بر چسب شناسايی با امواج راديويي (RFID)
Radio Frequency IDentification

تعادلی بين منافع مشتری و فضولی فروشندگان

به جاي كد ميله‌ايي مي‌توان از برچسب‌هاي شناسايي راديويي كه اندازه آن از يك دانه شن تا چندين سانتيمتر است استفاده نمود. پاره‌ايی از آنها با باطری کار می‌کنند که از برد زيادتری نيز برخوردار هستند. بحث‌هاي زيادي بين مخالفان و موافقان آن جريان دارد. موافقان آن را فن‌آوري نسل بعد از كد ميله‌ايي براي شناسايي اشيا و حتي موجودات زنده مي‌دانند. چيزی که حداقل معطلی کمتر، دقت بيشتر و نفع مشتری را در فروشگاه به دنبال دارد. مخالفان آنرا تجاوز به حريم شخصي مشتري دانسته كه از آن راه فروشندگان بزرگ و دولت ها مي توانند به رد‌يابي مشتريان، خريد و رفتار آنها دست يابند.

باركد را بايد بوسيله يك دستگاه و از نزديك و با تاباندن نور روي آن خواند. در حالي كه شناسنده
راديويي (RFID) مي‌تواند اطلاعات را فعلا از کمتر از 2 متر تا حدود 60 متر ارسال كند. فاصله ايي كه فروشندگان به دنبال زياد كردن آن هستند (البته اين فاصله الان ممکن است تغيير کرده باشد). بعضی از موارد غير تجاری آن تا 1600 متر نيز کار ميکنند. دستگاه مي تواند اطلاعات اضافه زيادي مانند مبدا بار، مقصد بار، زمان انقضاي مصرف وغيره را ضبط و ارسال نمايد.  بعضی از فرکانس‌های کار آن 125 هزار هرتز، 148 هزار هرتز، 56 / 13 مگا هرتز، 315 مگا هرتز، 433 مگاهرتز، 915 مگاهرتز، 45 / 2  ميليارد هرتز و غيره ميباشد. قيمت آن با توجه به تعداد، کيفيت، دوام و مشخصات ديگر از حدود 20  سنت تا چند ده دلار در نوسان است.  باطری آن به راحتی  تا 5 سال دوام دارد. مقدار حافظه آن از 8 بايت تا 36 هزار و مقادير ديگر ميباشد. دو استاندارد مطرح آن ايزو 14443 و 15693 ميباشد.

چون با رد شدن شناسنده راديويي از نزديک دستگاه خواننده آن مي توان به اطلاعات آن دست يافت، كار بردهاي بسياري در فروشگاه ها و اماكن ديگر براي آن مي‌توان پيدا كرد. يكي از كار برد هاي آن در يك فروشگاه لباس است. هنگامي كه مشتری لباسي را به اتاق امتحان مي‌برد يك خواننده كه نزديك اتاق است، علايم را دريافت كرده و يك نمايش مد كه مربوط به آن مدل لباس است را روي يك تلويزيون بزرگ نمايش مي‌دهد. يکی ديگر از کاربردهای آن رديابی مسير حرکت اجناس در فروشگاه است. با اطلاعات به دست آمده بهترين محل برای چيدن اجناس را ميتوان انتخاب نمود. نيز در هنگام خروج کالا از در فروشگاه مي‌توان پرداخت نشدن وجه آنرا کنترل نمود.

دولت امريكا در اكتبر 2003 به دفاتر نظامي خود اعلام كرد كه آنها بايد به تامين كنندگان وسايل خود اعلام نمايندكه تا ژانويه 2005 بايد از شناسنده راديويي فعال و غير فعال (Active and Passive) در تمام تجهيزات ارسالي خود استفاده كنند. بعضي از تجهيزات نيز در ژانويه 2004 بطور آزمايشي ارسال مي‌گردند. مي‌دانيم كه استفاده ارتش از آن تاثير عظيمي بر تمام وجوه تجاری و غير تجاری اين فن آوری دارد. وقتي كه وزارت دفاع چراغ سبز به يك فن‌آوری نشان دهد راه تجاری كردن آن را باز كرده است. خرده فروشان، بسته بندی و توزيع كالا و فروشندگان وسايل الكترونيكي سه بخش مهم برای سرمايه‌گذاری روی اين فن‌آوری هستند.

مارك رابرتي سردبير ژورنال شناسنده راديويي مي‌گويد كه:
شركت ها راهي جز استفاده از شناسنده راديويي ندارند، همان‌گونه كه راهي جز استفاده از اينترنت ندارند. بعضي از شركت ها از گراني آن گله دارند. مدير يك شركت استفاده از آن را لغو كرد. او مي گويد وقتي از اين چيپ ها (chip) استفاده مي‌كند كه ارزش هر يك به 5 سنت برسد. اگر شناسنده راديويي همانطور كه انتظار مي رود جا بيفتد، بازاری عظيم خواهد ساخت.كافي است تصور كنيد هر قلم كالا در هر قفسه‌ايي، بايد يكي از آنها را داشته باشد. می‌توان تصور کرد که چه مقدار چيپ، دستگاه خواننده، برنامه كاربردی، سخت افزارهاي پشتيبان و ... لازم خواهد شد. حال راحت تر مي‌توان درك كرد كه چرا آي بي ام و هيولت پاكارد با دو پا داخل استخر شناسنده راديويي پريده‌اند.

با توجه به سابقه طولاني شركت اي بي ام در زمينه ارايه دستگاه‌های خرده فروشي، مي‌توان انتظار سامانه‌هاي جامعي از او داشت.  استفاده فروشگاه‌های وال‌مارت از شناسنده راديويي عامل مهمي برای پيشبرد آن است. اواخر 2003 شركت وال‌مارت به 100 تامين كننده اول خود اعلام كرد كه تا 2 سال ديگر تمام بسته‌ها و جعبه‌هاي آنها بايد به شناسنده رقمي مجهز شده باشند. شركت بِنِتون نيز استفاده از آن را آزمايش مي‌نمايد. مشگل مهم تجاوز به اطلاعات شخصي افراد است. چيزی كه سازمان‌های حمايت از مصرف کننده و غير دولتي را وارد معركه مخالفت كرده است.

شکل زير از سمت راست فرستنده(ترنسپوندر)، آنتن و دستگاه خواننده را نشان ميدهد.