استفاده از کارت‌های هوشمند و برای تعميرگاه‌های بزرگ و زنجيره‌ايی مانند ايران خودرو و مانند آن.
5- کارت هوشمند برای خدمات ويژه مانند کارت درمان و بيمه
6- کارت اعتباری هوشمند برای موسسات بانکی و مالی
7- سامانه‌های شناسايی، اخذ و سامان‌دهی مالياتی برای وزارت دارايی